سیاه خانه های اسکاتلند! + تصویر

سیاه خانه های اسکاتلند

صدها سال پیش در ارتفاعات اسکاتلند و ایرلند، خانه هایی وجود داشت که به «سیاه خانه» معروف بودند. سیاه خانه ها در واقع ساختمان های بلند و باریکی بودند که در موازات خانه های دیگر ساخته می شدند، دیواره های سنگی و سقف های کاه اندود و پوشالی آن ها با دوده کاملا سیاه می شدند. معروف ترین این سیاه خانه ها، سیاه خانه های اسکاتلند بودند که امروزه هم می توان آثار آن ها را در گوشه و کنار این کشور دید. همراه الی گشت باشید:

سیاه خانه های اسکاتلند
مطالب مرتبط:
۸ جاذبه دیدنی در اسکاتلند
کارهایی که در سفر به اسکاتلند باید انجام دهید

سیاه خانه های اسکاتلند با دیواره هایی از سنگ و سقف های پوشالی شان که با دوده سیاه می شده اند، مشهور هستند. در داخل هر کدام از این خانه ها اجاق گازی وجود داشته است که این دوده از اجاق های زغالی ای بدست می آمده است که در وسط آشپزخانه های این خانه ها قرار داشته و همیشه هم روشن بوده است.

در سیاه خانه های اسکاتلند خبری از دودکش نبوده است و علاوه بر این، تعداد کم پنجره ها باعث می شده تا داخل خانه ها فضای خفه کننده ای داشته باشد اما دود ها می توانستند از سقف پر منفذ کاهی خارج شوند و همین موضوع باعث می شده تا سقف به مرور زمان به رنگ سیاه در بیاید.

اجاق گاز سیاه خانه ها

این دوده باعث می شده تا حشراتی که روی سقف وجود دارند، کشته شوند و علاوه بر این، پوشال های دودی مانند یک کود طبیعی عالی می توانستند عمل کنند. هر سال سقف این خانه ها به پایین آورده می شده است تا از آن به عنوان کود برای زمین ها و مزارعشان استفاده کنند و بعد دوباره سقف جدیدی ساخته می شده و در بالای خانه گذاشته می شده است.

البته دود تنها چیزی نیست که این آدمها با آن زندگی می کرده اند، آن ها محل زندگی شان را با حیوان ها هم تقسیم می کرده اند. انسان ها در یک سمت خانه و حیوان ها در سمت دیگر خانه زندگی می کرده اند و بین آن ها یک دیواره ی کوتاه جدا کننده قرار داشته است اما هر دوی آنها از یک در استفاده می کرده اند! کف این خانه ها معمولا زمین بوده است و بخشی از سیاه خانه های اسکاتلند هم به عنوان انبار غله مورد استفاده بوده اند.

سیاه خانه ها در اسکاتلند

اگر چه ممکن است تا حال فکر کرده باشد که به این دلیل به این خانه ها سیاه می گفته اند که سقف دوده ای داشته اند اما اصلا چنین نیست، در واقع دلیل نامگذاری این خانه ها این بوده است که با خانه هایی که در اواخر دهه ی ۱۸۰۰ ساخته می شده اند، مقایسه می شده اند. خانه های جدید به جای اینکه فقط از سنگ باشند از جنس سنگ و آهک بوده اند و به همین دلیل مردم به آن ها «خانه های سفید» یا «سفید خانه» می گفته اند.

عکس سیاه خانه های اسکاتلند

شاید تعجب کنید اما تا سال ۱۹۷۰ هم در سیاه خانه های اسکاتلند سکونت می شده است البته تغییرهایی در این خانه ها ایجاد شد تا بتوان راحت تر در آنها اقامت کرد، مثلا اضافه شدن دودکش و اجاق گاز معمولی، ۲ نمونه از این تغییرها بود. اگر دوست دارید تا بهترین و اصیل ترین نمونه های این سیاه خانه ها را ببینید، باید به کشور اسکاتلند و به سمت Isle of Lewis بروید که می توانید تعداد بیشماری از این خانه ها را در پیش رو داشته باشید.

نظر خودتان را ارسال کنید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد