در تقویم جهانی چه روزهای عجیبی نامگذاری شده اند؟

عجیب ترین روزها در تقویم جهانی

اگر با عجیب ترین روزها در تقویم جهانی آشنا شوید، شما هم تعجب خواهید کرد! در طول سال روزهای به خصوصی را با عناوین مشخص می شناسیم. به عنوان مثال روز اول نوروز، روز عید پاک مسیحیان، روز عید سعید قربان و …! با این حال این روزها در تقویم جهانی برای کسی عجیب به نظر نمی رسد. مجله الی گشت برای شما تعدادی از نامگذاری های عجیب در تقویم جهانی را به شما معرفی می کند.

روز جهانی چپ دست ها

روز جهانی گربه

مطالب مرتبط:
۱۱ دسامبر روز جهانی کوهنوردی
روز جهانی توریسم و گردشگری مبارک
برگزاری رسم عجیب «روز خواب آلودگی» در فنلاند!

گربه هم برای خود روز جهانی دارد! اینکه چرا گربه ها روز جهانی دارند و سگ ها روز جهانی ندارند را نمی دانیم. تنها گویا گربه ها خوش شانس تر یا پرطرفدارتر بوده و توانستند روز ۲۹ اکتبر را به نام خودشان در تقویم جهانی به ثبت برسانند. این روز به عنوان نشانی برای آگاهی سازی مردم از تعداد گربه های بی خانمانی که در هر نقطه از کره زمین زندگی می کنند، مشخص شده و البته در ایالات متحده آمریکا نیز هر ساله جشنی در این روز برای گربه ها برگزار می شود. آمار گربه ها را در وب سایتی اعلام می کنند که به وب سایت ملی گربه در آمریکا نامگذاری شده و آمار گربه هایی را که باید نجات پیدا کنند را نشان می دهند.

نکته جالب تر این است که کشورها سر روز جهانی گربه به اتفاق نظر نرسیده اند. بسیاری از کشورهای اروپایی روز ۱۷ فوریه را به عنوان روز گربه و کشور روسیه روز ۱ مارس را به عنوان روز گربه اعلام کرده اند.

روز جهانی گربه

روز جهانی مارمولک

به میلادی، روز ۱۴ آگوست و به هجری شمسی روز ۲۴ مرداد را روز جهانی مارمولک نامگذاری کرده اند. مارمولک یکی از موجوداتی است که در چرخه محیط زیستی اهمیت بسیاری دارد. گونه سمندر ها بسیار حساس بوده و با کمترین آلودگی در محیط زندگی اش از بین می رود. مراکز علمی، باغ وحش ها و موزه ها برای آشنایی دانش آموزان با این حیوان دوزیست برنامه های ویژه برگزار می کند و فعالان محیط زیست در این روز از اهمیت مارمولک ها و گونه های آن ها در چرخه حیات اکوسیستم هر منطقه، برای مردم توضیح می دهند.

عجیب ترین روزها در تقویم جهانی-روز مارمولک

روز جهانی توالت

یکی از عجیب ترین روزها در تقویم جهانی روز جهانی توالت است. عجیب است، نه؟ این روز که توسط مجمع عمومی سازمان ملل در سال ۲۰۱۳ نامگذاری شد، بیشتر برای بالا بردن آگاهی جهانی برای مقابله با بحران بهداشت جهانی انتخاب گردید. به طور رسمی روز ۱۹ نوامبر را روز جهانی توالت نامیدند. شاید این موضوع برای شما آنچنان اهمیت نداشته باشد اما در دنیا بیش از ۲ میلیارد نفر تلاش می کنند تا فرزندان خود را از خطر مرگی که به سبب آلودگی ایجاد می شود نجات دهند. بحران نداشتن توالت در کشورهایی مانند هند و بعضی از کشورهای آفریقایی بسیار جدی بوده و بهداشت فردی و عمومی را تهدید می کند؛ به طوری که حتی خیرینی در هند برای رفع این مشکل قدم در مناطق عمومی قدم برمی دارند. سالانه بچه های فراوانی به علت نبود توالت جان خود را به شیوه های مختلف از دست می دهند، چرا که طعمه بزهکاران می شوند. از هدف های مجمع عمومی سازمان ملل با نامگذاری روز جهانی توالت، این است که تا سال ۲۰۳۰ این مشکل را با همکاری ملت ها در همه جای دنیا برطرف کند.

عجیب ترین روزها در تقویم جهانی - روز جهانی توالت

روز جهانی پیشگیری از خودکشی

در سال هایی که ناامیدی و افسردگی رواج پیدا کرده، روزی را هم برای پیشگیری از خودکشی نامگذاری کرده اند. از عجیب ترین روزها در تقویم جهانی که حتی مجمع جهانی برای آن به نام IASP تشکیل شد. این مجمع با همکاری سازمان بهداشت جهانی و فدراسیون جهانی سلامت روان روز ۱۰ سپتامبر را برای روز مبارزه با خودکشی یا پیشگیری از خودکشی انتخاب نمودند. در سال ۲۰۱۱ مراسمی برای پیشگیری از خودکشی در ۴۰ کشور دنیا برگزار شد، چرا که آمارها نشان دهنده آن بوده که در هر سال حدود یک میلیون نفر با خودکشی به زندگی خود پایان می دهند، یعنی در هر ۴۰ ثانیه یک خودکشی! با این حال قسمت وحشتناک این ماجرا این است که در آمار منتشر شده بیان می کنند که در کنار هر خودکشی موفق، ۲۰ خودکشی ناموفق وجود دارد. با این حساب هر ۳ ثانیه یک نفر تصمیم به خودکشی می گیرد که در آمار ارائه شده کشور کره جنوبی در رتبه اول قرار دارد.

روز جهانی خنده

هندی ها یکی از عجیب ترین روزها در تقویم جهانی را به ثب رسیدند. ماجرا از این قرار بود که در سال ۱۹۹۸ در بمبئی جشنی برای خنده برگزار شد که برنامه ای شبیه به برنامه خندوانه بود و در آن دکتر مادان کاتاریا بنیان گذار حرکت یوگای خنده به صحبت پرداخت. دکتر مادان کاتاریا، راجع به تأثیرات خنده درمانی در دنیا مقالات فراوانی به چاپ رسانده و در نهایت با کوشش او روز ۱۱ ژانویه روز حهانی خنده نامگذاری شد. به دلیل مسری بودن خنده، هر ساله در کشورهای مختلف جشنی برای آن برگزار می شود تا حداقل یک روز در جهان بدون غم و غصه سپری شود.

روز جهانی خنده

روز جهانی رژ لب

اینکه چرا در دنیا عده ای تصمیم گرفتند برای این نوع از لوازم آرایش روز جهانی مشخص کنند معلوم نیست، با این حال رژ لب توانسته نام خود را در لیست عجیب ترین روزها در تقویم جهانی وارد کند. در طول تاریخ استفاده از این وسیله آرایشی مورد مذمت عده ای و تبلیغ عده دیگر قرار گرفته و حتی به عنوان وسیله ای مهم، از فیلم های سینمایی سر در آورده است. روز ۷ مرداد یا ۲۹ جولای به عنوان روز جهانی این وسیله آرایشی بانوان انتخاب شده است.

عجیب ترین روزها در تقویم جهانی-روز جهانی رژ لب

روز جهانی گل

مطمئنا در کنار این همه عجیب ترین روزها در تقویم جهانی باید روزی را هم به گل ها اختصاص دهند. هر ساله روز ۱۹ ژانویه را به نام روز گل نامگذاری کرده و مردم برای تشکر از همدیگر در این روز به هم گل هدیه می دهند. کسانی که این روز را در تقویم جهانی به ثبت رسانده اند به دنبال یک هدف بودند: اینکه به مردم اثبات کنند که با یک حرکت ساده مانند گل هدیه دادن می توانید محبت را بین افراد رواج دهید.

روز جهانی گل

روز جهانی زبان مادری

زبان مادری از نظر یونسکو آنقدر مهم است که روز ۲۱ فوریه را برای آن نامگذاری کرده و در نتیجه یکی از عجیب ترین روزها در تقویم جهانی را به ثبت رسانده اند. البته اگر دقیق تر به موضوع زبان مادری فکر کنید، از ارزش این روز جهانی بیشتر آگاه  می شوید. در سال ۱۹۹۹ یونسکو، به منظور کمک به تنوع زبان و فرهنگ های زنده در دنیا، این روز را نامگذاری کرد  حتی سال ۲۰۰۸ نیز با نام سال جهانی زبان ها نامگذاری شد. در پشت این تصمیم گیری یک حادثه تلخ قرار داشت.

در کشور بنگلادش و در شهر داکا پایتخت آن، در سال ۱۹۵۲ دانشجویان تظاهرات مسالمت آمیزی را برای حمایت از زبان بنگالی برگزار کردند و از دولت وقت آن زمان که پاکستان شرقی بود، خواستند تا زبان بنگالی را در کنار زبان اردو به رسمیت بشناسد اما با تیراندازی پلیس این تظاهرات پایان یافت و عده ای از دانشجویان کشته شدند. در سال های بعد از استقلال بنگلادش، این کشور از جامعه جهانی در خواست کرد تا روز ۲۱ فوریه به عنوان روز جهانی زبان مادری نامیده شود.

روز جهانی زبان مادری

روز جهانی چپ دست ها

و در آخر روز جهانی چپ دست ها در ۱۳ آگوست است که در سال ۱۹۷۶ به ثبت رسید. در این روز چپ دست های کل جهان جشن گرفته و اعلام می کنند که چرا وسایل ساخته شده در دنیا تنها برای دست راست ها طراحی شده است؟!

مردم این شهر در تونل های زیرزمینی زندگی می کنند!
نقطه وسط دنیا کجاست؟
گشتی در یکی از عجیب ترین مکان های جنوب آسیا
هتل های عجیب غریب

نظر خودتان را ارسال کنید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد

code