پاسخ به سوالات شما در مورد بیمه مسافرتی

بیمه مسافرتی | Travel Insurance

در تعریف بیمه مسافرتی می توان گفت بیمه ای است که برای پوشش هزینه های پزشکی، کنسل شدن سفر، گم شدن چمدان، حادثه های پرواز و سایر زیان های ناشی از مسافرت، در نظر گرفته شده است. بیمه مسافرتی معمولا در زمان رزرو یک سفر، اختصاص داده می شود و دقیقا مدت زمان سفر را پوشش می دهد. برخی از بیمه ها می توانند سفرهای ترکیبی یا موارد دیگری را بسته به انتخاب شما شامل شوند. الی گشت در ادامه اطلاعات خوبی را در مورد بیمه مسافرتی آورده است؛ با ما همراه باشید:

بیمه مسافرتی

بیمه مسافرتی چیست؟

مطالب مرتبط:
با رعایت این نکات اصلا نگران «چاق شدن در سفر» نباشید!
اختلاف ساعت ایران با کشورهای مختلف
یک روز قبل از سفر چه کارهایی را باید انجام دهیم؟

بیمه مربوط به سفر یا در پاسخ به سوال بیمه مسافرتی چیست از دو بخش پایه باید نام ببریم: بیمه مسافرتی و بیمه پزشکی. شما می توانید یکی از آن ها یا هر دوی آن ها را با هم خریداری کنید و البته بیشتر شرکت های ارائه دهنده بیمه مسافرتی به این صورت هستند که شما خودتان می توانید خدمات مورد نیاز خود را انتخاب کرده و به عبارت دیگر، بیمه خود را شخصی سازی کنید.

اجزای اصلی برنامه بیمه سفر عبارتند از:

 • لغو سفر: اگر قبل از شروع پرواز، سفرتان به یک دلیل معتبر لغو شود، شما بسته به نوع بیمه تان بخشی از پول بیمه یا کل پول بیمه را دریافت می کنید. تعریف شرکت های بیمه از «دلیل معتبر» متفاوت است، بنابراین ضروری است که قبل از خرید بیمه، آن را از مسئولین بپرسید. اگر شما نیاز دارید که به هر دلیلی اگر سفرتان لغو شد از مزایای بیمه بهره مند شوید، نیاز است که هزینه متفاوتی پرداخت کنید.
 • وقفه در سفر: اگر شما به دلیل «دلیل معتبر» مجبور شوید که وسط سفر خود به خانه برگردید (مثلا اینکه خانه شما آتش گرفته باشد) هزینه هایی به شما بازخواهد گشت.
 • هزینه های اورژانس پزشکی: اگر در طی سفر مجروح یا صدمه دیده باشید، بخشی یا کل هزینه ها به شما پرداخت می شود.
نیاز شدن به آمبولانس در سفر
 • هزینه های حمل پزشکی: اگر در سفرتان به حدی مجروح شُدید که نیاز به انتقال شما به بیمارستان بود، بخشی یا کل هزینه ها به شما پرداخت می شود.
 • گم شدن چمدان: اگر شما چمدان یا متعلقات خود را گم کنید، به ارزش آن ها پولی به شما داده خواهد شد (شرایط را از بیمه گذار خود بپرسید).
 • تاخیر چمدان: اگر چمدان شما تاخیر خرود و شما مجبور بودید که هزینه مجزایی برای حمل آن پرداخت کنید، بیمه به شما کل هزینه یا بخشی از آن را خواهد داد.
 • مرگ و میر ناشی از تصادف: اگر در طول سفر فرد بیمه شده فوت کرده و یا یکی از اعضایش را از دست بدهد، خسارات ناشی از این اتفاق به عهده بیمه خواهد بود.
 • فوت در خارج از کشور: اگر فرد بیمه شده خارج از کشور فوت کند، شرکت هزینه حمل و نقل او را پرداخت خواهد کرد.

نکته: سرویس هایی که در بالا ذکر شد می تواند در فهرست بیمه مسافرتی شما باشد یا نباشد. بیشتر شرکت های بیمه گذار علاوه بر موارد بالا، خدمات دیگری نیز دارند که در صورت تمایل می توانید آن ها را نیز به پوشش بیمه خود اضافه کنید. به عنوان مثال بیمه ها خدمات برای صدمات ورزشی، تاخیرات سفر، هزینه های مربوط به اجاره ماشین در سفر، دزدیده شدن مدارک شناسایی مانند پاسپورت، خدمات راهنمایان، ترانسفرهای مربوط به مسائل پزشکی، حادثه های پرواز و غیره.

تاخیر

آیا شما به بیمه مسافرتی احتیاج دارید؟

شاید پیش خود فکر کنید که آیا من اصلا برای سفرم به بیمه احتیاج دارم یا خرید آن، چیزی جز هزینه اضافی برایم نخواهد داشت؟ خب برای اینکه پاسخ این سوال را دریابید، اول باید سوال های زیر را از خود پرسیده و صادقانه به آن ها جواب بله یا خیر دهید. سوال ها عبارتند از:

 • آیا شما بیمار هستید؟
 • آیا شما به مقصدی با امکانات پزشکی و یا خدمات اورژانسی مناسب مسافرت می کنید؟
 • آیا شما قصد دارید در ورزش های سخت یا فعالیت های خطرناک شرکت کنید؟
 • آیا شما سرپرست اصلی کسی هستید؟
 • آیا شما به مقصدی سفر می کنید که ارائه بیمه مسافرتی برای ورود به آن ضروری است؟
 • آیا دلتان می خواهد با خیال راحت به یک سفر بدون دغدغه بروید؟

اگر پاسخ شما به حداقل یکی از سوال های بالا «بله» است، پس شما حتما باید زمانی که به سفر می روید، خود را بیمه کنید.

بیمه برای سفر

چه چیزهایی را در نظر گرفته یا بررسی کنیم؟

 • پوشش بیمه موجود خود را بررسی کنید

در مورد اینکه برنامه بیمه درمانی شما که در حال حاضر تحت پوشش آن هستید، شما را در کشورهای خارجی بیمه می کند (اکثر بیمه ها این گزینه را ندارند، مگر اینکه خودتان آن را درخواست داده باشید) یا نه اطلاعات کسب کنید. بیمه خانه شما امکان دارد که خسارات ناشی از سرقت خانه یا محل زندگی شما را به عهده بگیرد و همچنین برخی بیمه ها هستند که شما را در هر کجای زمین که باشید، تحت پوشش خود قرار می دهد. برخی از شرکت های بیمه ای شما را تنها در ترانسفرهای سفر بیمه می کنند و دیگر حوادث را پوشش نمی دهند. به هر حال اگر بیمه موجود شما گزینه هایی بابت سفر نیز دارد، بهتر از قبل از خرید بیمه مسافرتی، آن ها را به دقت بررسی کنید.

 • بیمه اضافی را در نظر بگیرید

اگر با لوازم الکترونیکی گران قیمت، تجهیزات ورزشی یا جواهرات مسافرت می کنید، ممکن است نیاز به پوشش بیشتری داشته باشید. ورزش های سخت نیز اغلب نیاز به پوشش اضافی دارند تا خیال شما در سفر راحت باشد.

مسافرت
 • پوشش های اولیه را در لیست بیمه انتخاب کنید

پیشنهاد ما این است که پوشش های اولیه هر بیمه را که معمولا خود بیمه گذار به شما پیشنهاد می دهد، انتخاب کنید؛ بسیاری از آن ها را در ابتدای متن برای شما توضیح داده ایم.

 • پرینت بیمه خود را با دقت بخوانید

هر شرکت بیمه گذاری با دیگری متفاوت است؛ مثلا اگر شرایط آب و هوایی شما را مجاب کند تا هتل خود را تغییر دهید، ممکن است برخی از بیمه ها هزینه های اضافی شما را پوشش دهند و برای دیگر شرکت ها، این گزینه شامل شما نشود.

 • نسبت به نحوه پیگیری خسارتتان آگاه باشید

حتما روند پیگیری خسارت را در بیمه مسافرتی خود مطالعه کنید و سوال هایتان را از بیمه گذار بپرسید.

پوشش های بیمه مسافرتی چه مواردی را شامل می شود؟
پوشش های بیمه مسافرتی چه مواردی را شامل می شود؟
راهنمای کامل دریافت خسارت از بیمه مسافرتی
راهنمای کامل دریافت خسارت از بیمه مسافرتی
چرا به بیمه مسافرتی نیاز داریم؟
چرا به بیمه مسافرتی نیاز داریم؟
قوانین بیمه مسافرتی و نکاتی که باید بدانیم
قوانین بیمه مسافرتی و نکاتی که باید بدانیم

نظر خودتان را ارسال کنید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد

code