سنگ های عجیب این دره مدام راه می روند!

سنگ های متحرک دره مرگ

پارک ملی دره مرگ از آن دست پارک هایی است که درست مانند اسمش واقعا از هر لحاظی که به آن نگاه کنید، عجیب و غریب است. این پارک ملی که در کشور آمریکا قرار دارد بیشتر به خاطر اینکه گرمترین نقطه ی روی زمین است شهرت دارد و البته که خشک ترین و کم ارتفاع ترین منطقه در شمال آمریکا هم هست. اما عجیب ترین ویژگی ای که این پارک دارد، چیزی به اسم رکتراک پلایا است، سنگ هایی که مدام حرکت می کنند، سنگ های متحرک دره مرگ ! در ادامه با الی گشت همراه باشید تا بدانیم راز این سنگ های رونده چیست…

سنگ های متحرک دره مرگ

راز سنگ های متحرک دره مرگ

مطالب مرتبط:
خطرناک ترین جاده دنیا مشهور به جاده مرگ!
جاذبه های دیدنی پرو

پارک ملی دره مرگ  که در مرز نوادا و کالیفرنیا واقع شده است، در سال ۱۹۳۳ تاسیس شد، اینجا مامن یکی از عجیب ترین پدیده های دنیاست: سنگ هایی که بدون هیچ دلیل گرانشی  و یا نیروی خاصی حرکت می کنند! سنگ هایی که هم سایزها و هم اندازه های متفاوتی دارند و هم در وزن با هم فرق دارند. بعضی از آن ها چند گرم و وزن بعضی صدها پوند است! البته هیچ کس تا حالا شخصا راه رفتن آن ها را ندیده است اما خطی که در نتیجه ی کشیده شدن آن ها روی زمین ایجاد می شود و تغییری که در جهت آن ها ایجاد می شود نشان دهنده ی این موضوع است که آن ها حرکت می کنند.

توضیحات علمی پدیده

براساس تحقیقاتی که دانشمندان روی سنگ های متحرک دره مرگ انجام داده اند مشخص شده است که آنها از جنس دولومیت و سینیت هستند، دقیقا جنسی که کوه های اطراف از آن تشکیل شده اند. این سنگ ها با گذشت زمان بر اثر فرسایش ریزش کرده و به پایین صخره ها و کوه ها افتاده اند. صخره هایی که سطح پایین شان بسیار سر سخت است و باعث می شود تا بعد از حرکت، خط هایی از آن ها روی زمین بر جای بماند.

سنگ های متحرک دره مرگ آمریکا

بعضی از این سنگ ها خط هایی به طول ۱۵۰۰ فوت روی زمین ایجاد می کنند. سنگ هایی که سطح زیرین سفت و سخت تری دارند، خط های مستقیم روی زمین ایجاد می کنند در حالی که آنهایی که سطح زیرینشان نرم تر است، خط هایی غیر مستقیم و کج و معوج دارند. سنگ های متحرک دره مرگ از دهه ی ۱۹۰۰ مورد مطالعه قرار گرفته اند و چندین و چند تئوری در مورد آن ها وجود دارد.

در سال ۲۰۱۴ برای اولین بار دانشمندان موفق شدند تا مسیر حرکت این سنگ ها را با استفاده از تصاویر آهسته ثبت کنند و نتیجه هم قویا بیانگر این موضوع است که حرکت این سنگ ها در نتیجه ی تعادل یخ، آب و باد است. بادهایی که با سرعت ۱۶ کیلومتر بر ساعت می وزند باعث می شوند تا سنگ ها ۲ تا ۶ متر در هر دقیقه حرکت کنند.

سنگ های متحرک دره مرگ در آمریکا

بازدید از رکتراک

برای دیدن سنگ های متحرک دره مرگ باید اول به کشور آمریکا بروید، در صورتیکه سوار ماشین باشید باید حدود ۲ مایل به سمت  جنوب پارکینگ گرند استند حرکت کنید و از آنجا که مکان این سنگ ها مدام در حال تغییر است بهتر است تا نیم مایل به طرف جنوب شرقی پلایا پیاده روی کنید و بعد از آن به این پارک ملی منحصر بفرد می رسید.

نظر خودتان را ارسال کنید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد