alexaa

غاری که بزرگترین کریستال های دنیا را می سازد!

غار کریستالی در مکزیک

در نقاط مختلف دنیا پدیده های عجیب زیادی می توانید پیدا کنید. غار کریستالی در مکزیک یکی از همین پدیده های عجیب و منحصربفرد است. در این غار کریستال های بزرگ و در هم تنیده ای را می بینید که ظاهری عجیب و غریب به غار داده اند. در ادامه با الی گشت همراه باشید تا از غار کریستالی بیشتر بدانید.

؛ار کریستالی در مکزیک
مطالب مرتبط:
سنگ‌های خیمه‌ای در نیو مکزیکو!
روش گیج کننده ی مکزیکی ها برای اعلام زمان!

در سال ۱۹۱۰، در معدن نائیکا در مکزیک غار عجیبی کشف شد که شبیه غار شمشیرها بود. این غار یک راهروی ۸۰ متری دارد که پر از کریستال های سلنیتی است که اندازه ی بعضی از آنها حتی به ۲ متر هم می رسد. این غار که ۱۲۰ متر در زیر زمین قرار دارد به روی کاوشگران و در نهایت به روی گردشگران باز شد و به خاطر همین خیلی از این کریستال های زیبا از بین رفتند.

غار کریستالی

۹۰ سال بعد، دو معدنچی که در عمق ۳۰۰ متری زمین کار می کردند غار دیگری پیدا کردند که حتی بزرگ تر از این غار بود. کریستال های اینجا ۱۲ متر طول و هر کدام تقریبا ۵۵ تن وزن داشتند. این غار بزرگ ترین کریستال هایی را داشت که هر کسی تا بحال در غارها دیده بود. اسم این غار را غار کریستالی گذشتند.

غار عجیب در مکزیک

شاید بپرسید کریستال های این غار از کجا آمدند و چجوری تا این حد بزرگ شدند؟ میلیون ها سال قبل، فعالیت های آتشفشانی، کوه را پر از  انیدریت (سنگ گچ های بدون آب) کرد. ماگماها در نهایت سرد شدند و با حل شدن انیدریت ها در آب های غار این کریستال های بزرگ شکل گرفتند. در واقع این کریستال ها حدود ۵۰۰ هزار سال قبل از ماگماهای زیرزمینی که در زیر غار هستند به وجود آمدند این ماگماها باعث شدند دمای آب همیشه ۵۰ درجه سانتی گراد و آب پر از مواد معدنی باشد این شرایط باعث شده که این کریستال ها رشد باورنکردنی ای داشته باشند.

غار مکزیک

نکته خیلی عجیب این است که رشد این کریستال ها هیچ وقت تمامی ندارد و اگر شرایط فراهم باشد به رشدشان ادامه می دهند. در این غار دمای هوا ۵۰ درجه سانتی گراد است و رطوبت بالای ۹۰ درصد باعث می شود که احساسی مثل دمای ۱۵۰ درجه داشته باشیم! با این شرایط برای بدن غیر ممکن است که بتواند خودش را خنک کند. به دلیل این شرایط طاقت فرسا دانشمندان و محققان برای ورود به این غار باید لباس های خنک کننده ی مخصوصی بپوشند و بیشتر از ۳۰ تا ۴۵ دقیقه نمی توانند در داخل غار دوام بیاورند.

غار کریستالی عجیب در مکزیک

نقاط کمی در جهان وجود دارد که مثل این غار کریستال هایش تا این حد خوب مانده باشند. اگر دلتان می خواهد سفری به مکزیک داشته باشید و این غار عجیب را از نزدیک ببینید متاسفانه نمی توانید از این غار و حتی غار شمیرها به خاطر ریسکی که هم برای کریستال ها و هم برای گردشگران دارد بازدید کنید.

منبع: tourismontheedge.com

نظر خودتان را ارسال کنید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد