چرا سفر به کشور نروژ از شما یک انسان مهربان‌تر می سازد؟

به نروژ، شادترین کشور جهان خوش آمدید!

شرقی ترین کشور اسکاندیناوی و یکی از زیباترین مکان‌هایی که در دنیا وجود دارد را از دست ندهید. نروژ کشوری با مناظر حیرت انگیز، تاریخ غنی و مردمی است که در هیچ کجای جهان نخواهید دید؛ این قضیه روی شما خیلی تاثیر غیر منتظره‌ای خواهد گذاشت. اگر به نروژ سفر کردید منتظر باشید که این کشور خاص رویتان تاثیر خیلی خوبی بگذارد. نروژ در بسیاری از جنبه های مثبت در دنیا پیشرو است و یکی از کارآمدترین کشورها در زمینه‌های گوناگون محسوب می‌شود. از صنعت بازیافت گرفته تا شیوه رفتار شهروندان را می توانید در کشور نروژ به خوبی تجربه کنید. با الی گشت باشید تا متوجه شوید چطور این سفر از شما فردی مهربان‌تر خواهد ساخت.

کشور نروژ

شما یاد می گیرید که مثل حرفه‌ای‌ها به بازیافت توجه کنید

مطالب مرتبط:
هفت موزه دیدنی در سفر به نروژ
۱۰ جاذبه دیدنی برتر اسلو

نروژی‌ها از بازیافت یک علم ساخته اند و مانند یک دانشمند این موضوع برایشان از اهمیت بسیار زیادی برخوردار است. از سنین پایین، کودکان یاد می گیرند که سطل‌های جدایی برای تمام دور انداختنی هایشان وجود دارد. سطل‌های جداگانه‌ای برای کاغذ، پلاستیک، باقی‌مانده‌های غذایی، شیشه و فلز و یکی دیگر برای بقیه چیزها وجود دارد. پس جای تعجبی باقی نمی‌ماند که نروژ کارآمدترین صنعت بازیافت را در جهان دارد. هیچ خانه‌ای پیدا نمی شود که افرادش به آن توجه نکنند و هیچ محله‌ای نیست که سطل‌های مخصوص جدایی برای زباله ها نداشته باشد. مطمئنا در اوایل ورود به کشور نروژ با سوالاتی نظیر اینکه “خب باید کاغذهامو کجا بندازم؟:!!” با نروژی‌ها ملاقات خواهید کرد. اما به زودی می توانید با این شرایط کنار بیایید به همان سادگی که در خانه خودتان بازیافت را انجام می‌دهید. یک، دو، سه، چهار و پنج! این‌ها تعداد سطل‌هایی هستند که با آن مواجه خواهید شد.

سیستم بازیافت نروژ

شما خواهید فهمید که مردم باید خودشان باشند، همیشه

تنها بعد از چند روز در کشور نروژ متوجه خواهید شد که مردم برایشان مهم نیست که شما چه شکلی دارید، از کجا هستید، رنگ پوستتان چیست و حتی شغل و جایگاه اجتماعیتان به چه صورت است. شما در نروژ و با رویارویی با مردم این کشور به این موضوع پی می‌برید که مردم هرگز انتخابات شخصی شما را قضاوت نمی کنند. این همیشه تمرین خوبی است برای اینکه تحمل‌مان را بالا ببریم و تنوع انسان‌ها را در آغوش بگیریم.

در کشور نروژ با طبیعت ارتباط بهتری خواهید گرفت

نروژ کشوری است که تمام حقوق افراد را در رابطه با طبیعت احیا می کند. شما می توانید آزادانه در طبیعت قدم بزند، کوه‌نوردی کنید، به اسکی بپردازید، کمپ بزنید، حتی می توانید برای خودتان از جنگل یک گل، قارچ و میوه بچینید. تنها کاری که نباید انجام دهید ریختن زباله و رها کردن طبیعت در شکلی به جز شکل اولیه‌ای که به آن وارد شدید، است. بعد از امتحان چندین جای مختلف، متوجه خواهید شد که کدام قارچ خوشمزه‌تر است و کدامشان را باید رها کنید، چه آب و هوایی و زمانی برای طبیعت گردی بهتر است و کدام مسیرها را بیشتر دوست دارید. این دانستنی‌های کوچک اما ارزشمند کم کم شما را متوجه این قضیه خواهند کرد که شما بخشی از طبیعت هستید و این رابطه آرامشی به شما خواهد داد که هرگز در هیچ کجا حتی روی مبل راحتی خانه تان نیز پیدا نخواهید کرد.

