شگفت انگیزترین دریاچه های جهان

شگفت انگیزترین دریاچه های جهان

همواره دریاچه ها به عنوان جاذبه هایی در هر منطقه از جهان مورد توجه گردشگران بوده اند. هر کدام از این دریاچه ها با ویژگی های خاص خود موجب شده اند تا در اطراف آن ها مکان هایی تفریحی ایجاد شده و یا گردشگران از نقاط دور دنیا برای دیدن آن ها حضور پیدا کنند. اما برخی از آن ها با ویژگی های منحصر به فرد خود در لیست شگفت انگیزترین دریاچه های جهان قرار گرفته اند. با الی گشت همراه باشید تا در خصوص این شگفتی ها و دلایل انتخاب آن ها بیشتر بدانیم.

شگفت انگیزترین دریاچه های جهان

دریای مرگ | Dead Sea

مطالب مرتبط:
دریاچه سرآب نیلوفر کرمانشاه، رقص آب و گل ها
همه جانوران دریاچه مرگ به یکباره سنگ شده اند! + تصویر واقعی
دریاچه لاک پشت تفلیس جایی که هیچ لاک پشتی در آن نیست!

دریای مرگ که جزء شگفت انگیزترین دریاچه های جهان می باشد در مرز بین اردن و فلسطین اشغالی قرار گرفته است. دریای مرده در واقع یک دریا نبوده و دریاچه ای نمکی است که دارای غلظت بالایی از نمک و مواد معدنی نسبت به سایر دریاچه های از نوع خود است. این منطقه یک دریاچه مقدس بوده و در کتاب های عهد قدیم و جدید نیز از آن نام برده شده و گفته می شود که حضرت عیسی نیز در بالای آن قدم زده است. دریای مرده به عنوان دریای مرگ نیز نامگذاری شده است زیرا هیچ موجود زنده ای که با چشم بتوان دید در آن زندگی نمی کند و شوری بیش از اندازه آب این دریاچه موجب شده تا باکتری ها و قارچ های زیادی نیز در آن نتوانند زندگی کنند. در حقیقت آب این دریاچه ۹٫۶ برابر شورتر از آب اقیانوس هاست. دریای مرده در یکی از پایین ترین نقاط سطح زمین قرار گرفته و سطح آن ۴۲۳ متر از سطح آب های آزاد پایین تر می باشد و به دلیل غلظت بالای نمک موجود در آب، شناور بودن بر روی آن بسیار زیاد بوده و فرد نمی تواند در زیر آب دریاچه شنا کند. اعتقاد بر این است که آب این دریاچه و شن های اطراف آن دارای توانایی درمان بیماری های پوستی بوده و می توان برای درمان برخی از بیماری ها از آن استفاده کرد.

دریای مرگ

دریاچه بریسا | Lake Berryessa

دریاچه بریسا بزرگترین دریاچه از شهرستان ناپا (Napa) در ایالت کالیفرنیای آمریکاست که به حفره عظیم نیز معروف بوده و یکی از مهمترین و شگفت انگیزترین دریاچه های جهان است. این دریاچه دارای اهمیت بسیار بالایی است زیرا نه تنها به عنوان یک جاذبه گردشگری در نظر گرفته می شود بلکه برق منطقه شمالی از خلیج سانفرانسیسکو را نیز تامین می نماید. آن چیزی که در این دریاچه شگفت انگیز است، نقطه ریزش آب در جنوب شرقی دریاچه می باشد، این حفره عظیم بزرگترین در نوع خود با بیش از ۲۱ متر قطر است. عمق این حفره به ۶۰ متر رسیده و قطر آن در پایین ترین نقطه به ۸ متر کاهش می یابد. زمانی که آب به بالاترین سطح خود می رسد بیش از ۴۸ هزار فوت مکعب آب از داخل این حفره عظیم فرو می ریزد. مردم اجازه نزدیک شدن به این حفره را به هیچ عنوان نداشته و نقاطی مشخص شده اند تا شناگران و قایق ها به هیچ عنوان به این نقطه نزدیک نشوند.

