بلیط هواپیما

فیکا: فرهنگ خاص سوئدی ها برای زندگی!

فیکا در سوئد | Fika

در سال های اخیر، شیوه زندگی و فرهنگ مردم اسکاندیناوی بیش از پیش مورد توجه قرار گرفته است: اینکه دانمارکی ها به چه کاری هوئه گا (hygge) می گویند و یا مفهوم کاس (Kos) در نروژ به چه معنایی است. در کشور سوئد هم، فرهنگ و آداب خاصی وجود دارد که برای سفر، زندگی و حتی فقط شناختشان، باید آن ها را بشناسیم. فیکا در سوئد یکی از مهم ترین آداب زندگی است. در این کشور، برای اینکه یک حس معنوی داشته باشید باید با مفهومی به نام فیکا آشنا شوید. فیکا چیزی است که همه سوئدی ها انجام می دهند و با اینکه کار ساده ایست اما هر دفعه‌ی جدیدی که آن را انجام می دهید، ایده ها و احساس متفاوتی را تجربه خواهید کرد. الی گشت در ادامه فیکا در سوئد را به شما معرفی می کند و رسوم آن را مرور خواهد کرد. با ما همراه باشید:

رسم فیکا در سوئد

فیکا در سوئد چیست؟

مطالب مرتبط:
راهنمای سفارت سوئد و اخذ ویزای این کشور
راهنمای سفر به استکهلم

به طور ساده می توان اصول پایه “داشتن فیکا” را با عنوان “نوشیدن قهوه با یک شیرینی” خلاصه کرد. سوئدی ها در پخت شیرینی، کیک و بیسکوییت هایی که با قهوه بسیار خوشمزه می شوند، مهارست خواصی دارند. البته اگر خیلی اهل قهوه نیستید می توانید این شیرینی ها را با چای میل کنید. سوئدی ها یکی از بالاترین مصرف کنندگان قهوه در سرتاسر جهان هستند، بنابراین جای تعجب نیست که فیکا در سوئد می تواند بیش از یک بار در روز رخ دهد.

آن ها خود را به این مقید نمی کنند که حتما یک تجمع رسمی یا افراد زیادی را برای این رسم پیش خود داشته باشند (با اینحال گهگداری این اتفاق می افتد)، بلکه بیشتر دوست دارند که با همکاران، هم کلاسی ها، خانواده و یا دوست هایشان فیکا داشته باشند.

جالب است بدانید که در بسیاری از شرکت های سوئدی، زمان های خاصی برای فیکا در نظر گرفته می شود و در آن مواقع، کارمندان یک بخش مسئول این هستند که بیرون رفته و شیرینی هایی را به شرکت بیاورند تا در کنار هم یک وقت آزاد چند دقیقه ای برای فیکا داشته باشند. شما شاید در سفر به این کشور، مردمی را با تقویم هایی ببینید که برای خود وقت مشخصی برای فیکا تنظیم کرده اند.

گروهی برای برگزاری فیکا

تاریخچه فیکا در سوئد

واژه فیکا برای اولین بار در قرن ۱۹ ابداع شد. در زبان مدرن سوئدی «kaffe» به معنی قهوه است، اما در آن زمان ها، سوئدی ها از واژه «kaffi» استفاده می کردند. واژه فیکا با جابجایی بخش ها و تغییرات جزیی در آن، به وجود آمد. در زبان سوئدی بسیار قدیمی، این واژه به معنی تلاش به کار گرفته می شده، پس برخی بر این باورند که ایده «فیکا داشتن» به این منظور به وجود آمد که زمانی که در حال تلاش برای چیزی هستیم، یک استراحت داشته باشیم.

این که این درست است یا نه، جنبه ی استراحت و آرامش یک فیکا به وضوح مشخص است. سوئدی ها اغلب «fika paus» یا یک استراحت فیکا را در ذهن خود تداعی می کنند و همیشه دقیقه ها را شمارش می کنند تا به زمان اصلی آن برسد.

فیکا در کشور سوئد

فیکا: یک متعادل کننده طبیعی

فیکا در سوئد به عنوان چیزی است که تعادل را به طور واقعی برقرار می کند؛ در شرکت های سوئدی، زمان فیکا که می رسد، همه کارمندان با هر مقام و سطحی که دارند کنار هم جمع می شوند و این موضوع باعث می شود که آن ها توسط فیکا به یک صمیمیت خاصی رسیده و در نهایت شرکت یکدست تر شود.

در گذشته، شاید فیکا به معنی جمع شدن در یک مکان خاص، یک کافه یا در یک شیرینی پزی، بوده باشد. اما احتمالا این فرضیه چندان هم صحیح نیست؛ چرا که فیکا به سادگی می توانست در خانه هم اجرا شود. فیکا در سوئد یک ملاقات فرهنگی واقعی است، زمانی برای پیوند با دوستان، زمانی برای صحبت در مورد کار و زندگی شخصی و همچنین زمانی برای لذت بردن و استراحت.

فیکا را می توان یک شور و شوق واقعی دانست. این رسم در هر زمانی که اتفاق بیفتد، پیر و جوان، فقیر و ثروتمند را به هم نزدیک می کنند و همچنین سوئدی ها را با مردم دیگری از سراسر جهان که برای کار، تحصیل و یا زندگی به آنجا آمده اند، آشنا خواهد کرد. افراد زیادی معتقدند که فیکا راهی آسان برای شرکت کردن در یک جمع دوستانه است و راهی بسیار راحت است برای اینکه طعم بخشی از فرهنگ مردم این کشور را بچشید. اگر به کشور سوئد سفر کردید و می خواهید که فیکا در سوئد را تجربه کنید، ادامه متن را مطالعه کنید.

سوئدی ها و برگزاری فیکا

کجا فیکا را تجربه کنیم؟

در هر شهر بزرگ چندین مکان فوق العاده وجود دارد که یک “فیکای سنتی” را تجربه کنید: مثلا نوشیدن یک فنجان قهوه و یک شیرینی بسیار خوشمزه‌ی احتمالا دارچینی، یکی از بهترین روش های تجربه این فرهنگ سوئدی فوق العاده است. البته موارد زیاد دیگری هستند که در میان آن ها وجود دارند.

در استکهلم ما به شما چند جا را معرفی می کنم: برای مثال می توانید به کافه Vete-katten بروید که در Kungsgatan 55 قرار گرفته است. دیگر موردی که به شما معرفی می کنیم کافه Kaffekoppen  است که در Stortorget 20 قرار دارد. شیرینی پزی Ma Baker نیز مورد دیگری می باشد که در حومه Kärrtorp واقع شده و یکی از بهترین منطقه هایی است که در سفر به سوئد بسیار پیشنهاد می شود.

کافه Vete-katten

در گوتنبرگ می توانید به کافی شاپ های Brogyllen  و Junggrens  رفته و یک فیکای واقعی را تجربه کنید. اگر در مالمو هستید، حتما باید کافه های Konditori Katarina و Wallins را امتحان کنید. این را هم بدانید که فیکا در سوئد به بخش های دیگری از دنیا هم رفته است، برای مثال در حال حاضر در لندن هم می توانید به کافه های فیکا بروید.

فیکا در مالمو

چیزی بیش از قهوه

فیکا واقعا یک معیار برای درک فرهنگی سوئدی ها است. این سنتی است که چیزی بیش از نوشیدن یک قهوه است و با مفاهیم دیگری ارتباط دارد. فیکا در سوئد یعنی دیدن دوستان، به اشتراک گذاری یک لحظه دوست داشتنی و البته شانس اینکه یک شیرینی خوشمزه در کنار قهوه یا چای، حالتان را خوب کند.

منبع: theculturetrip.com

خوشمزه ترین های اسکاندیناوی
خوشمزه ترین های اسکاندیناوی
تبدیل برج مراقبت فرودگاه استکهلم به هتلی شیک و مدرن
تبدیل برج مراقبت فرودگاه استکهلم به هتلی شیک و مدرن
راهنمای سفارت سوئد و اخذ ویزای این کشور
راهنمای سفارت سوئد و اخذ ویزای این کشور
کلبه های عجیبی که در زیرزمین ساخته می شدند!
کلبه های عجیبی که در زیرزمین ساخته می شدند!