بلیط هواپیما

غواصی با حال و هوای تایلندی

غواصی خاطره انگیز تایلندی

این منطقه زیبا و خوش‌ منظره در بخش جنوبی تایلند از یک گروه متشکل از ۷ جزیره اصلی تشکیل شده است که در اطراف که پودا (Koh Poda) که ها (Koh Ha)، که یاوابون (Koh Yawabon)، که دور (Koh Dor) که تالو (Koh Talu)، جزیره جی کی (G.K) و که یاواسام (Koh Yawasam) قرار گرفته ‌اند. با توجه به این‌که بیش از ۲۰۰ گونه ماهی و ۸۰ گونه از مرجان ‌ها در فهرست موجودات دریایی این منطقه ثبت شده ‌اند، می‌توانید درک کنید که به چه دلیل غواصی کردن در کرابی می‌تواند تجربه ‌ای پربار و درعین ‌حال متنوع باشد. این منطقه درون پارک ملی آبی نات نوپارات تارا – مو کو فی فی (Hat Nopparat Thara – Mu Koh Phi Phi) قرار گرفته است و بخش مخصوص غواصی در اطراف جزایر نیز تقریبا در مسافتی قرار دارد که با ۳۰ تا ۴۰ دقیقه قایق ‌سواری می ‌توان به آن دسترسی پیدا کرد. این امر موجب شده است تا این منطقه به یک محل ایده آل برای یک سفر یک‌ روزه به ساحل آئو نانگ (Ao Nang) بدل گردد. با الی گشت همراه باشید:

مطالب مرتبط:
بهترین مکان ها برای غواصی
در تایلند متفاوت تفریح کنید
cairo sharm elsheikh

که ها، در فاصله ۵۰۰ متری جنوب غربی که سی (Koh Si) قرار گرفته است و شامل ۶۰ گونه مختلف از مرجان ‌ها و تعداد زیادی بادبزن دریایی است. در بخش شرقی بیشتر مرجان ‌های شاخ گوزنی قرار گرفته ‌اند درحالی‌که بخش جنوب شرقی دیواره ‌ای ۱۸ متری از بادبزن ‌های دریایی را در خود جای داده است که محل زندگی گونه ‌های بسیار جالبی از میگو و خرچنگ هستند. در این سایت غواصی آئوناناگ معمولا تعداد زیادی از ماهی‌ های باراکودا، گروه‌ های کوچکی از مرکب ماهی ‌ها و سپیداج ‌ها حضور دارند و در اوایل صبح نیز لقمه ماهی ‌ها و کوسه ‌های یوزپلنگی در شن ‌های آن به استراحت می ‌پردازند.

با توجه به این‌که دو مرجان سطحی بزرگ هر دو سوی زمین مسطح که سی را پوشانده ‌اند، این منطقه می‌تواند بر سر کسب عنوان بهترین سایت غواصی در کرابی با که ساواسام به رقابت بپردازد. بخش جنوبی این جزیره نیز بسیار خوش ‌منظره بوده و ظاهر بسیار زیبایی دارد. هنگامی که آب ‌ها شفافیت کافی داشته باشند، گروه‌های بزرگ ماهی ‌های سرخو و در برخی از موارد نیز گروه‌ هایی از ماهی ‌های هامور، منظره ‌ای نفس‌گیر و زیبا برای غواصی در آب‌ های این منطقه ‌ایجاد می‌کنند. در غیر این صورت نیز می ‌توانید به دنبال اسب دریایی، لیسه دریایی و عقرب ماهی ‌هایی بگردید که در بین صخره ‌های این منطقه زندگی می‌کنند.

انتهای شمالی این جزیره دارای یک دیواره مرجانی با شیبی تند است که تا عمق ۲۰ متری با مرجان‌ های توبیستری (Tubastraea) و اسفنج ‌های دریایی و مرجان ‌های بادبزنی پوشانده شده است. در این منطقه همچنین یک غار وجود دارد که ارزش گشتن را دارد. که سی، برای دیدن کوسه‌ های باله سیاه مرجانی خجالتی که امروزه در بیشتر مناطق تایلند، ازجمله کرابی کمیاب شده ‌اند نیز محلی مناسب به ‌حساب می‌آید. ممکن است که در طول مسیر غواصی خود با این موجود روبرو شوید ولی به یاد داشته باشید که این کوسه ‌ها معمولا از برخورد و رویارویی با انسان ‌ها پرهیز می‌ کنند.

diving phi phi island krabi

که یاوابون، به خاطر داشتن طولانی ‌ترین مسیر شنا در این منطقه مشهور است ولی در آن مناطق بدون نور بزرگی قرار گرفته ‌اند و جریان آب نیز می ‌تواند بسیار شدید باشد. بر اساس همین دلایل نیز به غواصان گفته می‌ شود که ورود به این محیط‌ نیازمند تمرین ‌ها و تجهیزات ویژه ‌ای هستند. با توجه به این‌که بیشتر غواصانی که به کرابی می‌ آیند به سراغ سایر جزیره ‌ها می ‌روند، این منطقه را می ‌توان یک گزینه مناسب برای غواصی دانست زیرا معمولا پر از گله ‌های بزرگ ماهی است که بی ‌اعتنا به انسان‌ ها به شنا کردن می ‌پردازند. گروه ‌های متشکل از خرچنگ ‌های دریایی و ماهی‌ های سرخو نیز معمولا به‌ صورت گروهی در این سایت حضور دارند و در برخی از موارد نیز لقمه ماهی ‌ها در این منطقه مشاهده می ‌شوند.

در طول ساعات بعدازظهر معمولا منطقه غربی که دور میزبان گروهی از کوسه ‌های باله سیاه است. با وجود این‌که می‌ توان در هنگام غواصی به سبک اسکوبا نیز با این موجودات روبرو شد، بهترین گزینه برای مشاهده آن‌ها را باید غواصی سطحی در ساعات ناهار دانست. که دور ترکیبی مناسب از گونه‌ های مرجانی سفت شامل porite و diploastrea heliopora، مرجان‌ های بادبزنی و مرجان ‌های نرم را در خود جای داده است. تعداد زیادی از مرجان ‌های اسفنجی را نیز می ‌توان در این منطقه پیدا کرد. این منطقه، نزدیک ‌ترین سایت به ائو نانگ است که موجب شده است تا برای غواصی سطحی نیز یک گزینه محبوب و مطلوب به ‌حساب بیاید.

phi phi scuba diving

جزیره بزرگ که تالو نیز دو تونل شنای کم ‌عمق را دارد که برای سطوح مختلف غواصان مناسب است و ماهی ‌های باراکودا به ‌صورت منظم به آن وارد می‌ شوند. تونل اصلی دقیقا از دل جزیره رد می ‌شود و یک تونل کوچک‌ تر نیز وجود دارد که در انتهای شمالی جزیره واقع شده است. اگر به عمق بیشتر نفوذ کنید، حتی ممکن است که در کف این تونل ‌ها با میگوهای دهان پا نیز روبرو شوید. دیواره مرجانی در این منطقه یک شکل میز مانند ایجاد کرده است و مرجان ‌های قارچی و درختان نرم مرجانی میز مسیری طولانی به‌ سوی جنوب را ایجاد کرده‌ اند که می ‌توان به کمک آن حتی تا بخش غربی جزیره و درست به کنار سایت بعدی یعنی جزیره جی کی شنا کرد. اسب‌ های دریایی و لوله ماهی ‌ها را نیز می ‌توان در بخش جنوبی این جزیره یافت. در مکان‌ های دیگر نیز به ‌احتمال فراوان می‌ توانید با گونه ‌هایی مانند خروس ماهی، بادکنک ماهی، فریبا ماهی و پروانه ماهی روبرو شوید. حداکثر عمق این سایت، ۲۰ متر است.

اگر به مرجان‌ های نرم و زندگی میگوها، خرچنگ‌ ها و ستاره‌ های شکننده در آن‌ها علاقه ‌مند هستید، جزیره جی کی می‌تواند بهشتی رویایی برای شما باشد. علی رغم این‌که این جزیره ازنظر سطحی به‌ طور فریبنده ‌ای کوچک به نظر می ‌رسد، گستره مرجانی زیرآبی آن به ‌سوی جنوب گسترده شده است و به نظر می ‌رسد که هیچ ‌گاه به پایان آن نخواهید رسید. مرجان ‌های بادبزنی در این منطقه فراوان هستند و تعداد زیادی از مرجان‌ ها را می‌توان در اطراف هر صخره ‌ای مشاهده کرد. ماهی ‌های تفنگچی نیز در گروه ‌هایی بزرگ در لبه ‌های صخره ‌ها شنا می‌ کنند و در مواردی معدود نیز ممکن است با مارهای دریایی روبرو شوید که برای شکار کردن وعده غذایی بعدی خود از لای صخره ‌ها بیرون آمده‌ اند.

که یاساوام که در حقیقت دو جزیره کوچک همسایه است، به واسطه داشتن مرجان ‌های شاخ گوزنی و مرجان‌ های میزی و مناطق شنی مسطح خود، به ‌صورت واضحی مورد لطف طبیعت قرار داشته است ولی با اندکی شنا کردن و دور شدن از آن می‌توان در اعماق بیشتر آب‌ ها به مرجان‌ های بیشتر و بسترهای شنی ویژه ‌ای دست پیدا کرد. این جزیره به نحوی شکل‌گرفته است که انگار آن را به ‌صورت ویژه و با در نظر داشتن مزایای غواصی طراحی کرده‌ اند. حیات دریایی در این منطقه بسیار متنوع ‌تر از سایر سایت‌ های غواصی در کرابی است و شامل لیسه ‌های دریایی، فرشته‌ ماهی ‌ها و کوسه‌ های بامبو نیز می‌ شود. که یاواسام نیز بهترین مکان برای مشاهده آسان گونه ‌ای از دلقک ماهی‌ ها به نام red saddleback anemonefish است که در مقایسه با سایر گونه‌ های دلقک ماهی در جهان، بسیار کمیاب به‌ حساب می ‌آید.

خیابان شلوغ و سرزنده تایلند
خیابان شلوغ و سرزنده تایلند
معرفی هتل ۳ ستاره نانترا اکامای در بانکوک
معرفی هتل ۳ ستاره نانترا اکامای در بانکوک
معرفی فرودگاه چیانگ مای
معرفی فرودگاه چیانگ مای
جدیدترین و پر سرو صداترین تفریحات پوکت
جدیدترین و پر سرو صداترین تفریحات پوکت