بلیط هواپیما

عمارت تاریخی بخردی، یادگاری ۴۰۰ ساله از صفویان

عمارت تاریخی بخردی

اصفهان دیدنی های تاریخی و غیر تاریخی زیادی را در خود جای داده است، شهری که زمانی پاتیخت حکومت صفویان بوده است و اتفاقات و وقایع مهمی در آن افتاده است، شهری که مرکز حکومت صفویان بوده است و طبیعی هم هست که بسیاری از بناهای مربوط به آن ها در آن جا باشد. یکی از این آثار عمارت تاریخی بخردی است که قدمتی ۴۰۰ ساله دارد و امروز می خواهیم به آن بپردازیم همراه الی گشت باشید:

عمارت تاریخی بخردی
مطالب مرتبط:
بازار اصفهان، یادگار تاریخی صفویان
چهل ستون، کاخ باشکوه دوره صفوی در اصفهان

یکی از بناهای تاریخی به جا مانده از دوران صفویان عمارت تاریخی بخردی است که سال های سال است مانند نگینی در اصفهان می درخشد  یکی از دیدنی های مهم این شهر برای توریست ها محسوب می شود. این عمارت در شهر اصفهان و در منطقه ی سنبلان که محله ی ای در شمال شهر اصفهان است واقع شده است این عمارت در آن دوران به عنوان کاروانسرا مورد استفاده بوده است و در دوران بعد از صفویان و در دوران قاجاریه هم باز هم کاروانسرا بوده است و به همان عنوان کاربری داشته است.

همان طور که گفته شد این خانه عمارت در دوران صفویان ساخته شد اما با گذشت زمان در آن تغییر و تحول هایی داده شده است و مانند بسیاری از بناهای تاریخی دیگر مرمت شده است. درباره ی معماری و سبک ساخت عمارت تاریخی بخردی باید گفت که مانند عمارت ها و بناهای دیگری که در دوران صفویان ساخته شده است این عمارت هم دارای ایوانی به خصوص در قسمت های میانی و تالار اصلی در شمال ایوان است که این شیوه از ساخت و ساز در خانه های  قدیمی اصفهان هم دیده می شود و یکی از مشهورترین این نمونه ها در کاخ چهل ستون در جبهه ی شرقی کاخ است و به کلی، سادگی اصلی ترین عنصری است که در تمام بناهای این دوران دیده می شود.

عمارت تاریخی بخردی اصفهان

زمانی که این خانه ی تاریخی مرمت شد تصمیم گرفته شد تا کاربری آن عوض شود و از آن به عنوان اقامت گاه سنتی استفاده شود و به همین دلیل سعی شده است تا علیرغم حفظ اصالت و ساختار اصلی این بنا تمام امکاناتی که یک مجتمع رفاهی نیاز دارد هم در آن گنجانده شود البته این اولین بار نیست که سعی می شود تا از یک خانه ی سنتی به عنوان اقامتگاه استفاده شود و قبلا در مورد چند خانه ی تاریخی دیگر هم این اتفاق افتاده است با این حال این اولین بار است که خانه ای تاریخی که مربوط به دوران صفویان است به اقامتگاه سنتی در ایران تبدیل می شود. پنجره هایی با شیشه های رنگارنگ و مبلمان و اثاثیه ی چوبی به آن رنگ و بویی کاملا سنتی داده اند.

این خانه دارای قسمت های مختلفی است که مهمان سرای آن در باغی پرگل و پر میوه واقع شده است و حالا در حال بازسازی است. کار طراحی و بازسازی این بخش را فردی به نام مرتضی بخردی بر عهده دارد و بر این اعتقاد است که عمارت تاریخی بخردی متعلق به فردی منجم در عصر صفویان بوده است، اگر چه این خانه  ی تاریخی به اقامتگاهی تبدیل شده است اما افراد زیادی آن را به این نام نمی شناسند و بیشتر شهرت و آوازه ی آن را از افراد دیگر شنیده اند.

عمارت تاریخی بخردی در اصفهان

کاروانسرایی که به اقامتگاه تبدیل شد….

همان طور که در بالا هم به آن اشاره شد عمارت تاریخی بخردی حالا دیگر به اقامتگاهی تبدیل شده است اقامتگاهی که میزبان توریست ها و گردشگران داخلی و خارجی است و مسافران می توانند در آن از حال و هوای تاریخ و سنت اصفهان بهره ببرند و در عین حال اقامت در یکی از زیباترین هتل های ایرانی را تجربه کنند. در مورد این هتل و رزرو اتاق در آن اطلاعاتی که در پایین به آن پرداخته شده است در دست است:

مانند اکثر هتل های دیگر ساعت تحویل اتاق  در این هتل ۲ ظهر و ساعت تخلیه ی آن ۱۲ ظهر است. این هتل ۴ اتاق دارد و دسترسی عالی ای به دیگر مناطق و به خصوص به مرکز شهر دارد و از هتل تا آن جا فقط ۵ دقیقه فاصله است و از طرف دگیر فاصله ی این هتل تا فرودگاه اصفهان فقط ۳۵ دقیقه است. گفته می شود که امکانات این هتل در حد امکانات یک هتل ۲ ستاره است و از آن برای جشن و مناسبت های مختلف با تعداد کم هم می توان استفاده کرد.

عمارت تاریخی بخردی تنها خانه ی تاریخی شهر اصفهان نیست و خانه ی مشروطه هم که در این شهر قرار دارد خانه ای کم تر شناخته شده اما دیدنی است. این خانه ی تاریخی ۱۲ اتاق، دو حیاط و اندرونی و بیرونی و دو شاه نشین دارد شیشه کاری های رنگارنگ و زیبایی که در این خانه وجود دارد باعث می شود تا وقتی که نور آفتاب روی این شیشه ها می تابد نقشی از شکل های رنگارنگ روی زمین و اثاث منزل بتابد.

عکس های عمارت تاریخی بخردی

در خانه ی مشروطه ی اصفهان مثل خانه ی مشروطه ی تبریز هم روشنفکران جمع می شده اند و قرار و ملاقات های رسمی در آن برگزار می کرده اند و محل وقایع زیادی بوده است و تصمیمات مهمی در آن گرفته شده است در نتیجه بازدید از این خانه ی تاریخی هم می تواند شما را به دل تاریخ گذشته ببرد و برایتان جالب باشد. هنوز هم عکس ها و مدارک به صورت دست نخوره در این خانه ی تاریخی وجود دارند و اتفاقا جدای از لذت بردن از سبک معماری و دکور خانه، یکی از اصلی ترین بخش هایی که بازدید کننده ها از آن لذت می برند هم همین بخش است. آن ها می توانند در حالیکه در این مکان قدیمی قدم می زنند و احتمالا سبک ساخت و تزیینات و گچبری ایی که به شکل استادانه در جای جای خانه شاخته شده اند را تحسین می کنند؛ از اسناد و مدارک و تصاویری که در آن وجود دارند هم دیدن کنند و با فضای فکری و راه ورش های مشروطه خواهان در آن ودران تا حدودی آشنا شوند.

یکی از پیشنهاد های خوب در سفر به اصفهان تلفیقی از این دو است یعنی در حالی که در عمارت تاریخی بخردی اقامت  می کنید، از این خانه ی تاریخی هم دیدن کنید.

کاروانسرای شیخ علیخان، بنایی مجلل از دوره صفوی در استان اصفهان
کاروانسرای شیخ علیخان، بنایی مجلل از دوره صفوی در استان اصفهان
اصفهان، مهد صنایع دستی و آثار هنری(بخش پنجم)
اصفهان، مهد صنایع دستی و آثار هنری(بخش پنجم)
جشنواره ملی کباب در گلپایگان برگزار می شود
جشنواره ملی کباب در گلپایگان برگزار می شود
درخواست مونسان برای زنده نگه داشتن زاینده رود در نوروز ۹۸
درخواست مونسان برای زنده نگه داشتن زاینده رود در نوروز ۹۸

نظر خودتان را ارسال کنید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد

code