بلیط هواپیما

آیا درختان این جزیره مرموز واقعا فضایی هستند؟

جزیره سکوترا

تا به حال درباره ی پدیده های عجیب و غریب طبیعی روی زمین در مجله ی گردشگری الی گشت زیاد نوشته ایم، این جهان پهناور پر است از عجایبی که حتی تصورشان سخت و رفتن به آن ها محال است البته تعداد زیادی از آن ها هم جاذبه ی گردشگری هستند و بهترین نکته ای که درباره ی این عجایب وجود دارد هم این است که آن ها شاهکارهایی از خلقت اند بدون این که بشر در شکل گیری آن ها کوچکترین نقشی داشته باشد. یکی از این عجایب طبیعی درختان و گیاهان عجیبی است که در یک نقطه از زمین به نام جزیره سکوترا رشد می کنند. چرا این گیاهان در آن جا رشد می کنند؟ آیا رازی پشت پرده است؟ برای گرفتن جواب این سوال ها همراه الی گشت باشید…

محیط زیست سکوترا
مطالب مرتبط:
اتوبوس های عجیبی که حیوانات سوار آن می شوند!
کشف این مومیایی های ایتالیا دنیا را در حیرت فرو برد+ تصویر

جزیره سکوترا نام یکی از جزایر کوچک از چهار جزیره اقیانوس هند است که در نزدیکی خلیج آدن قرار گرفته است. این جزیره که در ۲۵۰  مایلی ساحل یمن قرار گرفته است یکی از عجیب ترین پدیده ها را در خود جای داده است، عیجب و غریب ترین درختان و گیاهانی که مانند آن ها در هیچ جای دیگری از زمین نمی روید، در این منطقه قرار دارد و به نوعی به جزایر گالاپاگوس شباهت دارد.

در جزیره سکوترا ۸۲۵ نوع گونه ی مختلف و متنوع گیاه وجود دارد که بیشتر از یک سوم این تعداد گیاهان بومی هستند به این معنا که فقط مخصوص همین منطقه از کره ی زمین هستند و به طور طبیعی در جای دیگری رشد نمی کنند. جالب است بدانید که این پدیده ی بومی بودن فقط مختص گیاهان این جزیره نیست و حتی در مورد خزندگانی که در این جزیره زیست می کنند هم صحت دارد. به طوری که ۹۰ درصد خزندگان و ۹۵% گونه های حلزونی آن در هیچ جای دیگری از زمین وجود ندارند. حتی حیات دریایی سکوترا هم خارق العاده است و ۲۵۳ صخره ی  مرجانی مختلف در آن وجود دارد، ۷۳۰ نوع ماهی و ۳۰۰ نوع خرچنگ!

طبیعت جزیره سکوترا
درختان جزیره سکوترا

۲۵۰ میلیون سال پیش که حیات در بعضی از مناطق دنیا درحال به جود آمدن بود، جزیره سکوترا وجود داشت و از همان زمان بود که سکوترا تبدیل به بهشتی برای گیاهان، پرنده ها و جانوران شد. یکی از عجیب و غریب ترین درختانی که در این جزیره می روید، درخت خون اژدها نام دارد که شکلی غیر عادی و چتر مانند دارد. شیره ی قرمز رنگ این درخت این تصور را به وجود می آورده که حتما خون اژدها باید بوده باشد و به همین دلیل مردم قدیمی که در اطراف این منطقه بوده اند از آن به عنوان داروی درمانی استفاده می کرده اند اما امروزه کاربری دیگری دارد و از آن به عنوان رنگ استفاده می شود .

جزیره سکوترا یمن

در گذشته حتی در مواردی از رنگ آن به عنوان مواد آرایشی استفاده می شده است. یکی دیگر از درختان عجیبی که در جزیره سکوترا می روید، درختی به نام Dorstenia gigas  نام دارد و گونه های عجیب گیاهی دیگر این جزیره، موراکئا، درخت خیار سوکوترانوس، پونیکا پروتوپونیکا، الو پری و بوولیا سکوترانا نام دارد.

از ویژگی های این درختان که باعث مرموز شدن آن ها و دادن شکلی فضایی به آن ها شده است، شاخ و برگ های این درختان است که از هر سو به آسمان رفته اند و پر بودن و انبوه بودن آن ها باعث شده است تا شکل و شمایلی بشقاب پرنده مانند به خود بگیرند و به همین دلیل هم هست که خیلی ها این درختان را فضایی می دانند و به آن ها این لقب را داده اند و اگر از بالا به آن ها نگاه کنیم شکلی شبیه به قارچ دارند.

کمی بیشتر از جزیره سکوترا بدانید

همان طور که گفته شد این جزیره جز کشور یمن حساب می شود  در حال حاضر حدود ۴۳۰۰۰ نفر در آن زندگی می کنند که گفته می شود بیشتر آن ها سامی تبار هستند. یکی از ویژگی های منحصر بفرد سکوترا این است که منطقه های کمی در دنیا وجود دارد که چه از نظر جغرافیایی و چه زیستی مانند این جا باشند و بیشتر از همه این جزیره را به جزایر عجیب گالاپاگوس شبیه دانسته اند.

با وجود جمعیتی که در این منطقه زندگی می کند اما جزیره در سکوت و انزوای عجیبی فرو رفته است، به طور کلی جغرافیا، محیط زیست عجیب و منحصر بفرد و بکر بودن همه  همه به هم دست داده اند تا محیط این جزیره را از آن چه که هست عجیب تر کنند.

از بزرگ ترین تهدید هایی که مدام برای این جزیره ها وجود دارد، خشکسالی هایی است که به همراه رطوبت دریای عرب قرار دارد  به همین دلیل هم موجوداتی که در این منطقه زندگی می کنند باید خودشان را با آب و هوای جزیره سکوترا سازگار کنند  همین باعث می شود تا موجودات خارق العاده ای در آن زیست کند. این منطقه در حال حاضر در فهرست میراث جهانی یونسکو قرار دارد.

جزیره سکوترا

چطور به سکوترا برویم؟

مسیر دسترسی این جزیره اصلا راحت نیست و برای رفتن به آن راه سختی در پیش دارید و یک دلیل اصلی آن هم ریزش باران های موسمی و شدید است که همین باعث می شود تا راه رفتن به این جزیره بسیار سخت شود. اما طبیعت و محیط این منطقه آن قدر جذاب است که کمتر طبیعت دوست و ماجراجویی وجود دارد که دلش نخواهد از آن جا دیدن کند.

نام سکوترا از کلمه ای به زبان سانسکرینت گرفته شده است که به معنای جزیره ی برکت است. آیا منظور از آن جزایر آن است؟ آیا منظور بکر بودن و سکوت عجیبی است که در آن حکمفرماست؟ و یا شاید هم باغ هاو گیاهان عجیب و غریب آن.

منبع: darkroastedblend.com

براتیسلاوا کجاست؟
براتیسلاوا کجاست؟
آشنایی با «محله بالات» استانبول و خانه های تاریخی و رنگارنگش!
آشنایی با «محله بالات» استانبول و خانه های تاریخی و رنگارنگش!
خیابان نوسکی، معروف ترین خیابان روسیه
خیابان نوسکی، معروف ترین خیابان روسیه
سفری با آسانسور به ارتفاعات دیدنی چین
سفری با آسانسور به ارتفاعات دیدنی چین