بلیط هواپیما

پنکیک هایی واقعی از ۳۰ میلیون سال پیش!

صخره های پنکیکی | The Pancake Rocks

یکی از جاذبه های معروف نیوزیلند صخره های پنکیکی هستند که ایجاد آن ها مدتی طول خواهد کشید: ۳۰ میلیون سال! صخره های پنکیکی در دولومیت پوینت در نزدیکی پوناکیکی (Punakaiki) نیوزیلند واقع هستند که منطقه ای با سنگ آهک رسوب شده است که در دیگ جن هایی عمودی تشکیل شده اند. صخره های پنکیکی بخشی از پارک ملی پاپاروا است و از طریق مرکز پوناکیکی به راحتی قابل دسترس اند. الی گشت در ادامه برای شما در مورد این پنکیک ها، اطلاعاتی آورده است. با ما همراه باشید:

صخره های پنکیکی

پیاده روی در مسیر صخره های پنکیکی

مطالب مرتبط:
درختانی که کلاه دارند!
آبشار مرگباری که به جای آب، آتش دارد! + تصویر

برای اینکه کل مسیر را پیاده روی کنید، به حدود ۲۰ تا ۴۵ دقیقه زمان نیاز دارید. بخش اول این مسیر رمپ ویلچر دارد و پنل های اطلاعاتی خوبی در مورد جغرافیای این منطقه برای بازدیدکنندگان فراهم است. با ادامه قدم زدن در این مسیر از سراشیبی و سربالایی های ملایمی عبور کرده و از میان صخره ها به پل طبیعی سنگ آهکی و سرج پول (Surge Pool) خواهید رسید.

توصیه ما به شما این است که حتما دوربین عکاسی خود را به همراه داشته باشید و مطمئن باشید که حافظه دوربینتان به خاطر عکس های زیاد و خوبی که خواهید گرفت به زودی پر خواهد شد.

صخره های پنکیکی و دیگ جن

صخره های پنکیکی در زمان مد دریا

در طول مسیرتان به دیگ جن های (حفره ای در نزدیکی ساحل دریا است که در سقفی غاری شکل تشکیل شده و از داخل آن معمولاً هوا و آب با فشار به بیرون می ریزد) جالبی برخورد می کنید که بهترین زمان دیدن آن ها موقعی است که آب دریا بالا قرار دارد. زمانی که آب آن ها به بیرون پرت می شود با صدای جالب و شاید ترسناکی همراه است و شاید مثل آب به شما اسپری شود! بچه ها عاشق این دیگ جن ها هستند.

صخره های پنکیکی چگونه شکل گرفته اند؟

پایه های صخره های پنکیکی ۳۰ میلیون سال پیش ایجاد شده بود، زمانی که بقایای گیاهان و موجودات دریایی مرده حدود ۲ کیلومتر زیر سطح این صخره ها در کف دریا نشست کرده اند. فشار آب زیاد باعث شده است که آنها به لایه های مقاوم تر سنگ آهک و لایه های نازک تر و غنی تری تبدیل شوند. به تدریج اقدام لرزه ای، سنگ آهک را به بالای دریا کشید، جایی که در آن آب، باد و اسپری نمک، لایه های نرم تر را از بین برده و لایه هایی شبیه به پنکیک را از پشته سنگ آهک ایجاد می کند.

صخره های پنکیکی نیوزیلند

در مورد پوناکیکی، وست کوست، نیوزیلند

پوناکیکی را می توان دروازه ای رو به سرزمین سنگ های آهکی دراماتیک در پارک ملی پاپاروا (Paparoa National Park) دانست. این شهرستان در راه بین گریموث و وستپورت در یکی از بزرگراه های ساحلی نیوزیلند قرار دارد و دارای یک مرکز بازدید کننده برای پارک ملی پارک پاپاروا، کافه و چایخانه، فروشگاه صنایع دستی و پارکینگ ماشین است. محوطه اطراف آن با اقامتگاه های گوناگونی نظیر آپارتمان های بزرگ، متل، زمینی برای چادر زدن و اقامتگاه هایی برای کوله گردهاست.

فعالیت های گردشگری پوناکیکی نظیر ماجراجویی با قایق کانو، اسب سواری، چاقو سازی، رفتینگ در غار و بسیاری دیگر هستند. در این منطقه می توانید مردم محلی زیادی ببینید که به جواهرسازی، نقاشی، سفالگری و … مشغول هستند. با تنها چند دقیقه ماشین سواری به خارج پوناکیکی، مسیرهای پیاده روی در سختی های مختلفی وجود دارد که می توان از میان آن ها به ساحل گردی اشاره کرد.

دیگ جن

جاده ساحلی

شما در این منطقه علاوه بر دیدن صخره های پنکیکی می توانید از جاده ساحلی گذر کنید و مناظر چشمگیر و بی نظیری را مشاهده کنید که شاید آرزوی هر شخصی باشد. جاده های ساحلی این منطقه آنقدر دوست داشتنی هستند که پیشنهاد می شود از زمانی که در کتاب های راهنما توصیه شده، وقت بیشتری را برای تماشای مناظر در نظر بگیرید. در ادامه می توانید برخی از دیدنی های این منطقه را مشاهده کنید.

مرغ باران وستلند | Westland Petrel

این پرنده تنها در نیوزیلند دیده می شود و فقط در ساحل غربی جزیره جنوبی زاد و ولد می کند. شما می توانید در ماه های زمستانی در نزدیکی گرگ و میش غروب این پرنده اندمیک را مشاهده کنید. بر خلاف بسیاری از پرندگان، مرغ باران وستلند در زمستان زاد و ولد کرده و در فصل تابستان کلونی آن ها خالی است.

مرغ باران وستلند

پرنده وکا | Weka

وکا، پرنده ای مخصوص نیوزیلند است که نمی تواند پرواز کند و اندازه ای شبیه یک مرغ دارد. این پرنده مانند کلاغ ها علاقه زیادی به برداشتن اشیاء براق دارد که برای ساختن لانه از آن ها استفاده می کند. وکاهای جزیره جنوبی پرندگان با ذکاوتی هستند که اغلب در اطراف خانه ها و فعالیت های انسانی تلاش برای پیدا کردن غذا دارند. آنها دونده هایی سریع هستند و می توانند تا ۱۵ سال زندگی کنند. پر آن ها رنگ های ترکیبی سیاه و قهوه ای تیره روشن دارد.

پرنده وکا

فک خزپوش | Fur Seal

فک خزپوش نیوزیلندی یا فک خزپوش جنوبی، در سواحل پوناکیکی پراکنده هستند و آن ها را می توانید از بینی‌شان موهای بلند دورطرف صورت شناسایی کنید. آن ها گوش هایی کوچک و بدنی پبه رنگ قهوه ای تیره در پشت و کمی روشن تر در بخش های زیرین دارند. اغلب در طول روز خود را از در معرض آفتاب قرار می دهند و در شب برای به دست آوردن غذا شکار می کنند.

اگر برای دیدن صخره های پنکیکی به پوناکیکی رفته و در سواحل اطراف قدم زدید، چشم هایتان را برای دیدن این جانوران جالب تیز کنید. این فک ها زمانی که روی زمین حرکت می کنند شاید عجیب به نظر برسند، اما آن ها واقعا شناگران ماهری هستند. بچه های این فک ها بازیگوشند و همیشه در حال جنب و جوش آن ها را خواهید دید.

فک خزپوش جنوبی

دلفین هکتور | Hector’s Dolphin

دلفین هکتور یکی از کوچکترین دلفین های دریایی در جهان است که بیش از ۱٫۵ متر طول ندارد.آن ها فقط در آب های نیوزیلند یافت می شوند و با رنگ خاکستری متمایز و نشانه های سیاه و سفید و باله دور گردن، یکی از قابل شناسایی ترین دلفین ها در نیوزیلند هستند که در سفرتان از صخره های پنکیکی احتمالا آن ها را نیز ببینید.

دلفین هکتور

منبع: westcoast.co.nz

اتفاقات شوکه کننده ای که فقط در صحرای ساهارا رخ داده است!
اتفاقات شوکه کننده ای که فقط در صحرای ساهارا رخ داده است!
برای لذت بردن از ارتفاعات اسکاتلند در کدام جاده ها قدم بزنیم؟
برای لذت بردن از ارتفاعات اسکاتلند در کدام جاده ها قدم بزنیم؟
پیاده روی در جزیره اسکای، واقع در اسکاتلند
پیاده روی در جزیره اسکای، واقع در اسکاتلند
دریاچه کوه گل جایی که رویا به واقعیت می پیوندد+ تصویر
دریاچه کوه گل جایی که رویا به واقعیت می پیوندد+ تصویر

نظر خودتان را ارسال کنید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد

code