دریاچه بریسا

دریاچه دهانه آتشفشان | Crater Lake

این دریاچه در منطقه ارگون (Oregon) قرار گرفته و در زمان فروپاشی کوه های مازاما (Mazama) در حدود ۷۷۰۰ سال پیش تشکیل شده است. این دریاچه با عمقی در حدود ۶۴۰ متر عمیق ترین دریاچه در آمریکا و همچنین هفتمین یا نهمین دریاچه عمیق جهان (که اندازه گیری شده است) می باشد. هیچ رودخانه ای به این دریاچه سرازیر نمی شود به همین دلیل آب این دریاچه به عنوان یکی از خالص ترین آب ها بوده و فاقد هرکونه آلایندگی است که موجب شده در لیست شگفت انگیزترین دریاچه های جهان قرار بگیرد. این آب به حدی شفاف و زلال است که تا عمق ۴۳ متری آن را می توان به راحتی مشاهده کرد. در درون این دریاچه یک ویژگی وجود دارد که مردم به آن “پیرمرد دریاچه” می گویند. این ویژگی، یک درخت در میان دریاچه است که گفته می شود حدود یک قرن قدمت داشته و همچنین دو جزیره جدا از هم که یکی از آن ها به نام جزیره جادوگر و دیگری به نام جزیره کشتی فانتوم نامگذاری شده است قرار گرفته اند.

دریاچه دهانه آتشفشان

دریاچه پلیتویک | Plitvice Lake

این رودخانه در پارک ملی پلیتویک در کشور کرواسی قرار گرفته است و در سرتاسر کرواسی به عنوان یکی از قدیمی ترین و البته بزرگ ترین پارک های طبیعی این کشور شناخته می شود. دریاچه پلیتیوک به عنوان یکی از زیباترین دریاچه های طبیعی در سراسر دنیاست زیرا انعکاس رنگ های مخصوص به هر فصل در آب زلال و شفاف این رودخانه، در زوایای مختلف نور یکی از زیباترین صحنه های طبیعی جهان را به وجود می آورد که باعث شده یکی از شگفت انگیزترین دریاچه های جهان باشد. این دریاچه در سال ۱۹۷۹ در بین مهم ترین آثار طبیعی یونسکو به ثبت جهانی رسید. هر ساله بیش از ۱ میلیون نفر گردشگر خارجی از سراسر جهان از این دریاچه زیبا دیدن می کنند. این دریاچه به عنوان معروف ترین دریاچه در بین ۱۶ دریاچه ای که در این پارک جنگلی قرار گرفته اند، می باشد. ترکیب شدن رنگ های مختلف در این دریاچه واقعا چشم نواز است. تصور کنید که سبز، خاکستری و آبی کم رنگ و بسیاری از رنگ های دیگر را کنار هم و در کف این دریاچه به وضوح ببینید! علت وقوع این پدیده در این دریاچه این است که مقدار کمی از مواد معدنی با ارگانیسم های دریاچه ترکیب شده است و البته زاویه نور خورشید هم به بهترین شکل ممکن با آن تنظیم شد است.

دریاچه پلویتیک

دریاچه خالدار | Spotted Lake

دریاچه خالدار در شهر اوسویوس استان بریتیش کلمبیا کانادا قرار دارد و یکی از شگفت انگیزترین دریاچه های جهان است. این دریاچه بی نظیر همان طور که از اسمش هم مشخص است پوشیده از لکه های بزرگ و رنگارنگی است که حتی از فاصله بسیار دور هم دیده می شوند و موجب شده تا یکی از شگفت انگیزترین دریاچه های جهان باشد. دریاچه خالدار بالاترین تراکم و غلظت مواد معدنی مثل سولفات منیزیم، کلسیم و سولفات سدیم در دنیا را دارد. به جز این مواد، دریاچه خالدار حاوی غلظت بالایی از هشت ماده معدنی دیگر و همین طور مقادیر کمی از سایر مواد معدنی مثل نقره و تیتانیوم است. علت اصلی خالدار بودن این دریاچه هم در حقیقت وجود این مواد معدنی است. لکه های این دریاچه که به رنگ های مختلف هستند عمدتا از سولفات منیزیم تشکیل شده اند. در طول تابستان با تبخیر شدن آب دریاچه تنها مواد معدنی باقی می ماند و این مواد تشکیل دایره های گرد و کوچکی را می دهد که در کنار هم دریاچه خالدار را تشکیل می دهند. اما تنها زیبایی ظاهری این دریاچه نیست که باعث شهرتش شده است. دریاچه خالدار قابلیت درمان و معالجه برخی بیماری ها را دارد و به همین دلیل شرکت ها و کمپانی های مختلف تاکنون تلاش حق انحصاری استفاده از این دریاچه را خریداری کنند، تا این که شرکت فرست نیشن در اکتبر ۲۰۰۱ این دریاچه و امتیاز استفاده از آن را به قیمت ۷۲۰۰۰۰ دلار خریداری کرد و از آن زمان دریاچه خالدار کانادا جزء دارایی های این شرکت به حساب می آید.

