نگاهی به تاریخ پر هیاهوی جزیره کورفو

قدم زدن بر تاریخ در جزیره یونانی کورفو

گردشگران با حضور در شهر آفتابی و زیبای کورفوی یونان از خود بی خود می شوند، کافی است وارد کوچه های باریک موسوم به katounia در این شهر شوید تا خود را در محاصره خانه هایی زیبا با پنجره هایی خاص و شکیل دیده و مجذوب بافت سنتی آن شوید. این کوچه های زیبا در قرون ۱۷ و ۱۸ میلادی، مرکز مهم تجاری محسوب شده و امروزه تنها مغازه های عرضه صنایع دستی، جواهر فروشی ها و سازندگان کیف های دستی و طراحی های مینیاتوری روی بطری های شیشه ای در این جزیره باقی مانده اند. با الی گشت همراه باشید:

giacomo
مطالب مرتبط:
طعم هایی ناب در جزیره کورفوی یونان
آنچه در مورد یونان و حقایق جالب آن، باید بدانیم

بدون تردید شهر کورفو یک مقصد گردشگری است اما در عین حال می توان این شهر را محلی ایده آل برای مطالعه و بررسی تاریخ جزیره محسوب کرد. قدم زدن در مسیر مرکز شهر، تماشای عمارت جیاکومو (Giacomo) که امروزه محل تالار شهر محسوب شده و متعلق به عصر حکمرانی ونیزی ها در این محل است، که از قرن ۱۴ تا ۱۸ میلادی به طول انجامید تا اینکه در سال ۱۷۹۷ این منطقه به تصرف ارتش ناپلئون درآمده و گذرگاه های طاق دار سبک فرانسوی در آن ساخته شد.

angelokastro

در حقیقت در پس هر خشت و آجر به کار رفته در معماری جزیره کورفو، تاریخی خونین از باروت و جنگ وجود دارد. این جزیره طی مدت زمانی طولانی حضور ونیزی ها ، بارها با حملات ارتش عثمانی رو به رو شده و  در این زمان دو قلعه نظامی در جزیره توسط ونیزی ها ساخته شد که توانست با موفقیت سه موج تهاجم ارتش عثمانی را دفع کند. البته تاریخ ساخت شالوده این دژ های  نظامی قدیمی تر از این رویداد است. در دوره امپراتوری رومی بیزانس، این جزیره بارها مورد حمله دزدان دریایی قرار گرفته بود و به همین دلیل رومی ها در این محل دژهایی را بنا کرده بودند.  در بین این دژها ، قلعه نظامی آنگلو کاسترو (Angelokastro) بسیار تاثیرگذار بوده و با ارتفاع زیاد خود رو به دریا و شهر کورفو قرار دارد. مسیر سنگ فرش شده آن که امروزه آسیب زیادی دیده است، با درختان سرو در دو طرف مسیر، مشخص شده و به سمت کهندژ و محل اقامت حاکم ادامه پیدا می کند. این قلعه علی رغم حملات متعدد دزدان دریایی و ارتش عثمانی هیچ گاه سقوط نکرده است. قلعه مشابه دیگر موجود در این جزیره، دژ بیزانسی کاسیوپی (Kassiopi) است که در شمال شرقی کورفو قرار دارد که نگهبانان از فراز آن همواره مراقب تهدیداتی بودند که از جانب دریا متوجه این جزیره و ساکنانش بود که خوشبختانه امروزه تنها از این چشم انداز زیبا، قایق های تفریحی و مسافرتی گذشته و خبری از دزدان دریایی و کشتی های دشمن نیست.

paleokastritsa beaches

اگر از سواحل کورفو هم دور نشوید، سایه تاریخ در این محل مشاهده می شود. در فاصله ۱۵ دقیقه پیاده روی از قلعه های شنی و قایق های پرسرعت تفریحی ساحل Paleokastritsa، یک مکان مقدس متعلق به قرن ۱۳ میلادی قرار دارد. ناقوس این مکان مقدس در یک باغ پوشیده از گل های یاسمن بوده و عطر خاص کلیسایی در فضا شناور است. این جزیره در زمان برگزاری عید پاک، دارای حال و هوایی خاص بوده و قلب معنوی آن را می توان در این روز مشاهده کرد. آواز گروه کر کلیسا و مراسم شکستن کوزه های سفالین (botides)  که در روز شنبه عید پاک برگذار می شود، از مراسم دیدنی این جزیره محسوب می شوند.

رویای صادقه ریل و قطار
رویای صادقه ریل و قطار
با امپراتوری صحرانوردان و تاریخ مغولستان آشنا شوید
با امپراتوری صحرانوردان و تاریخ مغولستان آشنا شوید
حقایق جالب در مورد جنگ جهانی اول که احتمالا نمی دانستید | بخش دوم
حقایق جالب در مورد جنگ جهانی اول که احتمالا نمی دانستید | بخش دوم
در این نقاط گردشگری به تاریخ سفر کنید!
در این نقاط گردشگری به تاریخ سفر کنید!

نظر خودتان را ارسال کنید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد

code