شهرهایی از گرجستان که کمتر شنیده اید

سفر به گرجستان سرزمین تاریخ و طبیعت

گرجستان کشور کوچکی است که در مرز اروپا و آسیا واقع شده است. از جنوب شرقی با آذربایجان، از جنوب با ارمنستان و ترکیه و از شمال با روسیه هم مرز است. مرزهای غربی گرجستان با دریای سیاه پوشیده شده است. در سفر به گرجستان شما در حال کشف کشوری با فرهنگ متنوع، تاریخ غنی و صنایع دستی منحصر به فرد هستید. گرجستان از نخستین خانه‌های انسان خارج از آفریقا است که حدود ۲ میلیون سال پیش در آنجا مستقر گشته اند. این کشور باستانی در تقاطع تمدن شرقی و غربی است که در آن زندگی و سنت های اروپایی و آسیایی برای هزاران سال ادغام شده است. در واقع این کشور چیزهای شگفت انگیزی برای نشان دادن به شما دارد! اگر قصد سفر به گرجستان دارید، در مورد مسائل ایمنی خیالتان راحت باشد. براساس گزارش نومبئو (۲۰۱۶)، گرجستان امن ترین کشور در اروپا و ششمین در جهان بعد از کره جنوبی، سنگاپور، ژاپن، هنگ کنگ و تایوان است. با الی گشت همراه باشید تا از شهرهایی در گرجستان که کمتر اسمشان را شنیده اید با خبر شوید.

سرزمین

مستیا

مطالب مرتبط:
هیجان را در این تفریحات گرجستان به اوج برسانید!
طبیعت گردی در بهشتی بنام گرجستان + ویدئو

مستیا، مرکز اصلی منطقه اسوانِتی، واقع در ۴۵۶ کیلومتری از شهر پایتخت گرجستان، تفلیس قرار دارد و ۱۵۰۰ متر بالاتر از سطح دریا است. این جا نقطه شروعی برای بسیاری از سفرها به اسوانِتی با تعداد بسیاری از هتل ها، مهمانخانه‌ها و خانه های محلی و جایی مناسب برای کاوش در منطقه است. از مرکز مستیا می توانید تا یخچال های طبیعی در پایۀ کوه های اوشبا طبیعت گردی کنید و یا توسط اسب خود را به حوضچه های آلپ برسانید. پیست های اسکی هتسوالی (Hatsvali) و تتنولدی (Tetnulddi)، هر ساله دوستاران ورزش های زمستانی را به خود جذب می کنند؛ کسانی که دنبال مکان های جدید و چالش های تازه هستند. دوستداران تاریخ و هنر نیز می توانند نمونه های جالبی از نقاشی های دیواری،‌ آبرنگ و تصویرهایی از قرون وسطی را در کلیساهای اطراف مستیا مشاهده کنند.

همچنین برج های سوان که سمبل اسوانتی هستند در پس زمینه ی کوه های زیبای شمالی در مستیا قابل دیدن هستند. درهیچ کجای جهان این ساختارهای دفاعی منحصر به فرد دوران اولیه قرون وسطی وجود ندارد. تاریخ نگارارن وجود برج ها را با ضرورت حفاظت در برابر دشمن و بلایای طبیعی توضیح داده اند. بنابراین هر خانه دارای یک برج مشابه بود که به عنوان یک پناهگاه برای خانواده در صورت جنگ استفاده می‌شد.

مستیا

تلاوی

تلاوی، پایتخت استان شرقی کاختی، خانه ی موزه های هنری، قلعه ها و تئاتری با موضوعیت آواز و رقص محلی می‌باشد. تلاوی در تقاطع منطقه واقع شده و مکانی ایده آل جهت توقف برای ناهار و همچنین محلی زیبا جهت یک گشت و گذارِ دو یا سه روزه است. تلاوی در کنار تفلیس، متسختا و کوتایسی باستانی ترین شهر گرجستان است. این شهر در قرن اول و دوم برای مدتی طولانی به عنوان یک مرکز مهم تجاری در مسیر کاروان ها از شرق به اروپا بوده است. از آنجا که تلاوی همیشه بخشی از کاختی بوده است با تاریخچه آن ارتباط نزدیکی دارد.

تلاوی

کوتایسی

کوتایسی، پایتخت ایمِرتی، دومین شهر بزرگ گرجستان پس از تفلیس است. خیابان های زیبا و پوشیده از درخت با خانه هایی از قرن نوزدهم که به سوی رودخانه ریونی رسیده اند در کنار چندین پارک جذاب آن، کوتایسی را تبدیل به محلی چشم نواز کرده تا بتوانید در سفر به گرجستان و بازدید از کوتایسی از قدم زدن در شهر و بازدید از جاذبه های بسیار آن لذت ببرید.

کوتایسی

گوری

گوری شهری در ناحیه شیدا کارتلی در گرجستان است که بیشتر به خاطر  زادگاه استالین معروف می‌باشد. اما جاذبه های دیگری نیز دارد که از جمله آن می توان به قعله ی گوری اشاره کرد. قلعه اصلی که در روی یک تپه ساخته شده بود، به نام گوری نامگذاری شده و در تاریخچه گرجستان در اوایل قرن هجدهم ذکر شده است. برخی از مورخان معتقدند که قلعه توسط سزار هراکلیوس بیزانس ساخته شده تا در جنگ مهمات جنگی را برای مواقع ضروری ذخیره کند.

درست بعد از قرن شانزدهم منطقه تبدیل به یک مرکز فعال تجاری شد. به دلیل موقعیت جغرافیایی آن، دشمنان اغلب قلعه را هدف قرار می دادند، زیرا در صورت فتح آن قادر به کنترل کلیه منطقه شیدا کارتلی می‌شدند. قلعه چندین بار مورد تهاجم قرار گرفته و تحت کنترل کشورهای قدرتمند اطراف قرار گرفته است. این دژ برای دفعات مکرر ویران و بازسازی شده است.

فرآیند فعلی قلعه در سال ۱۷۷۴ در زمان سلطنت ارکله دو ساخته شد، اما به علت زلزله سال ۱۹۲۰ به شدت آسیب دید. موزه استالین شامل خانه ی زادگاه استالین، ساختمان موزه با یک برج و قطار شخصی استالین که با آن به تهران، یالتا و پوتسدام سفر می کرد، می باشد. می توانید در این موزه آثار زیادی از متعلقات شخصی استالین و همچنین مجموعه ای از نقاشی، عکس، فیلم و صنایع تاریخی مهم دیگر را مشاهده نمایید.

گوری

بُرجومی

برجومی به دلیل آب معدنی آن (که شماره اول صادرات گرجستان به حساب می آید) معروف است. کاوشهای باستان شناسی، وجود حمام های سنگی  را در این منطقه ثابت کرده است که نشان می دهد این چشمه هزاران سال توسط مردم استفاده می شده است. به دلیل وجود خاصیت های تسکین و بهبود دهنده که در چشمه های معدنی این منطقه قرار دارد، این یک مقصد محبوب برای افراد تحت درمان می باشد. برجومی همچنین دارای بزرگترین پارک تفریحی اکولوژیک در قفقاز است.

اگر علاقمند به طبیعت هستید می توانید با گرفتن مجوز از پارک ملی برجومی، یک منطقه حفاظت شده در مرکز گرجستان، واقع در قفقاز کوچک، جنوب غربی پایتخت کشور تفلیس دیدن کنید.

برجومی

آناکلیا

آناکلیا ساحلی زیبا در غرب گرجستان است. خط ساحلی آن در امتداد دریای سیاه هشت کیلومتر است که می توانید در چندین هتل مدرن که در آنجا وجود دارد اقامت کنید. در سفر به گرجستان  می توانید طولانی ترین پل عابر پیاده در اروپا (۵۴۰ متر) در انتهای غربی این تفرجگاه را که به روستای گانموخوری، در طرف مقابل رودخانه اینگوری متصل می شود، ببینید. ساحل شنی و هوای آفتابی آن باعث جذب فستیوال های مختلف به شهر شده است و با افزایش جمعیت این شهر هر ساله به محبوبیت این مقصد برای سفرهای تابستانی افزوده می شود.

آناکلیا

منبع: georgia.travel

نظر خودتان را ارسال کنید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد