عادات و رفتارهای جالب و عجیب چینی ها

عادات چینی ها

اگر قصد سفر به چین را دارید با الی گشت همراه شوید تا شما را با بعضی از عادات و رسوم جالب چینی ها آشنا کنیم عاداتی که اگر با آنها آشنا باشید سفر لذت بخش تری را تجربه خواهید کرد:

مطالب مرتبط:
چرا زندگی در چین دوست داشتنی است؟
توصیه هایی کاربردی برای مسافران چین

صف ایستادن

اگر در چین دیدید جمعیت زیادی در گوشه ای تجمع کردند بدانید آن ها در صف هستند. اگر در چنین صف هایی گیر کردید چند تکنیک مشخص برای کنار آمدن با این وضعیت وجود دارد.در میان جمعیت بایستید تا زمانی که احساس کنید از شدت فشار وهل در حال له شدن هستید و نفس کشیدن برایتان مشکل شده در این هنگام یک پای خود را از روی زمین بلند کنید و کمی تکان بخورید، این روش مخصوصا در هنگانم خروج از قطار متروخیلی جواب می دهد.تکنیک دیگر این است که به شخص جلویی خود بچسبید.

بیرون غذا خوردن

بسیاری از چینی ها ترجیح می دهند به جای ماندن در خانه در بیرون غذا بخورند. کنندغذا محله به محله متفاوت است اما همه جا معمولا غذا در وسط میز گذاشته میشود. بعضی از خارجی ها از اندازه کوچک ظرف  های چینی ها تعجب زده می شود، نگران نباشید خود چینی ها هم بخاطر اندازه ظرف ها ناراحت هستند و بخاطر همین در حین غذا پشت سر هم سیگار می کشند.

dining-in-china

بازار میوه و تره بار

بیشتر محله های چین بازار میوه وتره بار دارد که می توان در آنجا میوه وو سبزی گرفت . واژه “تر” اغراق شده نیست چون همه چیز در این بازار با شلنگ آبپاشی می شود، حتی خود شما. بازارهای میوه تره بار در ساختمان های غیر کلیدی برقرار می شوند .

هایپرمارکت

ممکن است به خوراکی هایی نیاز داشته باشید که در بازار میوه و تره بار پیدا نمی شوند در  این هنگام به سوپرمارکت ها می روید. اگر با چرخ دستی خود به کسی زدید تماس چشمی برقرار نکنید. اگر دیدید زنی خم شده تا داخل چرخ دستی شما را ببیند تعجب نکنید او فقط کنجکاو است ببیند خارجی ها چه چیزهایی میخرند.

hypermarket

اتوبوس

چراغ قرمز اختیاری است و علامت “مسیر یک طرفه” به معنی مسیر یک طرفه است  مگراینکه اتومبیل من از اتومبیل تو بزرگتر باشد” . در مورد عبور مرور “اتوبوس ها” پادشاه جاده هستند.

اگر یک  خارجی غیر آسیایی باشید مسافران دیگر، تا زمانی که جای دیگری برای نشستن وجود نداشته باشد از نشستن کنار شما اجتناب می کنند. اتوبوس ها زود پر می شونند و دقیقا زمانی که می خواهید جای خود را به پیرزنی بدهید ۹۰ درجه چرخش می کنند.

تاکسی

وقتی در چین سوار بر تاکسی هستید همیشه یک کارت به همراه آدرس خود داشته باشید تا راننده شما وقتی سرعتش کم می شود یک چیزی برای نگاه کردن داشته باشد. اگر کارت نداشته باشی راننده خودش را با سیگار کشیدن، حرف زدن با تلفن، دنده عوض کردن و همزمان خوردن چای داغ مشغول می کند. در هنگام بستن کمربند ایمنی متوجه می شوید کمربندی در کار نیست

خیلی از شرکت های تاکسیرانی از سیستم درجه بندی ستاره ای برای تاکسی ها استفاده می کنند اگر راننده شما ۵ ستاره است یعنی مهارت حرفه ای برای چند کار را با هم انجام دادن دارد. اگر راننده شما صفر یا یک ستاره است باید بدانید که ممکن است تصادف سختی انتظار شما را بکشد.

تصادف

در چین معمول است که اگر تصادفی صورت بگیرد مساله را در همان صحنه تصادف حل می کنند، به این صورت که شخص مقصر به قربانی پول می دهد. اما هیچ کدام از طرفین قبول نمی کنند که مقصرند. در این هنگام دو طرف شروع به نمایش بازی کردن می کنند، یکی به خسارت های ماشین خود اشاره می کند انگار که می خواهند برای یک قوری ترک خورده تخفیف بگیرد و سپس تقاضای خسارت مالی خواهند کرد.نهایتا یک نفر کوتاه می آید و تخفیف می دهد تا اینکه سر قیمت توافق حاصل می شود.اگر شخص خیلی پولدار باشد بخاطر حفظ وجهه خود خسارت طرف مقابل را می دهد حتی اگر مقصر نباشد.

اهمیت وجهه اجتماعی

به نظر می آید که وجهه اجتماعی مهمترین مفهوم فرهنگ چینی و اعتبار شخص است. خیلی از چینی ها با یادگرفتن زبان انگلیسی یا دوست شدن با خارجی ها وجهه اجتماعی پیدا می کنند و ایناین کارها باعث بالا رفتن وضعیت اجتماعی شخص در چشم همتایانش می شود. بر عکس بعضی از خارجی ها تلاش می کنند که با تجربیات معتبر مثل شرکت در مهمانی های شاهانه و تعریف آن برای دیگران وجهه کسب می کنند.

دیدنی ترین جشنواره های تایلند
مراکز و فستیوال های فرهنگی وارنا در یک نگاه
تمدن رود نیل و سرگذشت سرزمین فراعنه – بخش یکم
نمایش هفت هزار سال هنر ایران در ۸ کشور جهان

نظر خودتان را ارسال کنید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد

code