بلیط هواپیما

آشنایی با طبیعت شگفت انگیز بالکان

شبه جزیره ی بالکان

در جنوب شرقی اروپا شبه جزیره‌ ای رویایی قرار دارد که از جنوب با دریای مدیترانه و از شمال کوه‌ های آلپ و سرزمین جلگه ای  مجارستان، از شرق دریای اژه و دریای سیاه و از سمت غرب دریای یونان و آدریاتیک همسایه و هم مرز است و این سرزمین ها و آب ها آن را فراگرفته اند. کشورهای که در این شبه جزیره قرار دارند دارای زیباترین طبیعت هستند و از دیدنی ترین نقاط روی زمین است. کشورهای شبه جزیره بالکان شامل، یونان، آلبانی، بلغارستان، کرواسی، اسلوونی، جمهوری مقدونیه، مجارستان، بوسنی و هرزگوین، صربستان، مونته‌ نگرو، رومانی و بخش اروپایی کشور ترکیه است. در این جا الی گشت شما را با طبیعت زیبای شبه جزیره ی بالکان که در بعضی از این کشورها وجود دارد آشنا می کند.

کوه-های-روگووا.

درباره شبه جزیره ی بالکان

مطالب مرتبط:
راهنمای سفر به آلبانی
راهنمای سفر به بلگراد، صربستان

شبه جزیره بالکان با وسعتی حدود ۷۲۸۰۰۰ کیلومتر مربع جمعیتی حدود ۶۰ میلیون تن را در خود جای داده است. وجه تسمیه این سرزمین از رشته ‌کوه‌ های بالکان گرفته شده که این رشته کوه ها از قسمت مرکزی بلغارستان تا  ناحیه شرقی صربستان دیده می شود. بعضی از محققان معتقدند که نام این رشته کوه واژه ای ترکی است و از زبان ترکی گرفته‌ شده است. واژه بالکان در زبان ترکی به معنی رشته کوه‌ هایی هستند که از درخت پوشیده شده اند و احتمال می رود وقتی قبایل ترک به این منطقه وارد شدند این نام به آن جا تعلق گرفته باشد. بالکان تا امروز در رشته کوه ‌های بلخان در ترکمنستان که کشوری در آسیای مرکزی است شنیده می شود. مردم این شبه جزیره با زبان های روسی، یونانی، ترکی و مقدونی صحبت می کنند. شبه جزیره‌ ی بالکان با مجموع چند کشوری که نام بردیم طبیعتی فوق العاده شگفت‌ انگیز دارد با ساحل نیلگون رویایی و شهرهایی که با همه ی کوچکی شان دیدنی های تاریخی جالبی دارند. در اینجا ۸ جاذبه طبیعی شبه جزیره ی بالکان را برای شما می گوییم.

دوبروونیک

۸ مورد از طبیعت شبه جزیره ی بالکان

۱- کرواسی، دوبروونیک  (dwbrwwnyḵ)

شهر دوبروونیک شهری است که به دلیل شرایط ویژه ای که دارد یونسکو محافظت و حفظ آن را بر عهده دارد. این شهر منحصر به فرد در کرواسی قرار دارد و از شهرهایی است که شدیدا مورد توجه و علاقه گردشگران است و به عنوان یک قطب گردشگری و نقاط توریستی در این کشور و همچنین این شبه جزیره محسوب می شود. این شهر رویایی در مجاورت آخرین ناحیه تنگه‌ ی دوبروونیک واقع شده و از نظر معماری تاریخی بسیار جالب توجه است و برای گردشگران مناطق تاریخی دیدن این نقطه حائز اهمیت است. سواحل بهشت گون، بناهای تاریخی حیرت انگیز، هتل‌های لوکس و زیبا و چشم‌ اندازهای چشم نواز و خیره کننده ی این شهر برای هر گردشگری که به این شهر سفر می کند دنیایی از شکوه و زیبایی و اعجاب و خاطره را ایجاد می کند. این شهر رویایی فوق العاده زیبا در سال ۱۹۷۹ میلادی در فهرست میراث جهانی یونسکو جا گرفت.

مارامورش

۲- رومانی، مارامورش (Maramvrsh)

شهرستان مارامورش در کشور رومانی یکی از مکان هایی است که با یک روز گشتن در این شهر نمی شود به همه جای نقاط آن سر زد و در مدت کوتاهی از همه ی دیدنی های آن لذت برد بلکه دستکم ۴ روز زمان لازم است تا با خیال راحت در این شهرستان زیبای خاطره انگیز گشت و گذار کرد و از این سیر و سیاحت لذت برد. این شهرستان که یک منطقه تاریخی در شبه جزیره ی بالکان به حساب می آید و در قسمت شمالی کشور رومانی قرار دارد چشم‌ اندازهای روستایی منحصر به فردش انسان را به خیال انگیزترین طبیعت می برد و معماری‌ های چوبی این روستاها و این منطقه ی دل انگیز ساعت ها گردشگران را به خود مجذوب می کند همچنین جنگل‌ های سرسبز روح و روان را از هر چه ملال و خستگی است رهایی می بخشد.

گامزیگراد

۳- صربستان، گامزیگراد (Gamzigrad)

کشور صربستان در زمینه گردشگری و صنعت توریسم به تنهایی مثل سرزمین طلا است که هنوز برای سفر دوستان و گردشگران بطور کامل کشف نشده است در این کشور شهری به نام گامزیگراد وجود دارد که در کنار همه ی جذابیت و طبیعت منحصر به فرد و بی مثالش یادآور گالریوس امپراتوری روم است. گالریوس در این شهر که شهر بومی او محسوب می شود کاخی بنا کرد که به عنوان میراث و اثر بازمانده از تاریخ قرن سوم و چهارم میلادی است و توجه گردشگران فراوانی را به خود جلب می‌کند. شهر تاریخی گامزیگراد با حمام آب داغ، استحکامات، کاخ، باسیلیکا، بناهای دیدنی و یک بنای مکعب شکل که بنای یاد بود رومی است مکانی برای بازدید گردشگران است.

کوه-های-سار

۴- مقدونیه، کوه‌های سار (Šar Mountain)

کوه ها در هر کجای زیستگاه ما، زمین که باشند برای ما نماد آرامش بخشی و صبوری و مقاومت هستند. در اینجا و این کشور هم کوه هایی وجود دارند که تماشای آن به گردشگران آرامش می دهد. در کشور مقدونیه یکی از کشورهایی که رشته ‌کوه‌های سار در آن چشم ها را می نوازد و پیاده روی در آن منطقه یا اگر اهل کوه پیمایی باشید کوهنوردی در این کوه ها یک تفریح لذت بخش است  قله‌ های محکم و با اراده را ببینید دره‌ های سرسبز و با طراوت را تماشا کنید و در کنار دریاچه‌ های کوهستانی به رویاهایتان فکر کنید فارغ از هر دغدغه و مساله و مشکلی. اینجا در کنار یکی از زیباترین جاذبه های طبیعت شبه جزیره بالکان خودتان باشید و ناب و خالص از این طبیعت ناب لذت ببرید.

کوه-های-روگووا

۵-  کوزوو، کوه‌ها روگووا (Rugova Mountains) 

باز هم کوه چون از آرامشی که کوه ها به روح خسته انسان عصر جدید و هزاره سوم می دهند هر چه بگوییم کم گفته ایم. در کشور کوزوو و پارک ملی کوه‌های روگووا دریاچه‌ هایی آرام، دره‌ های عمیق و خیره کننده، آبشارهایی شگفت آور، دره‌ های سرسبز کوچک و قله‌ هایی بلند منتظر گردشگران هستند تا زیبایی و آرامش خود را با بازدید کنندگانشان تقسیم کنند و بعد به سمت کوه های روگووا آن ها را هدایت کنند.

اسکادار

۶-  مونته‌ نگرو، دریاچه اسکادار (Lake Skadar)

در مونته نگرو دریاچه ای زیبا وجود دارد که اسکادار نام دارد و یکی از گنجینه‌ های ملی این سرزمین محسوب می شود چون علاوه بر تنوع و فراوانی گونه های مختلف و حیات وحش متنوع، فضای دل رباینده و جادویی آن که زیبای دریاچه ای بی نظیر را به تصویر می کشد به طرز عجیبی سحرانگیز و جذاب است و ساعت ها گردشگران را در خود فرو می برد. کوه‌های کارست دریاچه اسکادار را در بر گرفته اند و منظره ای فوق العاده را بوجود آورده اند، دلتان را به آب‌ آینه گون و زلال دریاچه بسپارید تا از درون مثل آن زلال و بی دغدغه و آرام باشید.

درمی

۷- آلبانی، درمی (Dhërmi)  

روستای کوچک درمی مثل روستاهای کشورمان آنقدر آرامش و صفا و صمیمیت در آن موج می زند که شما در این کشور احساس غریبگی نداشته باشید در این روستا گشت و گذار کنید و از هر نقطه آن یک خاطره بسازید و عکس بگیرید.

رووینی

۸- کرواسی، رووینی (Rowini)  

شهر باستانی رووینی در کشور کرواسی یکی از دیدنی ترین شهرها و نقاطی است که به واسطه طبیعت زیبا و دل انگیزش جزء طبیعت شبه جزیره ی بالکان محسوب می شود، سواحل رویایی، آب‌ های زلال، رستوران‌ ها و اماکن دیدنی طبیعی در این شهر کم نیست و زمان زیادی می خواهد تا از همه ی آن ها به اندازه ی کافی لذت برد.

در اولین موزه ی زیر آب اروپا چه می گذرد
در اولین موزه ی زیر آب اروپا چه می گذرد
زیباترین دهکده های اروپا در کجا قرار دارند؟
زیباترین دهکده های اروپا در کجا قرار دارند؟
زیباترین مقاصد گردشگری خلیج کوتور در مونته نگرو
زیباترین مقاصد گردشگری خلیج کوتور در مونته نگرو
معرفی فرودگاه بین المللی جزیره مالت
معرفی فرودگاه بین المللی جزیره مالت