۹ غذا که باور نمی کنید برای نروژ باشند!

 غذای نروژی

نروژ سرزمین رشته کوه های خیال انگیز، دره های گسترده و دهکده های رنگارنگ است در حالی که این چشم اندازهای چشم نواز به راحتی توانند همه توجه شما را به خود معطوف کنند اما حواستان باشد که غذاهای نروژی را فراموش نکنید. غذاهای نروژ را امتحان کنید تا سفر به نروژ برای همیشه در گوشه ای از ذهنتان بماند و به یکی از به یادماندنی ترین خاطرات زندگی تان تبدیل شود. در ادامه الی گشت را همراهی کنید تا تعدادی از غذاهای نروژ را معرفی کنیم.

غذاهای نروژی

۱- غذای Kjøttkaker

کوفته نروژی! این غذای ساده در همه کشور محبوب است و در طول هفته خانواده های زیادی آن را درست می کنند. برای تهیه این غذا، گوشت چرخ کرده را با پیاز و دیگر ادویه ها مزه دار می کنند و به شکل توپ  های کوچک در می آورند. این کوفته ها در سس گریوی به خوبی می پزد و با پوره نخود، سیب زمینی و سس کلم سرو می شود.

کوفته نروژی

۲- لفسه (Lefse)

نروژی ها یک نان سنتی نرم و پهن دارند که با سیب زمینی، آرد، کره، شیر یا خامه درست می شود. مردم نروژ کره، دارچین و شکر را لای این نان می گذارند و عاشق این هستند که این ساندویچ شیرین را با یک فنجان قهوه بخورند. در گذشته کشاورزان نروژی بعد از شام سریع به مزرعه می رفتند برای همین این ساندویچ که خیلی سریع و راحت درست می شود را اختراع کردند.

لفسه (Lefse)

۳- فلیپ فیسک (Klippfisk)

ماهی گیران اسپانیایی که برای ماهی گیری به دریای شمال می رفتند مجبور بودند تا ماهی ها را خشک و یا نمک سود کنند تا در راه برگشت به کشور خراب نشوند اینجا بود که پای ماهی های شور هم به غذاها کشیده شد! برای درست کردن این غذا ماهی شور را آب پز و تیغ هایش را جدا می کنند و در آخر آن را بر روی پوره سیب زمینی قرار می دهد.

فلیپ فیسک (Klippfisk)

۴- پینکجوت (Pinnekjøtt)

عاشقان غذاهای گوشتی از طرفداران پروپاقرص این غذا هستند. این غذا، گوشت دنده ی خشک و نمک سود شده ی گوسفند است که معمولا برای شب کریسمس درست می شود. گوشت تازه  گوسفند که حسابی که بر روی آتش هیزم پخته شده یکی از غذاهای مورد علاقه مردم نروژ است. اولین بار این غذا در دره های سواحل غربی اختراع شد چون شغل مردم آنجا دامپروری بود و همه افراد گوسفندان زیادی داشتند.  این غذا با پوره کلم قمری سرو می شود تا شیرینی کلم، مزه شور گوشت را کمی از بین ببرد.

پینکجوت (Pinnekjøtt)

۵- کیک Svele

این کیک اولین بار در سواحل غربی اختراع شد اما در ۴۰ سال اخیر محبوبیت زیادی در نروژ پیدا کرده است. ظاهر این کیک شبیه پنکیک های آمریکایی است اما نروژی ها آن را معمولا عصرها داغ داغ و به همراه یک فنجان قهوه می خوردند. اول روی این کیک را کره می زنند بعد آن را با چیزهای شیرینی مثل عسل می پوشانند تا حسابی شیرین و خوشمزه شود.

کیک Svele

۶- غذای Raspeballer

غذای Raspeballer یک جور دامپلینگ سیب زمینی است که با پوره سیب زمینی و آرد درست می شود. این غذا انواع مختلفی دارد و معمولا داخل پوره های سیب زمینی با گوشت چربی دار پر می شود. خیلی از رستوران های نروژ این غذا را در عصرهای پنج شنبه به عنوان غذای ویژه سرو می کنند. در قدیم کشاورزان از این غذا زیاد استفاده می کردند چون به نظر آن ها گوشت های چربی دار می توانست آن ها را در زمستان های سرد نروژ، گرم نگه دارد.

غذای Raspeballer

۷- غذای Rakfisk

یک غذای دریایی که البته شاید چندان تمایلی به خوردن آن نداشته باشید چون گوشت آن کاملا خام و نپخته است. برای درست کردن این غذا یک ماهی تازه قزل آلا که وزنش بیشتر از ۷۵۰ گرم است را پاک می کنند و می شورند. این ماهی درون یک سطل گذاشته و به آن نمک و شکر اضافه می شود تا فرآیند تخمیر ماهی انجام شود. درپوش سطل حتما باید به سمت پایین برود تا به ماهی فشار وارد شود. این سطل به مدت ۱ تا ۳ ماه در دمای ۵ درجه سلسیوس نگهداری می شود و پس از آن غذا آماده است.

غذای Rakfisk

۸- سمالاهاو (Smalahove)

سمالاهاو مثل کله پاچه ما ایرانی هاست البته بدون پاچه! برای درست کردن این غذا سر گوسفند اول روی آتش قرار می گیرد و بعد پخته می شود. این غذا که مخصوص نروژ غربی است در قدیم در شب کریسمس صرف می شد. سمالاهاو در چند سال اخیر به منوی رستوران ها هم راه پیدا کرده و طرفداران مخصوص خودش را دارد.

سمالاهاو (Smalahove)

۹- گوشت گوزن شمالی

پرورش گوزن شمالی در نروژ به هزاران سال قبل برمی گردد و تا امروز هم ادامه دارد. در نروژ،  گوشت گوزن شمالی را در منوی خیلی از رستوران ها به شکل سوسیس، کوفته و … می بینید. این غذای خوشمزه شور، دودی و پر از پروتئین است و خیلی از نروژی ها آن را به تنهایی به عنوان غذای اصلی می خورند.

منبع: matadornetwork.com

نظر خودتان را ارسال کنید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد