موزه ملی باردو در تونس، گنجینه ای که گردشگران را به خود جذب می کند

موزه ملی باردو در کشور تونس | Tunisia’s Bardo museum

موزه ملی باردو  یکی از برترین جاذبه های گردشگری کشور تونس محسوب می شود. مجموعه ی پیچیده ای که کلکسیون مشهور کاشی های رومی در آن نگهداری می شود. در این موزه می توان بر گذشته تاریخی اغلب جهان نگاهی داشت. جذب صدها هزار توریست در سال شهرت و اهمیت بین المللی خاصی به موزه ملی باردو بخشیده است. در ادامه برای نگاهی به موزه و وقایع آن با الی گشت همراه شوید.

موزه ملی باردو

تاریخ موزه

مطالب مرتبط:
شط الجدید بیابانی در تونس، شبیه ترین نقطه زمین به مریخ!
بولا رجیا، شهری باستانی در تونس

شهر نظامی و مستحکم باردو از سال ۱۷۰۵ میلادی شاهد ساخته شدن ساختمان های پر زرق و برق درون دیوارهایش بود. علی پاشا بین سال های ۱۷۳۵-۱۷۵۶ اولین کاخ را همراه با ورودی که در آن پله ها توسط مجسمه شیرها احاطه شده بودند احداث کرد. پس از آن بین سال های ۱۸۲۴-۱۸۳۵ حسین بی کاخ کوچک تونسی ها را بنا کرد، که سبک آن Moorish Andalousian بود. در سال ۱۸۶۴ محمد بی حرمی به نام قصر البدیع را به سبک ایتالیایی ساخت. در نقشه زیر می توانید محل قرار گرفتن موزه را ببینید.

از سال ۱۸۸۵ تا ۱۸۸۸ مسئولیت انجام تمام کارهای مهم باردو به یک فرانسوی سپرده شد. در آن زمان فضای داخلی به صورت یک نمایشگاه در آمد که برای میزبانی مجموعه های باستان شناسی، تاریخی و قومی ملی در نظر گرفته شده بود. این بازخرید از سال ۱۸۸۵ اعلام عمومی شد و اولین مجموعه در نتیجه سیاست های ایجاد میراث فرهنگی و دارایی های فرهنگی راه اندازی شد که موزه Alaoui museum در ساختمان حرم قدیمی محمد بی بود. نخست وزیر وقت خیرالدین پاشا این بنا را افتتاح کرد و از کلکسیون داران خصوصی دعوت کرد تا با دولت همکاری کنند.

سرانجام این فعالیت ها به ساخت موزه های ملی از دوره های مختلف تاریخ تونس ختم شد. این موزه در ابتدا در ساختمان Kasbeh نزدیک به ساختمان اصلی دولت قرار داشت و پس از آن به موزه Alaoui  منتقل شد. یک دپارتمان صنایع دستی تونس نیز در آن برپا شد که مسئول اصلی اجرای آن پروژه خیرالدین پاشا بود. هدف او معرفی پیشه وران ماهر آن زمان بود.

تاریخ موزه

معماری موزه

قدیمی ترین و مهم ترین بخشی موزه ملی باردو در محوطه یک کاخ Beylic قرار دارد که در قرن ۱۵ میلادی با فاصله ۴ کیلومتری از مرکز شهر قرار دارد. نام آن برگرفته از لغت اسپانیاییprado  به معنی چمنزار یا باغ است. این کاخ عظیم طی سال های گذشته بارها مرمت و بازسازی شد. ساختمان آن نمادی است از معماری لوکس و پر زرق و برقی که تونس در دوران Beylic مشاهده کرد همچنین تاثیر معماری اندونزیایی، آسیایی و اروپایی نیز بر آن مشهود است.

پس از آن ساختمان های حرم به موزه تعلق گرفت که کلکسیون عتیقه در آن قرار گرفت و در قدم بعدی کاخ بسیار زیبای کوچک تونسی ها نیز برای نگهداری کلکسیون هنرهای اسلامی به مجموعه موزه ملی باردو اضافه شد.

