۸ مورد از جاذبه های گردشگری شهر المنستیر تونس

جاذبه های گردشگری شهر المنستیر | Monastir در تونس

شهر باستانی المنستیر شبه جزیره ای است که از هر سو به ساحل منتهی می شود. سواحل زیبای آن به خصوص در فصل هایی که آفتاب درخشان بر شهر المنستیر می تابد بسیار دیدنی می شوند. بازدید از آن در صدر لیست کارهایی که گردشگران قصد انجام آن را دارند قرار می گیرد. البته اگر زیاد اهل آفتاب گرفتن نیستید هم دیدنی های بسیاری در شهر برای شما قرار دارد. رباط دقیقا در جوار ساحل یکی از مورد توجه ترین آثار دوران اسلامی تونس است. با الی گشت همراه باشید تا با جادبه های المنستیر بیشتر آشنا شوید.

شهر المنستیر

۱- رباط

مطالب مرتبط:
کارتاژ کلان شهر فنیقی ها در تونس
موزه ملی باردو در تونس، گنجینه ای که گردشگران را به خود جذب می کند

به گفته محمد کریم پیرنیا:  « به ساختمان‌های کنار راه و به ویژه بیرون از شهر و آبادی اطلاق می‌شود. رباط علاوه بر حوض و آب انبار دارای اتاق‌های متعددی است که گرداگرد حیاطی را فرا گرفته و مسافران می‌توانند یک یا چند شب را در آن بیاسایند» رباط گفته می شود. رباط المنستیردقیقا در جوار دریا قرار گرفته و توریستی ترین نقطه المنستیر است. رباط توسط هرثمه بن اعین از سراداران خلفای عباسی در سال ۷۹۶ بعد از میلاد مسیح ساخته شد. علاقه مندان به سینما در نگاه اول به این بنا آن را آشنا می یابند چرا که در فیلم برداری فیلم های Life of Brian و Jesus Os Nazaret در آن انجام شد.

رباط یکی از قدیمی ترین قلعه های اعراب در شمال آفریقا محسوب می شود. در هنگام ایستادن بر فراز قسمت جنوبی برج سه طبقه نادر چشم اندازی فوق العاده از بندر قایقرانی، گورستان و مقبره بورگویبا، مسجد بزرگ و بام های شهر در مقابل دیدتان قرار خواهد گرفت.

رباط

۲- مقبره حبیب بورگویبا

مقبره حبیب بورگویبا در قسمت شمالی قبرستان شهر المنستیر قرار گرفته است. مقبره او باشکوه و پر ابهت است که با ظرافت تمام ساخته شده است، گنبد آن از جنس طلا است. هدف از ساخت چنین مقبره ای ادای احترام به اولین رئیس جمهور تونس پس از استقلال از فرانسه بوده است. مقبره در سال ۱۹۶۳ میلادی ساخته شد و خانواده رئیس جمهور سابق نیز در کنار او در این قبرستان دفن شده اند.

دو مناره ۲۵ متری از سنگ مرمر ایتالیایی تیره ساخته شده اند، در حالی که نمای آن با کاشی کاری زیبا و ظریف پوشانده شده است. آرامگاه بورگویبا در میان یک فضای خیره کننده شیشه ای و زیر یک لوستر تماشایی قرار دارد.

مقبره

۳- مسجد بورگویبا

از آن جایی که المنستیر محل تولد مرد محبوب اهالی کشور تونس (حبیب بورگویبا، موسس جمهوری تونس) می باشد مسجد بزرگ شهر را نیز به احترام او هم نام رئیس جمهور سابق نام گذاری کرده اند. مسجد در سال ۱۹۶۳ با الگوبرداری از مسجد محمد پاشا در تونس ساخته شد. دارای یک مناره هشت ضلعی ۴۱ متری و یک سالن نماز است که می تواند یک جماعت هزار نفر از عبادت کنندگان را در خود جای دهد.

در نزدیکی اداره توریستی مونیستر (ONTT) قرار دارد، که یک موزه عروسی کوچک با نمایشگاه لباس عروسی از سراسر تونس در آن دایر است.  Trabelsia Musée du Mouvement National (موزه ملی جنبش) است که به تاریخ مبارزه تونس برای استقلال از فرانسه اختصاص داده شده  است نیز در فاصله کمی از آن ها قرار دارد.

مسجد

۴- مدینه (شهر قدیمی المنستیر)

مدینه المنستیر (شهر قدیمی) به سختی و بدون توجه به جزییات بازسازی شده است و، متاسفانه بسیاری از جذابیت واقعی خود را در روند بازسازی از دست داده است. البته هنوز هم جایی بسیار دوست داشتنی است که گردش در آن شما را حیرت زده خوهد کرد، به خصوص اگر دمای ساحل بالا برود. فرصت های خرید در خیابان های Souk بی پایان است، ظروف سرامیکی دست ساز، کارهای چوبی، نقره ای و چرمی برای خرید به نمایش گذاشته می شوند. اگرچه فروشگاه های مدینه برای گردشگران بسیار جذاب هستند اما دقت کنید که قیمت های آن بسیار غیر منصفانه زیاد است.

مدینه

۵- گورستان

دقیقا در شمال رباط گورستان قدیمی شهر قرار گرفته است. درون آن می توانید تعداد بسیاری از گورهای قدیمی و زیبا را مشاهده کنید. بسیاری از آنها با نوارهای کتیبه کوفی و ​​کاشی های فانتزی تزئین شده اند، به ویژه نگاهی به آرامگاه قرن دوازدهمی Sidi el Mazeri، یک ماریوتی متولد سیسیل (مرد مقدس مسلمان) که در اینجا موعظه می کرد بیاندازید. گورستان محل مناسبی برای عکاسی است و پس از گردش در برج های بلند رباط، که بالاتر از سنگ قبرهای سفید قرار دارد، یک نقطه برای تفکر و آرامش گرفتن است.

در جنوب قبرستان و رباط مسجد جامع المنستیر قرار گرفته است که ساخت آن به قرن نهم بر می گردد. این مسجد توسط سلسله زیریان در قرن یازدهم ساخته شد.

گورستان

۶- بندر

پیاده رو ساحلی و زیبای شهر المنستیر (که با نام کورنیش Corniche) شناخته می شد به بندر منتهی می شود، جایی که لذت بردن از قایق بادبانی در جنوب دریای مدیترانه امکان پذیر می شود. قرایقرانان در اینجا مردم را سوار کرده و آن ها را به سفرهایی در مدیترانه می برند تا روزی شاد را در حال شنا کردن و آفتاب گرفتن داشته باشند. هنگام غروب خورشید، بندر ایده آل ترین جایی است که می توانید حضور داشته باشید تا در هوای خنک و مطبوع دریا به پیاده روی شبانه بپردازید.

کمی بعد از بند مجتمع گردشگری به نام دهکده توریستی قرار دارد که محل قرار گیری هتل های لوکس و گران قیمت شهر المنستیر است.

بندر

۷- آمفی ‌تئاتر الجم

برای اکثر گردشگران خارجی بازدید از المنستیر بدون سفری یک روزه به آمفی تئاتر باستانی الجم کامل نخواهد شد. برای رسیدن به آن حدود ۶۰ کیلومتر فاصله در جاده ای مطلوب در پیش خواهید داشت. یکی از زیباترین نمونه های از معماری آمفی تئاترهای روم در جهان و بزرگ ترین باقیمانده در آفریقا الجم است. جادبه ای دیدنی در آفریقا که به هیچ وجه نمی خواهید تماشای از نزدیک آن را از دست دهید. بنای جادویی شما را به روزهای شکوه امپراتوری روم خواهد برد.

تئاتر

۸- Skanès

شمال محله اسکنز پر است از ویلا های زرق و برق دار و خیره کننده سفید و هتل های لوکس که معماری سنتی تونس را به معماری مدرن و امروزی خود اضافه کرده اند. این محله ثروتمند نشن شهر المنستیر جایی است که بهترین سواحل شهر قرار دارند. جاده ای که به منطقه توریستی  می رسد Skanès از کنار کاخ ریاست جمهوری سابق عبور می کند، که توسط دیوارهای بلند و درهای بزرگ آهنین محصور شده است.

منبع: planetware.com

این آرزوی هر شخصی است: دیدن حیات وحش کنیا!
خونخوارترین و بی رحم ترین زن تاریخ!
زیباترین پارک های ملی تانزانیا
با زیباترین شهرهای تانزانیا آشنا شوید!

نظر خودتان را ارسال کنید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد

code