۷ غذای فیلیپینی که تا به حال چیزی از آن ها نشنیده اید!

غذاهای فیلیپین

در صد سال اخیر غذاهای فیلیپینی هم خوشمزه تر شده اند و هم باکیفیت تر! در غذاهای این سرزمین از کشورهای اطراف مثل چین و مالزی و همینطور اسپانیا تاثیر گرفته شده است پس نقش همه این کشورها و فرهنگ ها را در غذاهای فیلیپینی به خوبی احساس می کنید. فرقی نمی کند که به کدام شهرهای کشور می روید در همه جا برای تهیه غذا از مواد اولیه تازه ای استفاده می شود که با ادویه ها و سبزیجات ترکیب شده اند و طعم ها و مزه های غیر منتظره ای را به وجود آورده اند. در همه غذاهای فیلیپینی به این نکته توجه شده تا  بین شیرینی، شوری و ترشی توازن وجود داشته باشد تا غذاها خوشمزه شود. در ادامه الی گشت را همراهی کنید تا با خوشمزه ترین غذاهای فیلیپینی آشنا شوید.

غذاهای فیلیپینی

۱- چامپورادو (Champorado)

مطالب مرتبط:
معروف ترین غذاهای مانیلا، فیلیپین
راهنمای سفر به فیلیپین

چامپورادو در واقع یک جور پودینگ برنج شیرین است که با پودر کاکائو و یا حتی قهوه طعم دار می شود. خیلی از مردم فیلیپین دوست دارند تا این غذای خوشمزه را برای صبحانه بخورند چون هم طرز پخت راحتی دارد و هم مقوی و انرژی زا است. برای درست کردن این غذا، برنج پخته را با پودر کاکائو مخلوط می کنند و بعد به آن شیر و شکر اضافه می کنند تا شیرین شود. این غذا را معمولا با ماهی خشک و شور می خورند تا ترکیب شوری و شیرینی طعم فوق العاده ای را به وجود بیاورد.

چامپورادو (Champorado)

۲- چیچارون (Chicharon)

به هر جای فیلیپین که بروید این اسنک خوشمزه را در غذاخوری ها پیدا می کنید چون طرز پخت راحتی دارد و پرطرفدار است. برای درست کردن این غذا پوست مرغ را به شکل های جالب درمی آوردند و آن را کاملا در روغن سرخ می کنند. این غذا تنوع زیادی دارد؛ بعضی وقت ها به آن گوشت اضافه می کنند و گاهی هم به جای پوست مرغ از پوست دیگر حیوان ها استفاده می کنند. فیلیپینی ها این غذا را یا به تنهایی می خوردند و یا با سرکه و ادویه طعم دار می کنند.

چیچارون (Chicharon)

۳- لومپیا (Lumpia)

معمولا در فیلیپین هر کسی هوس اسنک کند اول از همه به یاد لومپیا می افتد چون هم خوشمزه است و هم نسبتا ارزان. لومپیا یک جور اسپرینگ رول گوشت و سبزیجات است و در آن از سبزیجاتی مثل هویج و ریشه بامبو  استفاده می شود. با اینکه این غذا اولین بار در چین اختراع شده اما مهاجران و مسافران چینی آن را به فیلیپین آوردند. لومپیا انواع مختلفی دارد اما پرطرفدارترین نوع آن lumpiang prito است که آنقدر در روغن سرخ می شود تا به شکل ترد و شکننده در بیاید. این غذا مخصوص جشن ها و مهمانی هاست و در کنار دیگر غذاها به عنوان یک اسنک سبک میل می شود. اگر غذاهای شیرین را دوست داشته باشید یک نوع از این اسنک اسمش turon است که با موز پر می شود.

لومپیا (Lumpia)

۴- امپانادا (Empanadas)  

در غرب سواحل جزیره لوزون استانی به اسم Ilocos است که امپانادا های خوشمزه ای دارد. این استان زمانی مستعمره اسپانیا بوده برای همین در معماری و در غذاهایش از این کشور تاثیر زیادی گرفته است. این غذا شبیه امپاناداهای اسپانیایی و مکزیکی است با این تفاوت که خمیرش از آرد گندم یا ذرت نیست بلکه از آرد برنج است. در این استان این غذا دو نوع مختلف دارد اما در هر دوی آن ها از فلفل، سبزیجات، تخم مرغ و بیشتر وقت ها سوسیس های تند استفاده می شود.

امپانادا (Empanadas)

۵- سیناگانگ (Sinigang)  

اگر بدانید این سوپ خوشمزه چقدر در سراسر فیلیپین محبوب است در اولین فرصت به یک رستوران می روید و یک کاسه از این غذا را سفارش می دهید چون خوردن این سوپ مخصوصا در روزهای بارانی فیلیپین خیلی می چسبد. برای درست کردن این سوپ از گوشت های متنوعی استفاده می شود گاهی گوشت مرغ و گاهی هم ماهی و یا گوشت گاو! اما نکته مهم این است که این گوشت حتما باید با خوراکی هایی مثل تمبر هندی و یا پرتغال زیتونی ترش ترش شود.

سیناگانگ (Sinigang)

۶- آروز کالدو (Arroz Caldo)

این غذا حالتان را خوب می کند، در فیلیپین اگر احساس می کنید که حالتان چندان خوب نیست یک کاسه «آروز کالدو» داغ همان چیزی است که دکتر برایتان تجویز می کند. در این غذا برنج را آنقدر می پزند تا حالت خمیری پیدا کنند بعد به آن آب مرغ اضافه می کنند. برای اینکه پروتئین غذا کامل تر شود تخم مرغ آب پز و تکه های گوشت را هم به آن اضافه می کنند. حتما می توانید حدس بزنید که در آخر هم کمی آبلیمو به غذا ریخته می شود چون هیچ غذای فیلیپینی بدون طعم ترش کامل نمی شود!

آروز کالدو (Arroz Caldo)

۷- پانکیت کانتون (Pancit Canton)

غذای نودلی از نوع فیلیپینی! در فرهنگ غذایی فیلیپینی غذاهای نودلی زیادی هست و یکی از جالب ترین و خوشمزه ترین آن ها «پانکیت کانتون» است که از انواع مختلفی از گوشت ها مثل سویس های فیلیپینی درست می شود. برای پختن این غذا انواع مختلفی از گوشت ها و سبزیجات در ماهی تابه ای بزرگ سرخ می شوند و بعد به آن ها سس و نودل اضافه می شود. مثل بیشتر غذاهای فیلیپینی در آخر بر روی این غذا هم آبلیمو اضافه می شود تا طعم  ترش و خوشمزه ای به خود بگیرد. این غذا را می توانید یا در رستوران ها و یا در غرفه های نودل فروشی کنار خیابان ها پیدا کنید.

منبع: travelversed.co

نظر خودتان را ارسال کنید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد