هفت موزه دیدنی در سفر به نروژ

سفر به نروژ

می توان گفت که کشور نروژ غرب ترین و در عین حال شمالی ترین کشور اسکاندیناوی می‌باشد. این کشور به دلیل آبدره‌های گسترده و عمیق اش شناخته شده است که از ساحل غربی یعنی از دریای شمالی تا نزدیکی دانمارک و اسکاتلند کشیده می‌شود و به اقیانوس منجمد شمالی یا آرکتیک می‌رسد و همچنین با فنلاند، سوئد و شمال غرب روسیه هم مرز است. در سفر به نروژ می توانید از طبیعت بکر و منظره های متنوع و فوق العاده زیبایش بازدید کنید. اما به غیر از مناطق طبیعی و جذاب این کشور، نروژ موزه‌هایی دارد که گردشگران بسیاری را به خود جذب می کند. حکومت وایکینگ نروژ در سال ۸۷۲ میلادی توسط هارالد یکم برقرار شد. در دوره بعدی، نروژی ها در بسیاری از نقاط، مانند ایسلند، جزایر فارو و بخش‌هایی از اسکاتلند و ایرلند، مستقر شدند، جایی که آنها دوبلین را تاسیس کردند. با الی گشت همراه شوید تا با تاریخ نروژ و همچنین این موزه ها آشنا شوید.

کشور نروژ
مطالب مرتبط:
آشنایی با جزایر لوفوتن در نروژ
روی این خانه های غیر طبیعی در نروژ درخت می روید!

در آغاز قرن ۱۴، نروژ و سوئد با هم متحد شدند و پادشاه نروژ به عنوان نیز به عنوان پادشاه سوئد نیز انتخاب شد. در اواخر قرن، این دو کشور و همچنین دانمارک در اتحادیه‌ای به نام کالمار متحد شدند. سوئد در سال ۱۵۲۱ از اتحادیه جدا شد و نروژ و دانمارک تا سال ۱۸۱۴ با هم متحد باقی ماندند. تنها چند ماه بعد از اظهارنامه استقلال نروژ با سوئد مجددا متحد شد و نتیجه این اتحاد، استقلال بسیار زیاد نروژ در جنبه های مختلف بود. اتحاد مجدد نروژ و سوئد تا سال ۱۹۰۵ ادامه داشت که آن سال را شروع نروژ امروزه می دانند.

موزه های نروژ

در سفر به نروژ پیشنهاد می شود که علاوه بر دیدن طبیعت زیبا و بکر آن، این هفت موزه دیدنی را از یاد نبرید. زیرا هر کدام از آن‌ها جنبه متفاوتی از تاریخ کشورهای اسکاندیناوی، به خصوص کشور نروژ را ارائه می دهند. از موزه ای که به زندگی وایکینگ ها می پردازد تا آن که تمرکزش بر موضوع بیماری جذام است، همگی بسیار ارزش دیدن دارند.

روستایی در نروژ

موزه اسکی هولمنکولن | Holmenkollen Ski Museum

اسلو

موزه اسکی هولمنکولن که نزدیک به یک قرن است که از فعالیتش می گذرد قدیمی ترین موزه دنیا است که به اسکی اختصاص داده شده است. آثار داخل موزه بسیار گسترده هستند؛ بیش از ۴۰۰۰ سال تاریخ اسکی در این موزه گنجانده شده است که شامل حکاکی های باستانی باستان و تجهیزات کاوشگران نروژی که در طول سفرهای قطبی در دهه ۱۸۰۰ مورد استفاده قرار گرفت و … می‌باشند. یکی از مهم ترین آثار این موزه برج پرش اسکی ۱۲۱ میتری می باشد که در خارج ساختمان موزه جای گرفته است. از سال ۱۸۹۲ برخی از معروف ترین اسکی بازان جهان در این محل پرش با اسکی انجام داده اند، البته این برج تا امروز ۱۸ بار مورد بازسازی قرار گرفته است. امروزه، می توانید در سفر به نروژ از این موزه بازدید کنید و همچنین به بالای این برج رفته و چشم انداز بسیار خوبی از اطراف داشته باشید.

موزه اسکی هولمنکولن

موزه لپروسی | Leprosy Museum

برگن

ساختمان موزه لپروسی زمانی به عنوان یک بیمارستان استفاده می شده است. تجهیزات این موزه به صده ۱۷۰۰ برمیگردد و به نام سنت جوگن شناخته شده است. در سال ۱۸۷۳ فیزیک دان نروژی آرمور هانسن مایکوباکتریوم لپره یا باسیل هانسن، عامل بیماری جذام را کشف کرد. امروزه شما می توانید در میان این تجهیزات قدم بزنید و از اتاق های بیماران و آشپزخانه که تقریبا تا امروز بدون تغییر مانده اند، دیدن کنید. در سفر به نروژ و بازدید از این موزه شما حس واقعی بیمارستانی که زمانی کادر پزشکی و بیماران آن در اینجا بوده اند را خواهید داشت.

موزه لپروسی

موزه کشتی وایکینگ | Viking Ship Museum

اسلو

در عهد وایکینگ ها، زمانی که تاریخ شناسان معتقدند از اواخر قرن ۸ تا اواسط قرن ۱۱ ادامه پیدا کرده است، وایکینگ ها از میان سرزمین هایشان در نروژ عبور کردند و به مناطقی از اروپا رسیدند. در این سفر، آن ها به روستا ها گاهی حمله و گاهی با آن ها تجارت می کردند. موزه کشتی وایکینگ یکی از چندین موزه در جهان است که به طور اختصاصی به تاریخ این دریانوردان تاریخی که در اسکاندیناوی بوده اند و به دیگر سرزمین ها نیز رفته اند، پرداخته است. در این موزه مجموعه وسیعی از کشتی های وایکینگ ها، چه آن ها که بازسازی شده اند و چه آن ها که به همان صورت باقی مانده اند، وجود دارد.

موزه کشتی وایکینگ

مایهاگن | Maihaugen

لیلهامر

مایهاگن که در ۱۷۷ کیلومتری اسلو قرار دارد، نمایی از زندگی مردم نروژ در قرون وسطی تا به امروز را نشان می دهد و ۸۹ هکتار وسعت دارد. موزه فضای باز این مجموعی، مجموعه ای از متعقلات آندرس سنویج دندانپزشکی محلی است که آثاری مانند مصنوعات متعلق به کلیسا، ابزار آلات و لوازم خانگی قدیمی را جمع و نگه داری می کرده است. او در سال ۱۹۰۱ کلکسیون‌اش را فروخت و صاحب جدید این محل به اضافه کردن آثار و دست آوردها ادامه داد که شامل ۲۰۰ ساختمان با سبک های معماری مختلف نروژی می شود.

مایهاگن

موزه مونک | Munch Museaum

اسلو

مطمئنا بیشتر شما ادوارد مونک، هنرمند نروژی را به خاطر اثر معروف “جیغ” می شناسید، اما موضوع دیگری که باید بدانید این است که این هنرمند نسخه های متعددی از این اثر نمادین را ساخته است. موزه مونک یکی از این نقاشی ها را نگه داری می کند (نقاشی دیگر در گالری ملی در نزدیکی همانجا وجود دارد) و همچنین مجموعه وسیعی از آثار این هنرمند نظیر ۱۲۰۰ نقاشی، ۱۸۰۰ چاپ و شش مجسمه را دارا است.

موزه مونک

موزه صنعت و نیروگاه‌های آبی نروژ | Norwegian Museum of Hydropower and Industry

تیسدال

در سفر به نروژ از روستای تیسدال در ساحل شمال غربی کشور دیدن کنید و به موزه ای بروید که داستان های زیادی از تاریخ صنعی نروژ دارد، مخصوصا نیروگاه های آبی، یک منبع انرژی که از آب برق تولید می کند. موزه صنعت و نیروگاه‌های آبی نروژ در داخل یک ایستگاه انرژی قرار دارد و شما می توانید نگاهی به کارهایی که در داخل این ساختمان انجام می گیرد، داشته باشید.

موزه صنعت و نیروگاه‌های آبی نروژ

موزه ویگلند | Vigeland Museum

اسلو

گوستاو ویگلند یکی از مشهورترین مجسمه سازان نروژ است. موزه و پارک ویگلند برای نشان دادن کارهای این مجسمه ساز استفاده شده اند که شامل یک موزه و یک پارک مجسمه است.علاوه بر ساختن هزاران مجسمه، ویگلند آثار حکاکی روی چوب و نقاشی های بسیاری نیز دارد که همگی در کنار هم به نمایش گذاشته شده اند.

موزه ویگلند

در سفر به نروژ پیشنهاد می شود که از این هفت موزه بسیار دیدنی بازدید کنید. نکته خوب این موزه ها این است که بیشتر آن ها در پایتخت کشور اسلو قرار دارند که تمام تورهای نروژ معمولا از آن جا شروع می شوند.

منبع: smithsonianmag.com

نظر خودتان را ارسال کنید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد