حقایق جالبی در مورد فیل ها و فرق فیل آفریقایی و آسیایی

فرق فیل آفریقایی و آسیایی

فیل ها بزرگترین پستاندارد موجود روی زمین هستند که همیشه یکی از جالبترین موجودات زنده محسوب می شدند. آن ها با جثه بزرگ، گوش و خرطومشان شناخته شده هستند و وزن سنگینی دارند که در فیل های آفریقایی به ۸ تن می رسد. در حال حاضر در قاره آسیا و آفریقا، این موجودات زندگی می کنند اما چیزی که الی گشت برای شما آماده کرده، فرق فیل آفریقایی و آسیایی است. در ادامه می توانید توضیحاتی کلی راجع به فیل و همچنین فرق فیل آفریقایی و آسیایی را مطالعه نمایید.

فیل

شرح کلی و حقایقی در مورد فیل‌ها

مطالب مرتبط:
تصاویر عجیبی از پرواز آکروباتیک سارها!
مطالعات جدید نشان می دهد یکی از دلایل مهاجرت فیل ها دوری از استرس است!
خطرناک ترین حشرات جهان که اصلا نباید نزدیکشان شوید!

خانواده فیل ها یا تیره فیلان (Elephantidae)، جزو تیره خرطوم‌دارن هستند که شامل ماموت و فیل ها می شود. از این تیره تنها فیل های آسیایی و آفریقایی در حال حاضر منقرض نشده اند و باقی آن ها دیگر روی زمین وجود ندارند. فیل ها بزرگترین موجودات روی خشکی هستند که ارتفاع آن ها تا ۴ متر هم می رسد. بزرگترین فیلی که تا به حال کشف شده، در سال ۱۹۵۶ توسط یک شکارچی کشته شد. عمر متوسط آن ها ۵۰ تا ۷۰ سال است و وزنشان نیز حدودا ۶۰۰۰ کیلوگرم می باشد. طولانی ترین دوران بارداری جانواران روی زمین به فیل ها اختصاص دارد که ۲۲ ماه است. آن ها معمولا شکار نمی شوند اما در برخی مواقع ممکن است بچه فیل ها را شیرها شکار کنند.

بچه فیل

تاریخ تکامل

با اینکه فسیل هایی که از آن ها به دست آمده کاملا قابل اطمینان نیست، اما کارشناسان با مقایسه ژن ها دریافته اند که فیل ها و دیگر خرطوم داران احتمالا رابطه ای با گاودریایی سانان (Sirenia) و کوه‌خرگوش‌سانان (Hyracoidea) دارند. در گذشته دور، اعضای خانواده کوه‌خرگوش‌سانان رشد جسمی زیادی داشته اند و اجداد همه آن ها به نظر می رسد که یک نوع نزدیک‌به‌سم‌داران (amphibious hyracoid) هستند.

فرضیه دیگر این است که فیل ها زمان زیادی را زیر آب بودند و توسط خرطوم هایشان که از آب بیرون می آمده تنفس می کردند. فیل های مدرن توانایی شنا به طول ۵۰ کیلومتر و زمانی حدود ۶ ساعت را دارا می باشند.

