فرق نیمکره شمالی و نیمکره جنوبی در چیست؟

فرق نیمکره شمالی و نیمکره جنوبی

زمانی که صحبت از زمین می شود، همه ما می دانیم که این کره خاکی آنقدر مرموز و متفاوت است که در جای جای آن، ویژگی های خاصی یافت خواهد شد. در دو نیمکره زمین نیز شما خصوصیات قابل توجهی پیدا خواهید کرد که از هم متفاوت هستند. به همین ترتیب ما در الی گشت می خواهیم فرق نیمکره شمالی و نیمکره جنوبی را طی یک مطلب بیان کنیم. در ادامه همراه ما باشید تا تفاوت های جغرافیایی، فصلی، جمعیتی و چند حقیقت را در مورد این دو نیمکره برای شما بازگو کنیم.

فرق نیمکره شمالی و نیمکره جنوبی

دو نیمکره زمین

مطالب مرتبط:
۱۰ تفاوت جالب قطب شمال و قطب جنوب چیست؟
آیا می دانستید شفق های قطبی صدا دارند!؟
چرا همیشه در نقشه ها، جهت شمال در بالای صفحه است؟!

زمین در طول دو خط فرضی تقسیم شده است: استوا که شمال و جنوب را جدا و نصف‌النهار مبدأ که شرق و غرب زمین را جدا می کند. در حالی که هر کدام از این ۴ قسمت، بخش های زمین نامیده می شوند اما این خط استواست که یک تغییر خاص از نظر محیطی، جغرافیایی و انسانی را به وجود آورده است. اگرچه زمین سیاره ای معلق در فضا است اما فرق نیمکره شمالی و نیمکره جنوبی چیزی نیست که نادیده گرفته شود. این تفاوت ها عوامل پیچیده‌ی انسانی، آب و هوایی و محیط زیستی هستند که باعث گشته اند که این دو نیمکره شمالی و جنوبی از هم متفاوت شوند.

تفاوت های جغرافیایی

نیمکره شمالی، به نصف زمین که بالای خط استوا قرار دارد گفته می شود و نیمکره جنوبی به دیگر قسمت زمین که جنوب خط استواست. برخی از قاره های زمین، در دو نیمکره شکل گرفته و برخی از قاره ها مانند آمریکای شمالی و اروپا کاملا در نیمکره شمالی واقع شده اند. علاوه بر آن، بیشتر قسمت های آسیا در نیمکره شمالی و کل قاره استرالیا در نیمکره جنوبی واقع شده است. همانطور که مشخص است، قطب شمال در نیمکره شمالی و قطب جنوب در نیمکره جنوبی قرار دارد. آمریکای جنوبی را می توان تا ۹۰% به نیمکره جنوبی نسبت داد و قاره آفریقا تقریبا در دو نیمکره واقع شده است.

نیمکره شمالی و نیمکره جنوبی

تفاوت های فصلی

یک فرق نیمکره شمالی و نیمکره جنوبی که بسیار جالب هم هست، به فصل ها مربوط می شود. تابستان و زمستان در این دو نیمکره متفاوت هستند که در نتیجه آن، تفاوت دما در یک لحظه از سال در بیشتر کشور و شهرهای نیمکره جنوبی و شمالی به طرز فاحشی متفاوت است.

به طور کلی تابستان در نیمکره شمالی حدودا از انقلاب تابستانی (۲۱ ژوئن یا ۳۱ خرداد) شروع می شود و در اعتدال پائیزی (۲۱ سپتامبر یا ۳۰ شهریور) به پایان می رسد. زمستان نیز از انقلاب تابستانی (معمولا ۲۲ دسامبر یا ۱ دی ماه) شروع شده و در اعتدالین یا هموگان (حدودا ۲۰ مارس یا ۲۹ اسفند) تمام می شود.

تابستان در نیمکره جنوبی معمولا بین ۲۲ دسامبر یا ۱ دی ماه تا ۲۰ مارس یا ۲۹ اسفند دیده می شود و این در حالی است که زمستان از تاریخ ۲۱ ژوئن یا ۳۱ خرداد تا ۲۱ سپتامبر یا ۳۰ شهریور است.

فصول نیمکره شمالی و نیمکره جنوبی

جمعیت و آلودگی

دیگر فرق نیمکره شمالی و نیمکره جنوبی به جمعیت برمی‌گردد. تقریبا ۹۰ درصد جمعیت کل کره زمین در بخش های نیمکره شمالی پخش شده اند و باقی آن ها در نیمکره جنوبی زندگی می کنند. اکثریت قریب به اتفاق توده های زمینی (نه دریایی) نیز در نیمکره شمالی یافت می شود. تغییرات در آلودگی بین دو نیمکره قابل مشاهده است، به این معنی که نیمکره جنوبی شامل جمعیت بسیار کمتر و صنعتی شدن کمتر است و به همین دلیل در نیمکره شمالی سطح آلودگی بسیار بالاتری نسبت به نیمکره جنوبی وجود دارد.

پراکندگی جمعیت در زمین

جنبش های طوفانی

به عنوان یک نتیجه از اثر کوریولیس، که انحراف اجسام متحرک بر اساس چرخش زمین است، طوفان و بادهای گرمسیری در جهت عقربه های ساعت در نیمکره جنوبی و در خلاف جهت عقربه های ساعت در نیمکره شمالی می چرخد. در طول روز در نیمکره شمالی، خورشید به نقطه حداکثر خود در موقعیت جنوبی می رسد، زیرا با جهت استوا (جنوب) حرکت می کند. در نیمکره جنوبی، مخالف این اتفاق می افتد به صورتی که خورشید به نقطه حداکثر خود در جهت شمالی می رسد.

بادهای نیمکره شمالی و نیمکره جنوبی

حقایق جالب در مورد نیمکره شمالی و نیمکره جنوبی

  • حدود ۹۰٪ نیمکره جنوبی دریا است و نیمکره شمالی نسبت به جنوبی زمین های بسیار بیشتری دارد و همانطور که گفته شد، ۹۰ درصد جمعیت زمین هم در شمال زندگی می کنند.
  • در هر دو نیمکره های موجود، خورشید از شرق به سمت غرب می رود و از غرب غروب می کند، اما سایه ها در شمال در جهت عقربه های ساعت و در جنوب خلاف جهت عقربه های ساعت حرکت می کنند.
  • بادهای شدید، جزر و مد دریا و هواپیماها به خم شدن یا چرخش در جهت عقربه های ساعت در شمال و خلاف جهت عقربه های ساعت در جنوب تمایل دارند.
  • ماه در جنوب در مقایسه با شمال برعکس به نظر می رسد. نیمکره شمالی برای مشاهدات عمیق فضا مناسب تر می باشد، زیرا از مرکز کهکشان به نظر دورتر است، بنابراین مشاهده عمق  فضا توسط نور شدید ستاره های مجاور محدود نمی شود. اما ستاره ها در نیمکره جنوبی به مراتب بیشتر قابل مشاهده و بسیار روشن هستند زیرا جمعیت کمتر و در نتیجه آن، آلودگی نوری کمتری در این نیمکره وجود دارد.
  • زمین در استوا تقریبا حدودا ۱۰۴۰ مایل در هر ساعت حرکت می کند اما در قطب تقریبا ایستا است.
  • در نزدیکی قطب ها هر ساله یک دوره تابستانی وجود دارد که در آن تنها روز وجود دارد و یک دوره زمستانی که در آن همه اوقات شب است و بقیه سال یک روز و شب در هر ۲۴ ساعت دیده می شود.
  • در این قسمت می توان آخرین فرق نیمکره شمالی و نیمکره جنوبی را به خالی شدن آب نسبت داد! اگر یک سطل پر از آب با یک سوراخ در وسط داشته باشید، تخلیه آب در شمال در جهت عقربه های ساعت و در نیمکره جنوبی خلاف جهت عقربه های ساعت انجام می شود و در قطب هیچ حرکت دایره ای وجود نخواهد داشت (البته این حرکت های دایره که ذکر شد، شاید با یک سطل کوچک خیلی محسوس نباشد و تنها در حجم های زیاد قابل مشاهده باشد).

منبع: decodedscience.org

نظر خودتان را ارسال کنید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد

code