چه داستانی پشت قبرستان صخره ای پانتالیکا در سیسیل وجود دارد؟

قبرستان عجیب پانتالیکا در سیسیل ایتالیا

در سفر به سیسیل ایتالیا اگر به دنبال این هستید تا دیدن از جاذبه های باستانی و تاریخی را با کمی فعالیت بدنی و کوهنوردی همراه کنید قبرستان صخره ای پانتالیاکا را در لیست جاذبه های خود قرار دهید. مطمئنا دیدن از این قبرهای ماقبل تاریخی برایتان جالب است چون این قبرها با تصوری که از قبرستان دارید فرق دارند و کاملا خاص و منحصربفردند. در ادامه الی گشت را همراهی کنید تا درباره قبرستان پانتالیکا حرف بزنیم و ببینید چه داستانی در شکل گیری آن وجود دارد.

قبرستان عجیب پانتالیکا
مطالب مرتبط:
۶ جاذبه دیدنی سیسیل
۶ جاذبه دیدنی در ناپل ایتالیا

پانتالیکا (Pantalica) حدود ۳ هزار سال قبل، شهری پررونق بود و در سال های ۱۲۵۰ تا ۶۵۰ قبل از میلاد دوران طلایی خود را می گذراند. این محل که امروز در دره رودخانه «آنوپو» در میان رشته کوه های «ایبلی» قرار دارد به گفته تاریخدانان یکی  از بزرگ ترین تمدن های شرق سیسیل بوده است. احتمالا علت انتخاب این ناحیه برای تاسیس شهر، تپه ها و زمین های صخره ای آن است که باعث می شود نسبت به دشت های هموار در امنیت بیشتری باشد و شهر در مواقع تهاجم، بهتر از خودش دفاع کند. باستان شناس ایتالیایی به اسم  «پائولو اورسی» در اوایل دهه ۱۹۰۰ در این محل حفاری هایی را انجام داد تا به آثار باستانی برسد و از این تمدن، شناخت بیشتری پیدا کند. این محل نه تنها تاریخ بلندی که طبیعتی چشم نواز دارد و شنا در آب خنک رودخانه اش بعد از کوهنوردی حسابی می چسبد. مدت ها قبل از اینکه تمدن های دیگر شکل بگیرند جنوب شرقی سیسیل، هم در دشت های ساحلی و هم در کوه های ناهموار، ساکنانی داشت این را می شود از آثار باستانی پیدا شده در این ناحیه و قبرستان باستانی اش فهمید. قبرستان درست مثل چندین هزار غار صنوعی است، غارهایی که توسط آدم های آن زمان برای دفن مرده ها حفاری شده است. این قبرستان از حدود ۵ هزار غار بر دل صخره های طبیعی  تشکیل شده است. این قبرها که بین قرن های ۱۳ تا ۸ قبل از میلاد حفاری شده اند درست در کناره های صخره قرار دارند و چشم  اندازهای زیبایی را به وجود آورده اند. حفاری این قبرها زمانی برایمان جالب تر می شود که بدانیم در مورد زمانی حرف می زنیم که هنوز یونان باستان شکل نگرفته بود، هنوز آهن اختراع نشده بود و مردم تازه با برنز آشنا شده بودند.

قبرستان پانتالیکا

چه کسانی در این محل زندگی می کردند؟

تاریخدانان درباره اینکه چه کسانی در این محل زندگی می کردند فقط یک نظریه دارند. این محل در ابتدا توسط مردم اولیه سیسیل برای سکونت انتخاب شد ولی پادشاهی Sicels بعدها آن ها را به مکان دیگری منتقل کرد. این محل سال ها قبل از اینکه مهاجمان عرب آن را برای زندگی انتخاب کنند متروکه و دوباره در دوران قرون وسطی به مکان مذهبی تبدیل شد؛ این را وجود سه کلیسا کوچک قرون وسطایی تایید می کند، کلیساهایی که نقاشی های دیواری جذابی دارند. اسم پانتالیکا یک اسم بیزانسی است  و اسم اصلی آن در گذر پیچ و خم تاریخ از یادها رفته است. قبرستان صخره ای پانتالیکا به همراه شهر سیراکیوس که در ۴۰ کیلومتری آن است در لیست میراث جهانی یونسکو قرار دارد. در این ناحیه چیزی که بیشتر از همه جلب توجه می کند هزاران قبری است که بر روی دیواره های سنگ آهکی صخره ها حفر و در ۵ محل جداگانه در سراسر تپه ها و دره پراکنده شده اند.

پانتالیکا

اگر در سیسیل راهی بازدید از این قبرستان ماقبل تاریخی شدید باید از ۵ ناحیه مختلف بازدید کنید. قبرها نسبتا کوچکند و در اشکال مربع، مستطیل و لوزی در دل صخره های سنگ آهکی حفاری شده اند. قبرستان «فیلیپورتو» یکی از ۵ قبرستان این محل است که بیش از ۱۰۰۰ قبر دارد اما احتمالا تماشای قبرستان شمالی برایتان جذاب تر است. قبرستان شمالی بیش از ۱۰۰۰ قبر دارد که شیوه حفاری آن ها به شکل کندوی عسل است و اشکال منظمش که ردیف در کنار هم قرار گرفته اند واقعا چشمگیر است. قبرستانی که در سمت جنوب قرار گرفته دسترسی راحت تری دارد و احتمالا اولین قبرستان این محل است که از آن دیدن می کنید. به غیر از این قبرستان بناهای تاریخی دیگری هم در این دره پیدا می شود؛ یکی از مهمترین بناها، سازه ای سنگی است که به نظر می آید در ۱۱۰۰ سال قبل از میلاد، قصر و یا عبادتگاه بوده است. قدیمی ترین بنا هم در بخش شمال غربی قبرستان وجود دارد که در قرن ۱۱ و ۱۲ قبل از میلاد ساخته شده است.

سیسیل

چگونه به پانتالیکا برویم؟

برای رسیدن به  قبرستان پانتالیکا دو راه اصلی وجود دارد؛ دو شهر در نزدیکی این دره هست که برای دیدن قبرستان باید به آنجا بروید: شهر سورتینو و شهر Ferla که هر دو مسیرهای مناسبی به این محل دارند. راهی که از شهر Ferla پیش رویتان است به خوبی نشانه گذاری شده و کوهنوردی آسانتری به سمت دره دارد. این مسیر برای کسانی مناسب است که می خواهند بدون اینکه سختی کوهنوردی را به جان بخرند خیلی سریع به قبرستان برسند. اما اگر از شهر سورنیتو به سمت قبرستان بروید درسته که مسیر سخت تر است اما چشم اندازهای بکری را می بینید. در ابتدای مسیر، یک چشمه کوهستانی می بینید که آب خنک و گوارایی دارد و در ادامه مسیر در میان جنگلی با درختان سرسبز و بلند به یک راه آهن قدیمی برمی خورید. در این مسیر حدود ۴ ساعت کوهنوردی و پیاده روی درانتظارتان است و باید کفش های محکم کوهنوردی، چراق قوه برای رد کردن تونل های تاریکی و آب کافی داشته باشید. حتی اگر به آثار باستانی و سایت های تاریخی هم علاقه ندارید برای دیدن زیبایی های این منطقه از این قبرستان تاریخی دیدن کنید چون با دیدن آن حس می کنید جاذبه ای خاص و ویژه را کشف کرده اید.

منبع: theculturetrip.com

نظر خودتان را ارسال کنید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد

code