دریاچه خالدار

دریاچه تال | Taal Lake

دریاچه تال یک دریاچه آب تازه است که در استان باتانگاس در فیلیپین واقع شده است. این دریاچه در واقع سومین دریاچه بزرگ کشور فیلیپین است که به دلیل زیبایی خارق العاده اش به شدت مورد توجه عکاسان قرار دارد. یکی از دلایل شهرت دریاچه تال وجود آتشفشان تال در کنار آن است که کوچکترین آتشفشان فعال دهه اخیر به شمار می رود. در حقیقت، دریاچه تال در گودالی قرار گرفته که ۱۰۰۰۰۰ تا ۵۰۰۰۰۰ سال پیش بر اثر انفجاری باستانی به وجود آمده است. در وسط دریاچه جزیره آتشفشانی قرار دارد که فعالیت های آتشفشانی در آن همچنان فعال است. داخل این جزیره کوچک دریاچه ای دیگر به نام دریاچه دهانه آتشفشان قرار دارد. جالب است بدانید که در دوران قدیم در این مکان سه دریاچه به رنگ های قرمز، زرد و سبز زمردی وجود داشت. اما پس از انفجار عظیم سال ۱۹۱۱ این دریاچه ها از بین رفتند و آنچه امروزه به جا مانده است تنها یک دریاچه بزرگ است که در لیست شگفت انگیزترین دریاچه های جهان می باشد.

دریاچه تال

دریاچه پنج گل | Five Flower Lake

یکی از محبوب ترین و زیباترین دریاچه ها در بین دریاچه هایی است که در پارک ملی Jiuzhaigou واقع در چین است. این شهر در سراسر جهان مشهور است و هزاران گردشگر آن را روزانه می بینند.  در بالای رودخانه Peacock در ارتفاع ۲۴۷۲ متر بالاتر از سطح دریا قرار دارد و عمق آن تنها ۵ متر است. این دریاچه کم عمق نشان دهنده رنگ های متعدد و قطعا یک چشم انداز عالی برای جلب چشم هر بیننده است. برگ هایی از رنگ های مختلف که در جلوی دریاچه جمع شده اند، به عنوان یک پارچه چند رنگ هستند. پایین دریاچه با تنه های درختان قدیمی کشیده شده در همه جا پر شده است. آب فیروزه ای روشن با رنگ قرمز، زرد، سبز و آبی است. در حقیقت، بسیار روشن است که شما می توانید پایین دریاچه را با تنه درخت های پراکنده در زیر ببینید.

دریاچه پنج گل

دریاچه هیلیر | Lake Hillier

در جزیره میانه قرار دارد که بزرگترین جزیره از مجمع الجزایر ریچرچ در غرب استرالیا را تشکیل می دهد و به رنگ صورتی اش مشهور است. این فقط یک رنگ صورتی در آب نیست بلکه خود آب واقعا صورتی است! واقعا شگفت انگیز است که این رنگ از بتا کاروتن و توسط یک جلبک هنگامی که نور به آب نفوذ می کند منتشر نمی شود. در واقع این موضوع در دریاچه رتبا در آفریقا و دریاچه پینک در غرب استرالیا (همان منطقه که در آن دریاچه هیلیر است) رخ می دهد. این دو دریاچه که رنگشان را از رنگدانه قرمز تولید می کنند که توسط Dunaliella Salina و Halobacteria تولید می گردد و معمولا از انرژی خورشید استفاده می کنند. برخلاف این دو، آب صورتی دریاچه هیلیر دائمی است و حتی اگر آب از دریاچه گرفته شده و به ظرف دیگری منتقل شود، این آب هنوز صورتی باقی می ماند! دانشمندان تلاش کرده اند نمونه های آب را مطالعه کنند اما تا کنون هنوز قادر به یافتن علت این رنگ صورتی شگفت انگیز نشده اند. در عوض، آنها دریافتند که این آب حاوی غلظت بالایی از نمک است و بیش از حد نمک دارد و تنها ۶۰۰ متر است، اما آب صورتی را می توان در هنگام پرواز در هواپیما بصورت خیلی نامحسوس رویت کرد که هرگز بیننده را متعجب نمی کند.

دریاچه هیلیر

نظر خودتان را ارسال کنید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد

code