بلیط هواپیما

صومعه ریلا، جواهر پنهان بلغارستان

صومعه ریلا در بلغارستان

یکی از پر جلوه ترین و آرامش بخش ترین مکان هایی که در سفر با تور بلغارستان می توانید تجربه کنید، صومعه ی ریلا است که یکی از بزرگترین جاذبه های گردشگری این کشور است و به خصوص در فصل تابستان، لبریز از توریست هایی می شود که از سرتاسر دنیا برای دیدن آن به آنجا رفته اند. شاید این همه شهرتی که این صومعه دارد به دلیل فتوژنیک بودن آن باشد! پیشنهاد می کنیم این نوشتار از الی گشت را تا انتها بخوانید و با این صومعه ی چشم نواز که مانند نگینی است که در تور بلغارستان می درخشد، بیشتر آشنا شوید:

صومعه ریلا در بلغارستان
مطالب مرتبط:
همه چیز درباره ویزای بلغارستان
این غذاها فقط در بلغارستان پیدا می شوند

صومعه ریلا در بلغارستان (Rila Monastery) روی بزرگترین کوه این کشور و در ارتفاع ۱۱۴۷ متری واقع شده است که در سال ۱۹۸۳ به  یکی از ۹ میراث جهانی یونسکو در بلغارستان تبدیل شد. از آنجا که زیبایی بی نظیری دارد و در نوع خود یک شاهکار هنری محسوب می شود و زیبایی بی نظیری هم  در اطرافش دارد، یکی از جاذبه های توریستی کلیدی در این کشور است و به خصوص در فصل تابستان مملو از گردشگر می شود به طوریکه در سال ۲۰۰۸ توانست ۹۰ هزار گردشگر را به دیدن خود بکشاند.

این صومعه در قرن دهم میلادی توسط شخصی به نام St. Ivan of Rila که یک عابد و تارک دنیا بود بنیان گذاری شد که در غاری در اطراف همین صومعه بدون هیچ دارایی ای زندگی می کرد. شاگرادان او وقتی که به این کوه آمدند، این صومعه را ساختند تا بتوانند در آن تحصیلاتشان را از استادشان بیاموزند.

صومعه ریلا بلغارستان

ریلا،  توانسته زبان و فرهنگ بلغارستانی را در عصر حکومت عثمانی ها به خوبی حفظ کند. این صومعه ۵ گنبد، ۳ محراب و ۲ کلیسای کوچک در اطرافش دارد و معماری چوب های کنده کاری شده آن بسیار معروف است. گفته شده که همه ی این کنده کاری های روی چوب توسط ۴ مرد و بصورت کاملا دستی انجام شده که ۵ سال طول کشیده است.

کلیسای اصلی که نام آن «ولادت مسیح از مریم مقدس» است، بوسیله ی نقاشی های بسیار زیبایی که روایتگر داستان های انجیل هستند، تزیین شده است و در آن گنج های با ارزش بسیاری که متعلق به قرن ۱۴ تا ۱۹ است، وجود دارد.

نقاشی های صومعه ریلا در بلغارستان
نقاشی های صومعه ریلا

در داخل این صومعه یک کتابخانه ی بسیار غنی با ۲۵۰ کتاب خطی و دست نوشته از قرن یازدهم تا نوزدهم و حدود ۹۰۰۰ کتاب بسیار قدیمی وجود دارد. علاوه بر این در این صومعه، موزه ای قرار دارد که مجموعه ای ۳۵۰۰۰ هزار کنده کاری روی چوب و آیتم های فرهنگی و قومیتی و … در آن نگهداری می شود و همانطور که می بینید جذابیت های بیشماری این صومعه دارد و بی دلیل نیست که یک صومعه این تعداد بازدید کننده داشته باشد.

نمایی از صومع ریلا

چطور به صومعه ی ریلا برویم؟

با قطار: می توانید از صوفیا که پایتخت بلغارستان است، به مقصد Dupnitsa سوار قطار شوید. از Dupnitsa، مستقیما اتوبوس برای صومعه ی ریلا وجود دارد که از ساعت ۶:۴۰ دقیقه ی صبح تا ۴:۱۵ بعدازظهر، بصورت مداوم فعالیت می کنند. اتوبوس های برگشت به Dupnitsa هم ساعت های ۳ بعدازظهر، ۵ بعدازشهر و ۹ شب هستند.

با اتوبوس: اگر بخواهید از اتوبوس استفاده کنید، کافیست در صوفیا به ایستگاه اتوبوس Ovcha kupel بروید که برای صومعه ی ریلا مستقیما اتوبوس دارد. حرکت اتوبوس ها هر روز راس ساعت ۱۰:۲۰ دقیقه ی صبح است و ساعت بازگشت این اتوبوس ها از صومعه به شهر صوفیا هم ۳ بعدازظهر می باشد.

قیمت غذا در بلغارستان چقدر است؟
قیمت غذا در بلغارستان چقدر است؟
راز و رمز زبان بدن در کشورها
راز و رمز زبان بدن در کشورها
محوطه باستانی «نکروپولیس وارنا»، محل کشف قدیمی ترین گنجینه طلای جهان!
محوطه باستانی «نکروپولیس وارنا»، محل کشف قدیمی ترین گنجینه طلای جهان!
جنگل سنگی وارنا، اسرارآمیزترین پدیده طبیعی بلغارستان!
جنگل سنگی وارنا، اسرارآمیزترین پدیده طبیعی بلغارستان!