تبدیل این مکان ها به یک موزه واحد کار دشواری بود که به نوعی تضمینی بود برای بقای ساختمان ها با بخشیدن نوعی زندگی دوم به آن ها. این کاخ ها بارها توسعه یافتند تا بتوانند از کلکسیون ها که روز به روز افزایش می یابند به خوبی نگهداری کنند. همچنین بتوانند پذیرای گردشگرانی باشند که هر روز تعدادشان بیشتر می شود.

معماری موزه

کلکسیون دارایی های موزه

در ۳۰۰۰ سال گذشته سرزمین های تونس خانه تمدن های زیادی بوده است و مکانی بهتر از موزه ملی باردو نمی توانید بیابید که بتوانید چکیده این دوران را در آن ببینید. تعداد قابل توجه موزاییک های باستانی که دیوارها و طبقات موزه را مزین کرده است از جذابیت های اصلی آن است. این موزاییک ها از مکان های رومی و بیزانسی تونس جمع آوری شده است. نمایش این موزاییک های فضای بیش از نیمی از موزه را اشغال کرده است و بزرگ ترین کلکسیون کاشی های رومی جهان را شکل داده است.

دوران رومی های آقریقایی دورانی قابل توجه بود که در آن آرامش و رفاه برپا بود. پس از گذشت یک قرن از جنگ های پونیک، رومی ها در سال ۱۴۹ قبل از میلاد مسیح شروع به حمله به شهر کارتاج (شهر باستانی) کردند و پس از تخریب زمین هایش را به نمک آغشته ساختند. در سال ۴۴ قبل از میلاد ژولیوس سزار شهر کارتاج را به عنوان یک شهر رومی از نوع ساخت. در مدتی کوتاه سرزمین های حاصل خیز تونس محصول عمده کشور را تولید می کردند و مردم منطقه به استفاده از کالاهای لوکس مانند روغن زیتون، طلا و حیوانات وحشی روی آوردند. در کلکسیون می توانید مجموعه ای غنی از اشیا آفریقای شمالی باستان و آثار به جا مانده از زندگی روزمره مردم  در آن محل ببینید.

کلکسیون

کارگاه های موزه

کارگاه کاشی کاری موزه  در سال ۱۹۵۵ شروع به کار کرد. در دهه ۱۹۹۰ میلادی شروع به همکاری با انستیتو تحقیقاتی Getty کرد تا برنامه ای برای نگهداری از کاشی های تاریخی کشف شده در تونس به ویژه کاشی هایی که در کلکسیون موزه تحت حفاظت هستند داشته باشد.  چند سال پیش، آن را با ادغام یک گروه از بازسازی کنندگان جوان که در موسسه عالی با مهارت های لازم و اطلاعات کامل از شرایط مورد نیاز برای نگهداری از این کاشی ها آشنا شده بودند، این کارگاه تقویت شد. این تیم با کمک مربیان و کارآموزان، همچنین تکنسین های موزه اداری آرل (فرانسه) مسئول بازسازی و مرمت  موزاییک ها برای پروژه جدید موزه است.

کارگاه موزه

راه های دسترسی به موزه

موزه ملی باردو در ۴ کیلومتری شمال غرب مرکز شهر واقع شده است. برای رفتن به آن می توانید از خط ۴ مترو استفاده کنید و در ایستگاه باردو پیاده شوید.

موزه هر روز به جز روزهای دوشنبه از ساعت ۹:۳۰ صبح تا ۴:۳۰ عصر باز است.

شماره تماس موزه: ۷۷ ۵۱۳ ۶۵۰

منبع: bardomuseum.tn

نامیبیا، سرزمین پیوند بیابان و اقیانوس
نامیبیا، سرزمین پیوند بیابان و اقیانوس
کیلوا، شهر شیرازی ها در تانزانیا!
کیلوا، شهر شیرازی ها در تانزانیا!
خریدی دلچسب در موریس
خریدی دلچسب در موریس
این دریاچه قاتل پرندگان است!
این دریاچه قاتل پرندگان است!

نظر خودتان را ارسال کنید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد

code