۳ شهر و تمدن بشری مدفون شده در تاریخ

در طول زمان، تمدن بشری شاهد از بین رفتن عظیم ترین و قدرتمند ترین شهرهای کهن بوده است. بطوری که هیچ نام و نشانی از آنها باقی مانده است.

با نشستن خاک حاصل از گذر زمان و نیروهای طبیعی خیلی این شهر ها که دوره ای مرکز حاکمیت بخش هایی از جهان بوده اند، دچار فرسایش شده و ناپدید شدند. و البته خیلی از این نمونه ها هنوز هم کشف نشده اند. در ادامه با الی گشت همراه باشید.

 مطالب مرتبط:
زیباترین مقاصد تاریخی دنیا که در فهرست میراث جهانی ثبت شده اند
باغ های تاریخی هند را بشناسید
ثرا - تمدن بشری

شهر افسانه ای ثرا

شاید برایتان عجیب باشد که جزیره زیبای سانتورینی یونان زمانی همان همان ابر شهر مینوسی ثرا، مرکز تمدن، هنر و داد و ستد بوده است. با فوران آتشفشانی که در مرکز این جزیره قرار دارد، این شهر در قرن دوازدهم پیش از میلاد زیر دریایی از گدازه و سایر عوامل طبیعی همچوت زلزله درهم شکسته و مدفون شده است. اگرچه با حفاری های صورت گرفته در جزیره آکیروتیری، بخشی از حومه ی باستانی که به آنجا گریخته بودند کشف شد.

ماچو پیچو - تمدن بشری

ماچو پیچو

یکی از اعجاب انگیزترین سایتهای کشف شده ی باستان شناسی به منطقه ای با ارزش بنام ماچو پیچو در آمریکای جنوبی بر می گردد و جالبتر آنکه این منطقه، برای سالیان درازی محل زندگی بومیان این منطقه ی متروکه بوده و ناشناخته باقی مانده بود.

مشهورترین قسمت این شهر که به یک  کاخ امپرتوری بی شباهت نیست، از قرن پانزدهم تنها برای مدت ۱۰۰ سال مسکونی و آباد بود. ماچو پیچو مدل محلی حاکمان اینکایی از مجموعه کاخ ورسای بود. تا این که عاقبت مردم محلی به کاوشگران اجازه‌ی بازدید از خرابه‌های آن را دادند و کاوشگری به نام هیرام بینگهام در سال ۱۹۱۱ این منطقه را شناسایی کرد و مدعی اکتشاف آن شد.

تروی - تمدن بشری

شهر تروی

قاعدتا به خاطر شاهکار ادبی بزرگ و کهن ایلیاد و اودیسه، حتما انتظار داشتید که سهم بیشتری را به تروی بدهیم.

اما پس از تار و مار آن در جنگ تروجان، این شهر به سرعت از تاریخ محو شد. تا قرن‌های متمادی این سوال در اذهان وجود داشت که آیا واقعا هرگز شهری به نام تروی وجود داشته است؟ حفاری‌هایی در جنوب غربی ترکیه، در شهر ایلیوم که بعدا از بین رفت و حالا به عنوان شهر هیسارلیک شناخته می‌شود، شواهدی را بر وجود پایتخت نه چندان افسانه‌ای عصر برنز تروی نشان داده است.

معمای گوردختر بوشهر؛ در این آرامگاه کدام فرد عالی رتبه ی هخامنشی آرمیده است؟!
معمای گوردختر بوشهر؛ در این آرامگاه کدام فرد عالی رتبه ی هخامنشی آرمیده است؟!
آرامگاه غزالی در توس کشف شد
آرامگاه غزالی در توس کشف شد
یک جسد ۲۸۰۰ ساله در همدان کشف شد
یک جسد ۲۸۰۰ ساله در همدان کشف شد
مروری بر تاریخ چین
مروری بر تاریخ چین

نظر خودتان را ارسال کنید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد

code