آیا صربستان برای زندگی مناسب است؟

شرایط زندگی در صربستان

شاید کمتر کسی به فکر شرایط زندگی در صربستان برای مهاجرت باشد. با این حال عده ای از افراد علاقه مند به کشور عجیب با معماری های زیبای اروپایی صربستان و تاریخ منحصر به فرد مردم ش هستند. اصلا چرا باید صربستان را برای زندگی انتخاب کنید؟ در میان تمام کشورهای اتحادیه اروپا، صربستان و بلگراد یکی از زیباترین فضاهای شهری را برای شهروندانش فراهم می آورد. بنابراین در این مطلب از مجله الی گشت شما را با شرایط زندگی در صربستان آشنا می نماییم.

شرایط زندگی در صربستان
مطالب مرتبط:
آشنایی با بهترین مراکز خرید بلگراد در صربستان
جزییاتی در خصوص لغو ورود بدون ویزا به صربستان
راهنمای حمل و نقل عمومی در بلگراد صربستان

کشور صربستان، کشوری بسیاری کوچک در مرکز جنوب شرقی اروپاست که تاریخش را می توان از تاریخ اولین جنگ های اروپاییان در دوران باستان شروع کرد. صرب معاصر، نشان دهنده ابهامات و تناقضات اروپای مدرن است. چرا که فرهنگی غنی، نسبتا توسعه یافته به لحاظ اقتصادی اما در عین حال پر از رقابت های منطقه ای و تنش های قومی است. جدای از تمام این ها، طبیعت زیبا، بکر و بی نظیرش به همراه معماری های قدیمی و روستاهای همچنان سنتی اش آن را تبدیل به یکی از جذاب ترین کشورها برای زندگی نموده است.

چرا صربستان؟

به هر حال صربستان نیز همانند بسیاری از دیگر کشورها، برای کسانی که به عنوان گردشگر به این کشور سفر می کنند، در طبیعتش، در مردم و فرهنگش، در زندگی های شبانه، در غذاهایش و در تمام امکانات تفریحی که فراهم می آورد، بسیار جذاب و سحر آمیز است. اما آیا برای زندگی نیز همان قدر جذابیت دارد؟ اگر قصد اقامت و زندگی در صربستان را داشته باشید، این کشور چطور به نظر خواهد آمد؟ قطعا زندگی در صربستان می تواند تمام گزینه های مناسب زندگی را از جمله هزینه های پایین زندگی و صرف یک ناهار مختصر اما خوشمزه به همراه زندگی و استراحت در محیط دریاچه بالکان را برای شما فراهم می آورد.

زندگی در صربستان

ویزا و اقامت

شرایط اقامت و ویزا برای کشور صربستان و زندگی در یکی از شهرهای آن همانند بلگراد، بسیار مبهم است. هر چند قانون مشخص شده است اما در عمل شرایطی به وجود م یآید که پروسه انجام کارهای مربوط به اقامت و ویزا را کمی گیج کننده و نامعلوم می نماید. همچنین اگر به عنوان گردشگر به بلگراد سفر می کنید، می باید پی از ورود به این کشور تا ۴۸ ساعت ورود خود را و محل اقامت خود را به پلیس اطلاع دهید. اگر در هتلی اقامت دارید، کارکنان خود هتل این کار را برای شما انجام می دهند. با این حال پس از گذشت ۹۰ روز باید خاک صربستان را ترک کنید. چرا که ویزای توریستی شما به اتمام رسیده است. با این حال، اگر قصد دارید که بیشتر راجع به شرایط زندگی در صربستان تحقیق کنید و می خواهید بیشتر از ۹۰ روز در این کشور بمانید، می توانید از ویزای موقت استفاده کنید.

اگر در جایی استخدام هستید، دانشجو هستید یا اینکه خانواده ای در این کشور دارید، به راحتی می توانید چنین ویزایی را دریافت کنید. همچنین بسیاری از افراد از روش دیگری نیز استفاده می کنند. پس از گذشت ۳ ماه به کشور بوسنیا یا کرواسی سفر کرده و دوباره به این کشور بازمی گردند. ویزای دائمی صربستان تنها به کسانی داده می شود که یا برای ۳ سال با یک فرد صربی ازدواج کرده باشند یا اینکه برای مدت طولانی در این کشور زندگی کرده باشند.

ویزای بلگراد

شرایط استخدامی

یکی از مهم ترین شرایط زندگی در صربستان و چه در هر نقطه دیگر از جهان، فراهم بودن شرایط استخدامی و کار در آن کشور است. به طور کلی ۲ نوع متخصص برای زندگی در این کشور درخواست می دهند. یک مورد افرادی هستند که در کار خود متخصص بوده و به دلیل ادامه تخصص خود وارد این کشور می شوند. از طرف دیگر کارگرانی هستند که به دنبال شرایط زندگی بهتر از مناطق دورافتاده وارد این کشور می شوند.

اگر فکر می کنید که پیدا کردن کار د راین کشور آسان است، بهتر است از خواب خوش بیدار شوید. تعداد بیکاران در اینجا ۱۳ درصد جمعیت بوده که ۵۰ درصد از آن ها می بایست خود به دنبال پیدا کردن شغل باشند. در ضمن، درآمد ماهانه در اینجا ۲۳۰ دلار است. این مقدار برای گذراندن زندگی در بلگراد آنقدر کم است که بسیاری از افراد برای گذران زندگی دو یا سه شغل در ماه دارند. با این شرایط زندگی در صربستان پیدا کردن شغل برای افراد غیر صربی بسیار سخت شده است.

شرایط استخدامی در بلگراد

کدام سمت رودخانه در بلگراد برای زندگی بهتر است؟

بسیاری از افرادی که برای زندگی به این کشور می آیند، شهر بلگراد، پایتخت آن را انتخاب می نمایند. حدود یک چهارم جمعیت اسن کشور در بلگراد زندگی می کنند. چرا که شرایط زندگی بهتری دارد. اما یک سوال پیش می آید. آن هم اینکه در این شهر، در کدام سمت رودخانه خانه اجاره کنید؟

ناحیه جنوبی رودخانه، قسمت قدیمی شهر است. پر از کافه ها، رستوران ها، معماری های قدیمی و تمام حال و هوای بلگراد قدیم که برای بسیاری از افراد دلربا بوده و خواهان زندگی در این منطقه هستند. محله هایی همانند دورکول (Dorćol) و وراکار (Vračar) از پرطرفدارترین محله ها هستند. از طرفی سمت شمال رودخانه به بلگراد نو معروف است. قسمت جدید شهر اگر چه زیباترین بخش شهر نیست اما پر از جنب و جوش به همراه صنایع و شرکت های متفاوت و در کل بخشی صنعتی است. اگر به دنبال زندگی در منطقه ای آرام هستید، قطعا قسمت نو و شمالی بلگراد را به شما پیشنهاد نمی دهیم.

زندگی خارج از بلگراد

در مجموع شرایط زندگی در صربستان برای افراد خارجی که قصد اقامت در دیگر شهرهای آن را دارند، سخت تر خواهد بود. شهرهایی همانند نووی سد (Novi Sad)، نیس (Niš)، کراگوجواک (Kragujevac) و باقی مناطق دارای سکنه ای محله بوده که نفوذ به جوامع آن ها بسیار دشوار است. همچنین حتما باید زبان آن ها را بدانید. باید بسیار کار کنید و تنها کار پیدا شده برای افراد خارجی، کارهای روزمزدی است.

شهر بلگراد

یادگیری زبان صربی

کسانی که قبل از سفر به صربستان زبان صربی را می آموزند، بسیار برد می کنند. اگر شما هم به دنبال شرایط زندگی در صربستان هستید، باید زبان مردم این کشور را بدانید. چرا که در اینجا به ندرت با کسی برخورد خواهید داشت که زبان انگلیسی را بداند. همچنین اگر به دنبال گردشگر نیز به اینجا سفر می کنید، بهتر است که کمی از زبان صربی را بیاموزید. اگر هر دو زبان صربی و انگلیسی را می دانید، آموزش زبان انگلیسی می تواند یکی از بهترین روش ها برای کسب درآمد در این کشور باشد.

در این کشور باید صبور باشید

صبر در کشور صربستان و به طور خاص در انجام کارهای اداری حرف اول را می زند. یکی از شرایط زندگی در صربستان وجود صف های طولانی در ادارات و مکان های مختلف است. کشور صربستان کشوری است که همچنین به شیوه های اداری قدیمی، کارهای خود را انجام می دهد. در نتیجه خبری از وب سایت ها نخواهد بود.

گاهی برای گرفتن یک فرم درخواست باید ساعت ها در صف بایستید، تازه اگر صفی که ایستاده اید، دقیقا صفی باشد که شما را به سمت جوابتان راهنمایی می کند! در نتیجه صبور بودن و یاد گرفتن استفاده از چنین لحظه های بیکاری در صف ها، لازمتان می شود. همچنین مجبور می شوید که خلاقیت خود را بالا ببرید وگرنه اذیت خواهید شد.

فرهنگ مردم صربستان

فرهنگ و عادات رفتاری مردم صربستان

فرهنگ و عادات رفتاری مردم صربستان، یکی از مواردی است که باید در نظر بگیرید. این مردم عادات بسیار خاصی دارند. در وحله اول شاید به نظر شما، مردمی کاملا بی تفاوت نسبت به مسائل اطرافشان باشند اما اگر به چیزی علاقه داشته باشند، این بی تفاوتی جای خود را به شور و شوق خواهد داد. همچنین رک بودن و نداشتن کنایه در زبانشان، یکی دیگر از خصوصیات اخلاقی و رفتاری این مردم است. در حقیقت از شرایط زندگی در صربستان کنار آمدن با این خصوصیت افراد است.

می توان مردم صربستان را متضاد مردم انگلستان دانست. شاید بتوان تاریخ پر از جنگ و دردناک مردم این کشور را علت چنین رفتاری دانست. در گذشته صربستان جزو کشور یوگوسلاوی بود و بعدها توانست از این کشور جدا شده و همانند دیگر کشورهای کرواسی، اسلووانی، بوسنی و هرزگویین حکومتی مستقل برای خود فراهم آورد. هم اکنون این کشور برای عضو شدن در اتحادیه اروپا کاندید شده است و جمعیت رو به رشدی دارد. پنج نفر از شش نفر مردم آن، صرب هستند که شرایط زندگی در صربستان را ۷۳ درصد مساعد می دانند. در نظرسنجی هایی که برای این کشور انجام شده است، میزان رضایت از امکانات تفریحی را ۶۴ درصد، میزان حقوق شهروندی را ۵۳ درصد و نظر موافق گردشگران را ۷۷ درصد بیان نموده اند.

با تمام مشکلاتی که زندگی در این کشور برای مردمش دارد، با این حال همیشه زمانی برای تفریح پیدا می کنند. حتی زمانی که بسیار خسته هستند و در روز کار طاقت فرسایی دارند، باز در هنگام شب آن ها را می بینید که با دوستان خود در کافه ها و رستوران ها مشغول گپ و گفت هستند. در نتیجه مردم اینجا، زندگی شادی دارند و در مقابل مشکلات سر خم نمی کنند.

مردم صربستان

در هر صورت چه به دنبال فراهم آوردن شرایط زندگی در صربستان هستید و چه به عنوان گردشگر و توریست به این کشور سفر می کنید، از سایت الی گشت برای خرید بلیط هواپیما و رزرو هتل خود می توانید اقدام به خرید نمایید. همچنین اپلیکیشن الی گشت تنها با اتصال به اینترنت از طریق گوشی همراهتان انجام تمام این کارهای مورد نظر را، امکان پذیر می نماید.

منبع: theculturetrip.com

نظر خودتان را ارسال کنید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد