این یخ ها حتی در تابستان هم آب نمی شوند!

غار یخی در چین

در کوه های استان شانشی در چین بزرگ ترین غار یخی کشور قرار دارد، غاری با اعماق ۸۵ متر که در کناره ی یک کوه شکل گرفته است. دیواره ها و کف این غار پوشیده از لایه های ضخیم یخ است و قندیل های بزرگ یخی از سقف آویزان است. غار نینگوو یک ویژگی منحصربفرد دارد و آن این که حتی در تابستان که دمای بیرون به ده ها درجه سانتی گراد می رسد باز هم یخ زده است. اگر می خواهید از این غار بیشتر بدانید در ادامه الی گشت را همراهی کنید.

غار یخی
مطالب مرتبط:
غار یخی چما، بزرگترین منبع آب شیرین ایران + تصویر
عظیم ترین غار یخی دنیا در اتریش + تصویر

در سراسر اروپای قاره ای، آسیای مرکزی و آمریکای شمالی غارهای یخی زیادی هست که هوای داخل آن ها در تمام مدت سال زمستانی است! بیشتر این غارهای یخی در کشورهای سرد مثل ایسلند، روسیه و آلاسکا وجود دارند، پدیده ای که به دلیل هوای سرد این کشورها در تمام مدت سال اصلا اتفاق عجیبی نیست! آب و هوای سرد این کشورها به غارها اجازه می دهد تا به طور طبیعی در تمام مدت سال سرد و یخ زده باشند. با این حال کشورهایی که آب و هوای گرم دارند هم از وجود این غارهای یخی بی نصیب نمانده اند.

بیشتر این غارها یک جور تله ی سرمایی دارند و در واقع سازوکار آن ها به این ترتیب است که یک خروجی یا دودکشی دارند که در زمستان ها هوای سرد را به داخل غار می آورد اما در تابستان اجازه ی ورود هوای گرم به داخل غار را نمی دهد. در زمستان، هوای متراکم سرد به داخل غار می آید و جایگزین هر نوع هوای گرمی که در داخل غار هست می شود. در تابستان هوای سرد همچنان در غار باقی می ماند چون هوای نسبتا گرم سطحی سبک تر است و نمی تواند وارد شود.

غار یخی در چین

یخ های داخل غار مثل یک بافر به ثابت ماندن دمای هوای داخل غار کمک می کنند به این ترتیب که هر نوع هوای گرمی که به داخل غار می آید فورا توسط یخ ها خنک می شود آن هم قبل از اینکه بتواند در هوای داخل غار تغییرات جدی به وجود بیاورد و آن را گرم کند. مطمئنا مقداری از یخ ها آب می شوند اما دمای محیط داخل غار همچنان ثابت باقی می ماند. در زمستان این شرایط برعکس می شود: وقتی هوای خیلی سرد به داخل غار می آید هر آب مایعی که در داخل غار وجود دارد یخ می زند، حرارت آزاد می کند و از پایین رفتن بیش از حد دمای غار جلوگیری می کند.

یخ های عجیب این غار

برای اینکه غارهای یخی شکل بگیرد باید مقدار زیادی آب در زمان مناسب وجود داشته باشد. در زمستان آب و هوا باید طوری باشد که کوه ها پوشیده از برف شوند و در تابستان هم باید دمای هوا  تا حدی بالا برود که برف ها آب شوند اما نه گرمای قابل توجه! چون گرمای بیش از حد می توان شکل ظاهری این غارها را به هم بزند. برای اینکه یک غار یخی شکل بگیرد و حالت خود را حفظ کند باید حتما بین همه ی فاکتورها توازن وجود داشته باشد. بزرگ ترین غار یخی دنیا غار Eisriesenwelt است که در شهر ورفن اتریش در ۴۰ کیلومتری جنوب زالتسبورگ قرار دارد و طول آن بیش از ۴۲ کیلومتر است.

غار یخی Decorah در ایالت آیووای آمریکا یکی از بزرگ ترین غارهای یخی در میانه ی غربی آمریکاست. این غار در طول پاییز و اوایل زمستان تقریبا بدون یخ است در این زمان هوای سرد زمستان به داخل غار می آید و دمای دیواره های صخره ای را پایین می آورد. وقتی در فصل بهار برف ها شروع به آب شدن می کنند آب حاصل به داخل غار نفوذ می کند و به محض اینکه با دیوارهای یخی برخورد می کند یخ می زند، بدین ترتیب در ماه های اردیبهشت و خرداد ضخیم ترین دیواره های یخی شکل می گیرد. معمولا تا اواسط شهریور یخ ها در داخل غار باقی می مانند در حالی که در این مدت دمای خارج غار گرم است.

غاری عجیب در چین

یک همچین پدیده ای در معدن یخی  Coudersport هم اتفاق می افتد، این معدن یک چاه کوچک است که فقط در ماه های تابستان در آن یخ ایجاد می شود یخ هایی که با شروع فصل سرما آب می شوند. یک شکاف غاری در آلبرتای کانادا به آکوستیک های باورنکردنی اش معروف است گفته می شود که همانطور که سنگ ها فرو می ریزند در زمین غار شکاف هایی ایجاد می کنند و ۱۴۰ متر پایین تر اکوهای زیادی شکل می گیرد. این غار در سال ۲۰۰۵ بر روی گوگل ارث کشف شد. غارهای یخی یک جور غارهای طبیعی هستند که در تمام مدت سال مقادیر قابل توجهی یخ دارند برای این اتفاق باید بخشی از این غار همیشه دمای زیر صفر داشته باشد و البته در این بخش باید حتما مقادیر زیادی آب باشد.

منبع: amusingplanet.com

نظر خودتان را ارسال کنید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد

code