طبیعت نروژ

شما اهمیت “کاس” را درخواهید یافت

کاس، نسخه نروژی کلمه هیگه (Hygge) به دانمارکی است که شاید در مکان‌های مختلفی شنیده باشید. «کاس» تعریف‌‍ های بسیار متفاوتی دارد، آرام کردن خودتان با یک کتاب خوب، یک فنجان نوشیدنی مورد علاقه، بازی با بچه ها، گذراندن وقت با افراد محبوبتان همه و همه این واژه را در بر می‌گیرند. مهم نیست کدام تعریف از کاس را امتحان می کنید، در روز حتما باید زمانی را روی افراد (شامل خودتان) و فعالیت هایی که به نظرتان روحتان را آرام می کند، تمرکز کنید.

مردم نروژ

به حیوانات خیابانی، توجه بیشتری خواهید کرد

چیزی که در مورد حیوانات خیابانی در شهرهای نروژ وجود دارد این است: آن ها وجود ندارند! اگر یک گربه یا سگ را در بیرون یک مغازه دیدید، احتمالا به خاطر این است که در آن جا به او غذا می دهند و یا برای سرگرمی به آن جا آمده است. گربه ها به طور خاص، به خصوص نژاد زیبای گربه های جنگلی نروژی، بسیار خوب تغذیه میشوند و و معمولا در مزارع، مناطق مسکونی و در هر جای که بتوانند شکار کنند دیده می شوند. این یک تفاوت شدید با دیگر کشورهای اروپایی است، جایی که در خیابانهای شهر حیوانات خیابانی یک رویداد طبیعی قلمداد می شود. در نروژ طوری آن ها مدیریت شده اند که بتوانند در محل هایی خارج از شهرها زندگی راحت‌تری داشته باشند و البته آن هایی نیز که در شهرها دیده می شوند به خوبی نگهداری و مراقب خواهند شد.

گربه نروژی

از لحاظ ذهنی به “دت گار برا” نزدیک خواهید شد

اگر نروژی ها یک عبارت ملی داشتند احتمالا ” دت گار برا (det går bra)” بود. معنی تحت الفظی این عبارت به معنای “همه چیز خوب پیش می رود” است و بیشتر برای اینکه بگویند چیزی خوب است یا مهم نیست و همه چیز عالی است به کار می رود. افکار ذهنی پشت این عبارت به این برمی گردد که هر کسی بعد از خواب بلند می شود، آماده شده و به زندگی اش ادامه می دهد و هیچ چیز عجیب و غریبی رخ نخواهد داد. احتمالا شاید بگویید که این طرز فکر و مثبت اندیشی برای مردم کشور نروژ آسان است چرا که آن ها در شادترین کشور جهان زندگی می کنند و علاوه بر آن کشورشان جزو کشورهای ثروتمند محسوب می شود. اما حقیقت این است که زمانی که با مردم نروژ روبرو شوید و زمانی را در کنار آن ها بگذرانید متوجه آرامش خوب‌شان و احترام بسیار زیادی که برای همدیگر، طبیعت و تمام موجودات دارند، عبارت دت گار برا از لحاظ فکر در شما شروع به شکل گرفتن می کند و شما ناخودآگاه به آن آرامش خواهید رسید. این موضوع احتمالا مهم ترین هدیه ایست که از کشور نروژ با خود می توانید به خانه ببرید.

منبع: theculturetrip.com

نظر خودتان را ارسال کنید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد