راهنمای حمل و نقل عمومی در بلگراد صربستان

آشنایی با سیستم حمل و نقل عمومی در بلگراد

صربستان یکی از محبوب ترین مقاصد گردشگری در دنیا به حساب می آید و طبیعت زیبا و نفس گیر و بناهای تاریخی و اماکن دیدنی سالانه میلیون ها نفر را از کشورهای مختلف به صربستان می کشانند. صربستان به ویژه برای ما ایرانی هم مقصد محبوبی است: هزینه های نسبتا پایین سفر، عدم نیاز به ویزا و روادید و جاذبه های گردشگری فراوان باعث شده تا ایرانی ها در فصول مختلف سال به صربستان و پایتخت زیبایش، بلگراد سفر کنند. یکی از مشکلاتی که مسافران در سفر با آن مواجه می شوند عدم آشنایی با سیستم حمل و نقل عمومی آن شهر و کشور است. این ناآگاهی باعث می شود هزینه های زیادی بابت تاکسی و حمل و نقل بدهیم، حال آنکه می توانیم با کمی اطلاعات و با هزینه ای به مراتب کمتر در شهر تردد کنیم. در این مطلب همراه الی گشت باشید تا سیستم حمل و نقل عمومی در بلگراد را کاملا به شما معرفی کنیم. با استفاده از این اطلاعات می توانید سفری دلپذیرتر و مقرون به صرفه تر به صربستان و بلگراد داشته باشید.

سفر به بلگراد صربستان

تاکسی های سطح شهر

مطالب مرتبط:
راهنمای سفر به بلگراد، صربستان
۲۰ جاذبه معروف صربستان
چطور از فرودگاه بلگراد صربستان به مرکز شهر برویم؟

یکی از اولین چیزهایی که در سفر به بلگراد متوجه آن می شوید تاکسی هایی است که در سطح شهر پرسه می زنند و به دنبال مسافر هستند. اولین پیشنهاد ما در مورد حمل و نقل عمومی در بلگراد این است که سوار این تاکسی ها نشوید، وگرنه مجبورید مبلغ زیادی را بابت کرایه بپردازید! در شهر بلگراد و به ویژه در مناطق توریستی شهر ایستگاه های تاکسی متعددی وجود دارند که مسافران را با مبالغ هنگفتی جابجا می کنند.

  • نکته: اگر به هر دلیل مجبور هستید که از این تاکسی ها استفاده کنید سعی کنید حتی الامکان از مناطق توریستی و مملو از مسافر دور شوید تا کرایه کمتری بپردازید. همیشه قبل از سوار شدن در مورد قیمت با راننده به توافق برسید و بعد سوار شوید. به این ترتیب راننده دیگر نمی تواند از شما مبلغ بیشتری بگیرد و سرتان کلاه بگذارد.
سیستم حمل و نقل بلگراد

تاکسی های خصوصی

درست است که در بالا در مورد تاکسی های بلگراد به شما هشدار دادیم، اما این طور هم نیست که تمام تاکسی ها کلاهبردار و شیاد باشند. بلگراد به عنوان پایتخت صربستان مقصد محبوبی برای توریست هاست و مسافران زیادی به این شهر سفر می کنند. بنابراین حمل و نقل عمومی در بلگراد کاملا کارآمد است و با هر بودجه ای مسافران را در سطح شهر جابجا می کند. تاکسی های خصوصی در بلگراد که نیاز به رزرو قبلی دارند روشی بسیار امن، مطمئن و کارآمد به حساب می آیند. برای استفاده از این تاکسی ها تنها کافیست با شرکت تماس بگیرید و مقصد و زمان مورد نظرتان را اعلام کنید و بعد تاکسی به دنبال شما خواهد آمد. یکی از معتبرترین و مشهورترین شرکت های تاکسیرانی خصوصی شرکت تاکسی صورتی (Pink Taxi) است.

  • نکته: اگر خیلی خوب نمی توانید انگلیسی صحبت کنید یا به هر دلیل راحت نیستید که تلفنی با شرکت صحبت کنید می توانید از فرد دیگری بخواهید این کار را برای شما انجام دهد. این کار در بلگراد بسیار رایج است و از آن جا که مسافران زیادی در شهر تردد می کنند کاملا امری عادی است. می توانید از پیشخدمت رستوران، راهنمای موزه، یا حتی فردی که در خیابان از کنارتان می گذرد خواهش کنید که این تماس را برایتان انجام دهد. خوشبختانه مردم صربستان مردمانی مهمان نواز و خونگرم هستند و از هیچ گونه کمکی دریغ نمی کنند.
تاکسی صورتی بلگراد

اتوبوس

اتوبوس هم یکی دیگر از وسایل حمل و نقل عمومی در بلگراد است که با هزینه ای بسیار ارزان شما را در شهر جابجا می کند. زلنی وناک (Zeleni Venac) پایانه مرکزی اتوبوس بلگراد است و از آن جا می توانید به تمام نقاط شهر بروید. برای سوار شدن به این اتوبوس ها لازم است کارت باس پلاس (BusPlus card) تهیه کنید و هنگام سوار شدن کارت را به دستگاه های مخصوص ارائه کنید. این کارت ها علاوه بر اتوبوس در مورد تراموا و قطار BG هم کاربرد دارند.

  • نکته: توصیه می کنیم حتما هنگام وارد شدن به ایستگاه کارت خود را به دستگاه ارائه دهید و بعد سوار اتوبوس شوید. مامورهای کنترل بلیط در ایستگاه حضور دارند و در صورت مشاهده هرگونه تخلف از سوار شدن شما جلوگیری می کنند. دیگر روزگارِ «مگه اتوبوس بلیطیه؟»، «ببخشید من توریستم و نمی دونستم» یا «کارت ندارم» به سر رسیده است. درست مثل سیستم های اتوبوسرانی ایران و به ویژه تهران لازم است برای سوار شدن به اتوبوس کارت باس پلاس خود را ارائه کنید.
اتوبوس بلگراد

اتوبوس برقی

اتوبوس برقی یا ترولی باس (TrolleyBus) هم یکی دیگر از وسایل حمل و نقل عمومی در بلگراد است و با هزینه معقولی مسافران را در سطح شهر جابجا می کند. این سیستم به نوعی بازمانده از دوران حکومت کمونیسم در این منطقه است و هنوز هم می توان اتوبوس هایی خیلی قدیمی را دید که در شهر تردد می کنند. میدان دانشجو بلگراد به عنوان مرکز اصلی حرکت اتوبوس های برقی به حساب می آید و از این منطقه می توانید سوار اتوبوس های مختلف شوید. برای پرداخت کرایه اتوبوس هم نیازی به خرید بلیط نیست و با همان کارت پلاس باس می توانید کرایه اتوبوس برقی را هم پرداخت کنید.

  • نکته: اتوبوس برقی علاوه بر این که جزء سیستم حمل و نقل عمومی در بلگراد است اما جنبه تاریخی و گردشگری هم دارد. پیشنهاد می کنیم در سفر به بلگراد تا می توانید سوار این اتوبوس برقی ها شوید چون ممکن است تا چند سال دیگر وجود نداشته باشند.
اتوبوس برقی بلگراد

تراموا

تراموا هم یکی از وسایل حمل و نقل عمومی در بلگراد است که بسیار کارآمد و سودمند است. البته اگر تمام زمان سفر را در بخش قدیمی و مرکز شهر بگذرانید احتمالا این ترامواها را نخواهید دید. در هر صورت، سیستم تراموا دارای ۱۱ خط است که در سرتاسر بلگراد جدید و مدرن و بخش های مختلفی از شهر به جایجایی مسافران می پردازد. سیستم تراموا به ویژه برای توریست ها و گردشگران مفید و کارآمد است و راحتی و آسایش بیشتری دارد.

  • نکته: اگر یک نصفه روز وقت خالی دارید و دوست دارید بلگراد را ببینید پیشنهاد هیجان انگیزی برایتان دارید: سوار خط دو تراموا شوید که معمولا با نام کروگ دووژکه (krug dvojke) شناخته می شود. این مسیر شما را به سفری تماشایی به مناطق مختلف بلگراد و به ویژه مناطق پایین و قلب شهر بلگراد می برد.

مترو

خب اگر بخواهیم در مورد مترو با شما صحبت کنیم باید بگوییم که بلگراد هم مترو دارد و هم ندارد! بلگراد یکی از کلان شهرهای اروپایی است که متاسفانه سیستم مترو ندارد. در حقیقت، حدود ۸۰ سال است که پروژه ساخت شبکه مترو در دست ساخت است اما به دلیل مشکلات متعدد از جمله مشکلات مالی مدام تکمیل پروژه به تعویق می افتد. البته هرازگاهی مسئولین در مورد ادامه پروژه و نهایی شدن آن صحبت می کنند اما هنوز نمی توان مترو را جزء وسایل حمل و نقل عمومی در بلگراد به حساب آورد. بنابراین در سفر به بلگراد می توانید از وسایل حمل و نقل عمومی دیگر مثل تاکسی، اتوبوس، تراموا و اتوبوس برقی استفاده کنید.

تراموا بلگراد

معرفی اپلیکیشن کاربردی برای درخواست اتومبیل

اپلیکیشن کارگو (Car:Go) یک برنامه بسیار موفق و کاربردی برای سفارش آنلاین اتومبیل در بلگراد است. نمونه های مشابه این اپلیکیشن در دنیا و کشور خودمان هم وجود دارد و به خوبی با مزیت های آن آشنا هستیم. با نصب این اپلیکیشن می توانید بدون هیچ گونه استرس و نگرانی و با خیال راحت در سفر به بلگراد درخواست ماشین کنید. اگر در طول سفر قصد دارید زیاد در شهر تردد کنید و در شهر بچرخید نصب این برنامه یکی از اولین کارهاییست که باید قبل از سفر انجام دهید.

منبع: theculturetrip.com

بلگراد زبانتان را بند می آورد!
بلگراد زبانتان را بند می آورد!
راهنمای سفر به بلگراد، صربستان
راهنمای سفر به بلگراد، صربستان
چطور از فرودگاه بلگراد صربستان به مرکز شهر برویم؟
چطور از فرودگاه بلگراد صربستان به مرکز شهر برویم؟
«قلعه بلگراد»، نماد تاریخ و فرهنگ صربستان
«قلعه بلگراد»، نماد تاریخ و فرهنگ صربستان

نظر خودتان را ارسال کنید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد

code