سنوته آنجلیتا، رودخانه ای در کف اقیانوس+ تصاویر

سنوتا آنجلیتا

تصاویری که قرار است در این مطلب از الی گشت ببینید فاش کننده ی یکی از غیر طبیعی ترین پدیده های طبیعی دنیاست، رودخانه سنوته آنجلیتا. رودخانه ی سنوتا آنجلیتا در مکزیک که به معنای «فرشته ی کوچک» است، در شبه جزیره ی یوکاتان واقع شده است. در این منطقه، جهانی از گودال ها و غارها وجود دارد که عمق بعضی از آنها حتی تا ۱۰۰ متر هم می رسد. سنوته آنجلیتا، رودخانه ای شگفت انگیز و سوال برانگیز در کف اقیانوس است:

ورودی سنوته آنجلیتا
مطالب مرتبط:
بحر المیت، دریایی که کسی در آن غرق نمی شود+ تصویر
تصاویری جالب از مقایسه شهر قدیمی و جدید پاریس

سنوته آنجلیتا (Cenote Angelita) رودخانه ای بسیار عجیب است که زمین را با آب شیرین و دریا را با آب شور پر می کند. کلمه سنوته say-no-tay تلفظ می شود که از لقط مایایی Dzonot به معنی گودال گرفته شده است. ترکیبی از رویدادهای جغرافیایی متنوع و تغییرات آب و هوایی، باعث ایجاد اکوسیستم منحصر بفرد و غیر قابل انتظاری در شبه جزیره یوکاتان مکزیک شده است.

رودخانه سنوته آنجلیتا

این غارها و رودخانه های کف اقیانوس حدود ۶۵۰۰ سال پیش بطور طبیعی ایجاد شدند و در این ۲۰ سال، غواصان توانسته اند حدود ۳۰۰ مایل از آنها را که به هم مرتبط هستند و یکی از منحصر بفرد ترین نمونه های اکوسیستم در دنیا محیوب می شوند را کشف کنند.

دانشمندان درباره سنوته آنجلیتا چه می گویند؟

طبق نظر دانشمندان، علاوه بر تغییرات آب و هوایی، میلیون ها سال پیش، افتادن شهاب سنگ بزرگی باعث منقرض شدن نسل دایناسورها از روی زمین شد که این شهاب سنگ درست در همین ناحیه ی یوکاتان، روی زمین خورده است و این گودال های بزرگ را بوجود آورده است.

غواصی در این گودال ها تا رسیدن به رودخانه، نیاز به مدرک غواصی آب آزاد دارد اما مطمئنا فرصتی شگفت انگیز است، جایی که اقیانوس تا عمق ۳۰ متری، آب تازه دارد و از آن به بعد یکباره آب آن شور می شود! چیزی که رویای هر غواصی در دنیا است. به این پدیده که آب شور و شیرین در جایی با هم تلاقی پیدا می کنند، halocline می گویند و این یکی از نادرترین پدیده های طبیعی است که فقط در اقیانوس ها اتفاق می افتد.

در واقع از بعد از عمق ۳۰ متری، به گدال یا غاری می رسید که تا عمق ۶۰ متری ادامه دارد و آب آن قسمت از اقیانوس کاملا شور است و در زیر رودخانه، درختان بزرگ با شاخ و برگهای بسیار دیده می شود. البته گفته شده که لایه هایی از سولفید هیدروژن است اما در هر حال ارزش بازدید دارد.

غواصی کردن در این گودال ها می تواند پنجره ای رو به دنیایی متفاوت از «جهان زیر آب» باشد.

پدیده hacoline | سنوته آنجلیتا

آیا می توان در سنوته آنجلیتا غواصی کرد؟

این مکان، مناسب غواصان بسیار حرفه ای است که به دنبال یک دنیای آبی متفاوت از آنچه تا حالا تجربه کرده اند، است.

در زبان انگلیسی، سنوته آنجلیتا به معنای «فرشته کوچک» است و شاید هیچ نام دیگری به این خوبی نتواند این مکان غواصی جادویی را توصیف کند. غواصی در سنوته آنجلیتا نه تنها یک رویای عجیب، سرگرم کننده و امن است، بلکه می تواند یک سفر اکتشافی هم باشد. شاید شما بتوانید گوشه هایی از ناشناخته های این رودخانه ی حیرت انگیز را کشف کنید.

منبع: cenoteangelita

نظر خودتان را ارسال کنید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد

code