فانوس هایی که جهت قبرستان را نشان می دهند!

فانوس مردگان

در بخش هایی از فرانسه برج های سنگی و کوچکی وجود دارد که قرن ها پیش ساخته اند و مثل فانوس های دریایی به نظر می آیند. به این برج ها فانوس مردگان می گویند چون به نظر می آید هدف از ساخت آن ها این بوده که جهت قبرستان های محلی را نشان دهند. اما هدف های دیگری هم در پشت ساخت آن ها وجود داشت که اگر در ادامه الی گشت را همراهی کنید آن را می فهمید.

فانوس مردگان در فرانسه
مطالب مرتبط:
هزینه های سفر به فرانسه
۶ جاذبه دیدنی از مارسی فرانسه

در طول قرن ۱۲ مردم نواحی مرکزی و غربی فرانسه در روستاهای خود برج های کوچکی درست می کردند که در بالای آن ها پنجره کوچکی وجود داشت. در داخل این پنجره ها چراغ هایی قرار می گرفت که در هنگام شب با اینکه در کنار دریا نبودند اما مثل فانوس های دریایی به نظر می آیند. به این برج ها، فانوس مردگان می گویند چون بیشتر مردم تصور می کردند که این برج ها جهت قبرستان های محلی را نشان می دهند. اما تعدادی از این برج ها اصلا در نزدیکی قبرستان ها نیستند اینجا بود که در مورد هدف اصلی ساخت این فانوس ها اختلاف نظرهای زیادی به وجود آمد.

برج های عجیب در فرانسه

این برج ها شکل ها و اندازه های مختلفی دارند اما معمولا به شکل یک ستون یا برج کوچک هستند که سقفی مخروطی دارند و روی این مخروط یک صلیب قرار گرفته است. برای اینکه چراغ ها را در بالای این برج ها قرار دهند از ورودی کوچک پایین برج داخل می شدند و به کمک یک قرقره چراغ را تا ارتفاع مورد نظر بالا می بردند. امروز بهترین نمونه های به جا مانده از این برج ها را می توانید در ناحیه ی جنوب غربی فرانسه ببینید؛ در آن جا  با ۸ ستون نیم دایره در پیاده رو روبرو می شوید که سقفی مخروطی بر روی آن ها قرار گرفته و با میوه ها کاج تزئین شده اند. جالب است که چراغ های این برج ها در جهت قبرستان نیستند بلکه مسیر راه اصلی را نشان می دهند.

فانوس مردگان

محققان زیادی درباره هدف از ساخت این برج ها  بحث می کنند بعضی ها می گویند اسم این برج ها در اصل به جای فانوس مردگان «فانوس دشت ها» بوده اما از آن جایی که تلفظ فرانسوی کلمه های «دشت» و «مرده» شبیه هم است با هم اشتباه شده اند. با این نظریه می توانیم بگوییم که این فانوس ها در کنار جاده های باستانی بوده اند و در واقع چراغ های راهنمای بودند که مسیر را به مسافران نشان می دادند. عده ای هم ساخت این برج ها را به جنگ های صلیبی ربط می دهند و می گویند این برج ها زمانی ساخته شد که فردی که نقش زیادی در جنگ های صلیبی دوم داشت از این شهر دیدن کرد.

برج های زیبای فرانسه

این فانوس ها در جاههای دیگری به غیر از فرانسه هم پیدا می شوند اما با این وجود در فرانسه تعداد آن ها از جاههای دیگر بیشتر است. در کشورهایی مثل انگلیس، اتریش، آلمان و لهستان هم می توانید نمونه هایی از این فانوس مردگان را ببینید.

منبع: amusingplanet.com

نظر خودتان را ارسال کنید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد

code