گروهی از فیل ها

حقایق جالب در مورد فیل ها

  • کلمه فیل به انگلیسی (Elephant) از کلمه یونانی «elephas» به معنای عاج می آید.
  • دوره بارداری فیل که ۲۲ ماه طول می کشد، طولانی تر از هر حیوان دیگر زمین در جهان است. یک نوزاد تازه متولد شده انسان وزنی حدود ۳ کیلوگرم دارد، در حالیکه یک نوزاد تازه متولد شده فیل می تواند تا ۱۱۷ کیلو وزن داشته باشد. نوزادان فیل ها به سرعت بعد از به دنیا آمدن می توانند بایستند.
  • پیرترین فیلی که تا به حال زندگی کرده، ۸۶ سالش بوده است؛ او در سال ۱۹۱۷ به دنیا آمد و تا سال ۲۰۰۳ زندگی کرد.
  • عاج فیل ها، دندان های نیش اصلاح شده ای است که در طول زندگی یک فیل رشد می کنند. یک عاج فیل نر بالغ در حدود ۱۷ سانتی متر در سال رشد می کند.
  • خرطوم فیل همجوشی بینی و لب بالایی است که مهم ترین اندام فیل است. خرطوم به اندازه کافی حساس است تا بتواند یک ساقه چمن را بکند و به اندازه کافی قوی است تا شاخه های درخت را بکند. خرطوم برای نوشیدن نیز استفاده می شود؛ یک فیل می تواند تا ۱۴ لیتر آب را در یک زمان مکیده و سپس آن را مستقیما به دهان خود بریزد!
  • فیل ها دو نوع می توانند راه بروند: یکی حالت پیاده روی و یکی که حالت دو دارد. آن ها نمی توانند بپرند و یا خیلی تند بدوند.
یک فیل
  • یک نظم اجتماعی ساختاری در سبک زندگی فیل ها وجود دارد. زنان تمام زندگی خود را در گروه های خانواده ای تشکیل می دهند که از مادران، مادربزرگ ها، خواهران و دختران تشکیل شده است. بزرگترین زن به طور معمول گروه را رهبری می کند. مردان بالغ ترجیح می دهند شیوه زندگی مجردی را تجربه کنند.
  • با اینکه پوست فیل ها به گونه ایست که آدم در نگاه اول حس می کند که همه فیل ها خیلی پیر و فرتوت هستند اما در حقیقت این شیارها به مرطوب بودن پوست فیل کمک کرده و در نهایت موجب سلامتی آن می شوند. بعد از آنکه فیل ها حمام گل می گیرند، رطوبت گل ها در پوست باقی مانده تا پوست فیل را نرم نگه دارند.
  • تحقیقات نشان داده است که فیل ها در طول مسیرهای طولانی با استفاده از یک زیر صدا که می تواند در سرتاسر زمین سریعتر از سرعت صوت در هوا عبور کنند، ارتباط برقرار می کنند. فیل های دیگر این پیام ها را از طریق پا و خرطوم خود دریافت می کنند. دانشمندان بر این باورند که این به این معنی است که احتمالا آن ها می توانند در گروه های اجتماعی شراکت داشته باشند.
فیل کودک
فرق فیل آفریقایی و آسیایی

فرق فیل آفریقایی و آسیایی

 فیل آفریقایی (Loxodonta africana) فیل آسیایی  (Elephas maximus)
وزن۴۰۰۰  کیلوگرم –  ۷۰۰۰ کیلوگرم۳۰۰۰ کیلوگرم –  ۶۰۰۰ کیلوگرم
ارتفاع شانه۳ تا ۴ متر۲ تا ۳٫۵ متر
پوستبیشتر چروک داردصاف تر است
دندهتا ۲۱ جفتتا ۲۰ جفت
بلندترین نقطه بدنشانهکمر
سایز گوشبزرگتر – تا بالای گردن می رسدکوچکتر – به بالای گردن نمی رسد
شکل پشت یا کمرمقعرمحدب یا صاف
شکل شکمبه شکل مورب به سمت پاهای عقبتقریبا مستقیم یا در وسط کمی به سمت پایین
شکل سراز طرف جلو به عقب فرو نرفته و هیچ گونه ساختار تورفتگی یا برآمدگی ندارداز سمت جلو به عقب منحنی شده، بالای سر برآمدگی و روی سر تو رفتگی دارد
عاجدر دو جنس نر و ماده وجود دارد، در نرها بزرگ تر استهمه نرها عاج دارند اما فیل های ماده یا عاج ندارند یا عاجی کوچک و ابتدایی دارند
لب پایینیکوتاه و گردبلند و نوک تیزتر
غذابیشتر برگبیشتر چمن یا علف
خرطومحلقه های بیشتر، سختی کمترحلقه های کمتر و سختی بیشتر
بخش انتهایی خرطومحالتی با دو انگشتحالتی با یک انگشت
ناخن های پاپای جلویی ۴ یا در مواقع نادر ۵
پای عقبی ۳ و در مواقع نادر ۴
پای جلویی ۵
پای پشتی ۴ و در مواقع نادر ۵
فرق فیل آفریقایی و فیل آسیایی

با اینکه فرق فیل آفریقایی و آسیایی در اندام هایی مثل دندان نیز وجود دارد، اما با مطالعه موارد بالایی که ظاهر آن ها را توصیف می کنند، به راحتی می توانید فرق فیل آفریقایی و آسیایی را دانسته و آن ها را با یک نگاه تشخیص دهید.

منبع: en.upali.ch

سفری متفاوت به جنوب شرق آسیا
چرا قاره اوراسیا را به دو قاره اروپا وآسیا تقسیم می کنیم؟
بهترین ایرلاین های آسیا در سال ۲۰۱۷
چرا چینی ها و ژاپنی ها چشم بادامی هستند؟

نظر خودتان را ارسال کنید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد

code