پیرترین درخت اروپا بعد از ۱۲۰۰ سال همچنان رشد می کند!

 قدیمی ترین درخت اروپا

گروهی از محققان که بر روی پارک ملی نواحی جنوبی ایتالیا مطالعه می کردند اخیرا موفق شدند قدیمی ترین درخت اروپا را کشف کنند: این درخت کاج هلدریچ (Heldreich’s pine) است که حداقل ۱۲۳۰ سال سن دارد و همچنان هم رشد می کند. این درخت باستانی که به ایتالوس معروف است توسط گروهی از محققان دانشگاه توسیا بر روی دامنه های کوهی در پارک ملی پولینو در ایتالیا کشف شد. محققان همین که ایتالوس را دیدند فهمیدند که با یک گونه ی باستانی روبرو شده اند اما هیچ وقت فکرش را هم نمی کردند که این درخت قدیمی ترین درختی باشد که تا به حال در کل قاره ی اروپا کشف شده است! اگر می خواهید از قدیمی ترین درخت اروپا بیشتر بدانید در ادامه الی گشت را همراهی کنید.

پیرترین درخت اروپا
مطالب مرتبط:
درختان عجیبی که از ترس مرگ به همه تعظیم می کنند!
درختانی که کلاه دارند!

پارک ملی پولینو در جنوب شهر ناپل ایتالیا، بزرگ ترین پارک کشور است و با اینکه در مرزهایش روستاهای کوچکی قرار گرفته اما شرایط محیطی سختی دارد. حدودا سه سال تیمی بر روی این پارک تحقیقاتی انجام داد تا بتواند درختان پیر جنگل و همینطور تغییرات محیطی را در طول زمان بررسی کند. بر روی صخره ای پر شیب درختی پیدا شد که از درختان اطرافش قدیمی تر به نظر می رسید. تخمین سن و سال درخت سخت بود مخصوصا این که معلوم شد که هسته ی درخت بر اثر دلایلی کاملا متلاشی شده و چیزی از آن به جای نمانده است. نکته ی عجیب تر درباره ی این درخت این است که علی رغم سن زیادش همچنان در حال رشد است و در دهه های اخیر حلقه های زیادی بر روی تنه ی آن رشد کرده اند.

پارک ملی پولینو

چالش اصلی پیدا کردن سن درخت بود چون داخل درخت و آن بخشی که باید قدیمی ترین حلقه بر روی آن دیده شود به دلایلی کاملا از بین رفته بود. در واقع داخلی ترین بخش درخت دقیقا مثل غبار و گردو خاک شده بود، چیزی که محققان را تعجب زده کرد چون آن ها برای اولین بار با هسته ی متلاشی شده ی درخت روبرو می شدند. نیازی به گفتن نیست که تشخیص سن درخت از روی حلقه های تنه غیر ممکن بود! باید راهی پیدا می شد تا سن این درخت مشکوک پیدا شود چون در غیر این صورت بدون هیچ نتیجه گیری به حال خود رها می شد. خوشبختانه به خاطر موقعیت این کاج بر روی دامنه های پر شیب، قسمتی از ریشه هایش از خاک بیرون زده بود و محققان توانستند به راحتی با استفاده از رادیو کربن سن دقیق درخت را تخمین بزنند چون دقیقا مثل تنه، ریشه ها هم حلقه های سالیانه تولید می کنند.

ایتالوس، قدیمی ترین درخت اروپا

محققان بعد از بررسی نمونه های جمع آوری شده به این نتیجه رسیدند که اولین حلقه بر روی این درخت در سال ۷۸۹ شکل گرفته و این یعنی ایتالوس حداقل ۱۲۳۰ سال سن دارد. رکورد پیرترین درخت اروپا شکسته شد! چون این درخت حداقل دو قرن از قدیمی ترین درخت قبلی اروپا پیرتر است. تا پیش از کشف ایتالوس قدیمی ترین درخت اروپا یک کاج قدیمی در کشور یونان بود که ۱۰۷۵ سال سن داشت.

دانشمندان بر این باورند که موقعیت دور افتاده ی ایتالوس نقش مهمی در زنده ماندن طولانی آن دارد. درخت بر روی دامنه های پر شیب قرار گرفته و همین عامل باعث شده تا این همه سال از شر چوب بری ها و آتش های طبیعی در امان باشد. با این حال این نکته را هم باید در نظر گرفت که جایی که ایتالوس در آن کشف شد زیستگاه هزاران کاج دیگر هم هست اما بیشتر آن ها بین ۵۰۰ تا ۶۰۰ سال عمر کرده اند و فقط سه گونه از آن ها بیش از ۱۰۰۰ سال سن دارند.

یافته های جدید نشان می دهد که گرم شدن جهان و دیگر تغییرات آب و هوایی هیچ تاثیر منفی ای بر روی درخت های باستانی مثل ایتالوس ندارد برای همین است که این درخت در دهه های اخیر رشد خوبی داشته است. بررسی حلقه های درخت نشان می دهد که این درخت بعد از اینکه در چند قرن حلقه های کوچکتری تولید کرد اما در دو دهه ی  گذشته دوباره به حلقه های بزرگ رسید و این یعنی شرایط محیطی بهتری برای آن فراهم شده است.

درخت ایتالوس قدیمی ترین درخت اروپا

محققان به این نتیجه رسیده اند که با وجودی که شاخ و برگ های قدیمی ترین درخت اروپا در سالیان اخیر کم شده اما این درخت همچنان رشد می کند و حتی می تواند تا چندین قرن دیگر هم زنده بماند. بیشتر برگ های این درخت از بین رفته اما بخشی از آن همچنان در حال رشد است و می تواند تا سالیان سال هم زنده بماند. این درخت تا به حال در شرایط سخت کوهستانی زندگی کرده و با بسیاری از ناملایمات طبیعی دست و پنجه نرم کرده است. دقیقا نمی توان تخمین زد که ایتالوس تا چند سال دیگر زنده می ماند اما مقایسه ی آن با گونه های هزاران ساله ای که در قاره آمریکای شمالی زندگی می کنند نشان می دهد که این درخت می تواند سالیان سال به زندگی ادامه دهد.

به طور کلی درخت می تواند تا هزار سال زنده بماند البته به شرطی که انسان ها تمایلی به زندگی در محیط طبیعی آن درخت نداشته باشند! و این همان نکته ی کلیدی برای سالم ماندن این درخت است. اروپا درختان دیگری هم دارد که عده ای معتقدند از این درخت قدیمی تر است اما سن آن ها به طور علمی تعیین نشده است. در سوئد درختی هست که می گویند ۹۵۰۰ سال سن دارد اما این درخت بخشی از یک کلونی است و تنه ی فعلی آن بسیار جوان تر از این حرف هاست و چند دهه بیشتر از سنش نمی گذرد.

منبع: odditycentral.com

نظر خودتان را ارسال کنید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد

code