بلیط هواپیما

اوپلیستسیخه، شهر سنگی گرجستان

شهر سنگی اوپلیستسیخه در گرجستان | Uplistsikhe

از جاذبه های دیدنی و مهمی که در کشور گرجستان و بین دو شهر تفلیس و باتومی قرار دارد، شهر سنگی اوپلیستسیخه است. این شهر سنگی سالانه به دلیل جذابیت های مختلفی که در خود گنجانده میزبان تعداد زیادی از گردشگران از اقصی نقاط جهان می باشد. شهر سنگی اوپلیستسیخه در زمان های دور جزء مهمترین مراکز سیاسی و مذهبی قبل از مسیحیت گرجستان به شمار می رفته و در حال حاضر بزرگترین شهر سنگی دنیا است. با توجه به این که از این شهر ویرانه باقی مانده است اما از مهمترین آثار بجا مانده که می توان از آنها نام برد نیز عبارت از سد قدیمی، داروخانه، بازار، آمفی تئاتر و کلیسایی قدیمی هستند. در ادامه الی گشت به اختصار بیشتر درباره ی شهر سنگی اوپلیستسیخه که در نزدیکی های شهر تفلیس گرجستان قرار دارد شرح خواهد داد، با ما همراه باشید.

شهر سنگی اوپلیستسیخه
مطالب مرتبط:
گشتی در بورجومی گرجستان، شهر چشمه های بهاری
۸ مورد از جاذبه های معروف شهر مستیا در گرجستان

همانطور که گفتیم شهر سنگی اوپلیستسیخه، یکی از وسیع ترین شهرهای سنگی جهان شناخته شده و در بین گردشگرانی که به گرجستان سفر می کنند از محبوبیت بالایی دارد. این شهر روی یک صخرهٔ بلند و درساحل غربی رودخانهٔ متکواری ساخته شده‌است. اوپلیستسیخه دارای بناها و ساختارهای مختلفی هست که این ساختارها را از اوایل عصر آهن تا اواخر قرون وسطا را در خود جای داده است. همچنین سبک هایی غیر معمول از صخره تراشی های آناتولی، فلات ایران و همچنین همکاری معماران مسیحی و غیر مسیحی سبب شده تا این شهر دارای تمایز قابل توجهی در بین دیگر شهرهای سنگی باشد. قدمت شهر سنگی اوپلیستسیخه به قرن ششم قبل از میلاد بر می گردد.

اوپلیستسیخه در گرجستان

مختصری از تاریخ شهر سنگی اوپلیستسیخه

باستان شناسان و مورخان شهر سنگی اوپلیستسیخه را یکی از قدیمی ترین شهرهای گرجستان معرفی کرده اند. این شهر از لحاظ استراتژیکی در مرکز قلمرو باستانی کارتلی قرار دارد و به عنوان مهمترین مرکز سیاسی و مذهبی گرجستان در گذشته محسوب می شده است. در نوشته های کهنقدمت این شهر را به قرون وسطا باز میگرداند. در اوایل قرن چهارم میلادی، با رسمیت یافتن دین مسیحیت در گرجستان از اهمیت این شهر رفته رفته کاسته شد. پس از فتح تفلیس به دست مسلمانان در قرن‌های هشتم و نهم میلادی، این شهر به عنوان پایگاه نظامی مجدداً مورد توجه قرار گرفت و سرانجام در قرن چهاردهم میلادی، با جنگ ها و تاخت و تاز هایی قوم مغول‌ در این شهر انجام دادند، سرنوشت شهر سنگی را تحت تأثیر قرار داد و عملاً به صورت یک شهر متروکه تبدیل گشت و تنها گهگاهی، جنگجویان گرجی از آن به عنوان یک پناهگاه استفاده می کردند.

اوپلیستسیخه

اکثر کسانی که به بازدید از زادگاه استالین به شهر گوری در گرجستان می روند، از شهر سنگی اوپلیستسیخه هم دیدن می کنند. این شهر در ۱۰ کیلومتری شهر گوری واقع شده و بزرگترین شهر سنگی جهان است. لازم است بدانید که قسمت هایی از این شهر سنگی به دلیل زلزله ای که در سال ۱۹۲۰ میلادی در این منطقه روی دارد، ضعیف شده و برخی از آنها تخریب شده اند، اما با این وجود از جمله آثار تاریخی که در این شهر وجود دارد نیز عبارت از کهن ترین سد، داروخانه، بازار، آمفی ﺗﺌﺎتر، کلیسای قدیمی معروف به سن جورجی، زندان، سیاه چال و … هست که مورد توجه گردشگران تورهای گردشگری گرجستان قرار گرفته است. با توجه به تحقیقات گسترده ای که باستان شناسان با خاکبرداری از این شهر انجام داده اند متوجه شده اند که آثاری از اعتقادات و پرستش هایی قبل از آمدن مسیحیت در بین مردم این شهر وجود داشته است.

