در اعماق این دریا، رودخانه ای در جریان است!

سنوته آنجلیتا | Angelita Cenote  رودخانه ای در زیر دریا

در شبه جزیره یوکاتان مکزیک، بین دریای کارائیب و خلیج مکزیک، جنگلهای گرمسیری و انبوهی هست که پوشیده از گودال و غارهایی بنام سنوته اند. یکی از حیرت انگیز ترین گودال ها، غار سنوته آنجلیتا است که در داخل آن یک رودخانه زیر آبی در جریان است! تنها راه تماشای این رودخانه غواصی در عمق ۶۰ متری آب است! فکر می کنید این رودخانه چطور در اعماق دریا ایجاد شده است؟ برای رسیدن به جواب این سوال در ادامه الی گشت را همراهی کنید.

سنوته آنجلیتا
مطالب مرتبط:
جشن روز مردگان، عجیب ترین و جذاب ترین فستیوال مکزیک!
همه چیز درباره کاکائو، هدیه خوش طعم مکزیک به دنیا

سنوته آنجلیتا غاری در اعماق آب است که رودخانه ای را در خود پنهان کرده است. مطمئنا هیچ غواصی وقتی در حال تماشای دنیای خارق العاده ی زیر آب است حتی فکرش را هم نمی کند که در زیر آب ناگهان در مقابلش رودخانه ای ظاهر شود! اما این همان آرزویی است که در اعماق غاری به اسم سنوته آنجلیتا برآورده می شود! غار عریض و ۶۰ متری سنوته آنجلیتا خاصیتی منحصربفرد دارد: در اینجا انگار رودخانه ای در نزدیکی کف گودال در جریان است! البته نه رودخانه ای واقعی! در واقع آن چه باعث ایجاد این رودخانه می شود خطای دید است که به خاطر املاح داخل آب به وجود می آید.

جاذبه های مکزیک

این رودخانه پدیده ی این غار زیر آبی ست، غاری که در اثر سقوط سنگ ایجاد شده و با گذشت زمان مقدار زیادی آب شیرین و شور را در داخل حفره اش و در زیر خروارها فشار گیر انداخته است. اگر از دهانه ی غار به آب داخل نگاهی بیندازید هیچ فرقی با آب های دیگر ندارد چون ۳۰ متر ابتدایی با آب شیرین پر شده اما اگر غواص حرفه ای باشید و به اعماق غار بروید یکی از اسرار آمیز ترین چشم اندازها در مقابل چشمانتان ظاهر می شود: لایه ای از هیدروژن سولفید که خبر از نمک زیاد آب های اعماق غار می دهد. به این پدیده هالوکلاین می گویند، پدیده ای که زمانی رخ می دهد که آب شیرین و شور به هم می رسند و تغییر قابل توجهی در مقدار نمک آب ایجاد می شود. پدیده هالوکلاین معمولا در داخل غارهای اعماق اقیانوس اتفاق می افتد و دلیلش هم این است که لایه ی آب شیرینی که از زمین سرچشمه می گیرد بر روی آب شور دریا قرار می گیرد، اینجاست که خطای دید اتفاق می افتد. در واقع، قسمت های مختلف آب در غار دارای مقدار نمک مختلفی هستند برای همین آب های غلیظ تر به سمت پایین می روند و انگار همیشه رودخانه ای در کف آب در جریان است. این رودخانه در واقع لایه ای از هیدروژن سولفید است که در نتیجه ی ترکیب آب شور و شیرین به وجود آمده است. این لایه حدود ۲ متر ضخامت دارد و درست مثل این می ماند که جزیره ای در احاطه مه و ابر قرار گرفته است.

جاذبه های عجیب مکزیک

آیا واقعا در اعماق اقیانوس رودخانه ای وجود دارد؟ در یک کلمه خیر!  این غار به داشتن مقدار زیادی هیدروژن سولفید معروف است و از نظر غواصان این لایه درست مثل رودخانه ای زیر آبی است. در واقع، رودخانه همان لایه ی هیدروژن سولفید است که به دلیل وزن زیاد به زیر آب شیرین می رود و آنقدر سنگین است که می تواند مستقل از جریان آب به حرکت خود ادامه دهد و و کاملا مثل رودخانه به نظر بیاید. سنوته آنجلیتا غار تماشایی و محبوب غواصان است چون لایه هیدروژن سولفید که در عمق ۳۰ متری آن قرار دارد لایه ای ابری و اسرار آمیز را بین آب های شور و شیرین به وجود می آورد. اینجا با داشتن شاخه های بزرگ درخت و برگ درست مثل کناره های رودخانه به نظر می آید و مثل جنگلی بر روی زمین است البته جنگلی در فصل زمستان یا پاییز! اینجا دنیایی خیال انگیز است که فقط غواصانی که از نزدیک آن را دیده اند می توانند توصیفش کنند.

رودخانه ای در کف اقیانوس

غواصی در سنوته آنجلیتا

با اینکه پیدا کردن ورودی غار و غواصی در درون این غار مشکل است اما ماجراجویان زیادی دوست دارند تا برای غواصی به سنوته آنجلیتا بروند. غواصانی که سختی اکتشاف غار را به جان می خرند با پاداشی وصف ناپذیر روبرو می شوند: رودخانه ای عجیب که در اعماق اقیانوس در جریان است! این غار ۶۰ متر عمق دارد و برای رسیدن به کف آن باید حتما غواصی حرفه ای و آموزش دیده باشید، غواصی که بدانند چطور در موقعیت های مختلف از تجهیزات خود استفاده کند. این غار فرصتی برای غواصی در عمق ۶۰ متری آب است، تا نیمه ی راه (۳۰ متر اول غار) آب های شیرین راهی شفاف را برایتان باز می کنند اما همین که به نیمه ی دوم مسیر رسیدید سرو کله ابرهای ضخیم سولفید هیدروژن پیدا می شود! اینجاست که باید برای دیدن ادامه ی مسیر، چراغ قوه را روشن کنید. بعد از عبور از این منطقه ی ابری به بخش شور سفر خود می رسید! جایی تاریک تاریک! چون ابر بالای سرتان راه ورود هر گونه نوری را می بندد. غواصانی که می دانند در نقاط تاریک زیر آب چطور فیلم و عکس تهیه کنند فرصتی بینظیر دارند برای خلق تصاویری باورنکردنی. با اینکه در این قسمت از آب هیچ ماهی و یا جانور دریایی نیست اما چشم اندازها آنقدر خیره کننده است که غواصان را به اینجا می کشاند.

چگونه به سنوته آنجلیتا برویم؟

غار سنوته آنجلیتا در ۱۷ کیلومتری جنوب غربی شهر باستانی تولوم مکزیک قرار دارد و هر روز وسایل حمل و نقل و تورهای زیادی برای بازدید از این غار برنامه ریزی می کنند. برای رسیدن به این محل از میان جنگلی انبوه می گذرید و همین که به اینجا رسیدید تحت تاثیر جذابیت وسوسه انگیز و آب آبی و ژرف قرار می گیرید، اینجاست که می فهمید چرا غواصان از سراسر دنیا خودشان را به این محل می رسانند.

منبع: atlasobscura.com

سقوط پرواز شماره ی ۵۷۱، بزرگ ترین تراژدی تاریخ هوانوردی جهان
سقوط پرواز شماره ی ۵۷۱، بزرگ ترین تراژدی تاریخ هوانوردی جهان
آمریکای جنوبی؛ سرزمینی با طبیعتی منحصر به فرد
آمریکای جنوبی؛ سرزمینی با طبیعتی منحصر به فرد
مهم ترین هتل های برزیل
مهم ترین هتل های برزیل
راهنمای سفر به پاراگوئه
راهنمای سفر به پاراگوئه

نظر خودتان را ارسال کنید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد

code