شهر سنگی اوپلیستسیخه به دلیل دارا بودن آثار تاریخی قدیمی در سال ۲۰۰۷ به عنوان یک اثر ارزشمند از گرجستان در فهرست میراث جهانی به ثبت رسیده است.

اوپلیستسیخه

معماری شهر سنگی اوپلیستسیخه

شهر سنگی اوپلیستسیخه به سه بخش شمالی، جنوبی و مرکزی تقسیم شده است، بخش میانی این مجموعه سنگی وسیع ترین ناحیه با مساحت ۸ هکتار به خود اختصاص داده است و قسمت عمده ی آن ساختارهای صخره تراشی است که این شهر سنگی را در بر گرفته است؛ این بخش از شهر سنگی به وسیله یک تونل به بخش جنوبی نیز متصل شده است. اکثر غارهایی که در این شهر وجود دارند فاقد هر گونه تزئیناتی هستند، اگرچه در برخی از ساختارهای بزرگتر، سقف طاق مانند تونل‌ها به شکل کندهٔ درخت با سنگ‌های تراشیده تزئین شده‌اند. در رأس این مجتمع یک بنای سنگی با سبک معماری خاص مربوط به قرن‌های نهم و دهم میلادی قابل مشاهده است. در حفاری‌های باستان شناسی، اشیائ متعدد دست‌ساز مربوط به دوره‌های مختلف، شامل جواهرات، طلا، نقره و برنز و نمونه‌هایی از سرامیک سازی و مجسمه‌سازی کشف شده‌است. در راس شهر سنگی اوپلیستسخه بنای سنگی وجود دارد که سبک معماری خاص آن مربوط به قرن‌های نهم و دهم میلادی است. در حفاری‌هایی که باستان شناسان انجام داده اند، اشیایی دست ساز متعددی که مربوط به دوره‌های مختلف نظیر جواهرات، مجسمه ها و سرامیک هایی بوده پیدا شده است.

هم اکنون این دست سازها در موزهٔ ملی تفلیس نگهداری می‌شوند.

جاذبه ی اوپلیستسیخه در گرجستان

شهر گوری در نزدیکی شهر سنگی اوپلیستسیخه

گوری، یک شهر صنعتی در ایالت شیدا کارتلی در کشور گرجستان است. این شهر را یکی از قدرتمندترین پادشاه های گرجی به نام داویت چهارم بنان گذاری نمود. مساحت شهر گوری حدود ۸۰۰ هکتار بوده و در بین دو ساحل متکواری و لیاخوی قرار دارد. گوری را قلب ایالت شیدا کارتلی به‌شمار می‌آورند. مهمترین نکته ای که در این شهر وجود دارد این است که ژوزف استالین در شهر گوری به دنیا آمده بود و تا سال ۱۸۹۴ در آن جا زندگی می‌کرده است، به همین منظور خانهٔ استالین به موزه تبدیل شده‌ و همچنین مجسمهٔ بزرگی از استالین در شهر گوری ساخته شده بود. گردشگران زیادی برای بازدید از محل تولد استالین به شهر سفر می کنند، که بعد از آن هم می توانند به شهر سنگی که در ۱۰ کیلومتری این شهر قرار دارد بروند.

شهر اوپلیستسیخه

شهرهای نزدیک به شهر سنگی اوپلیستسیخه در گرجستان

فاصله بین شهر سنگی اوپلیستسیخه و تفلیس: ۹۸٫۸ کیلومتر، زمان: ۱ ساعت و ۳۴ دقیقه

فاصله بین شهر سنگی اوپلیستسیخه و شهر مسختا: ۱۱۵ کیلومتر، زمان: ۱ ساعت و ۴۰ دقیقه

آشنایی با ۸ پل معروف و نمادین جهان
آشنایی با ۸ پل معروف و نمادین جهان
تعطیلات آخر هفته در مالاکا
تعطیلات آخر هفته در مالاکا
آیا پترا واقعا شهر طلسم شده اردن است؟
آیا پترا واقعا شهر طلسم شده اردن است؟
کانال دانوب در وین
کانال دانوب در وین