بلیط هواپیما

آشنایی با ۱۰ مورد از قدیمی ترین شهرهای اروپا

قدیمی ترین شهرهای اروپا

اروپا که به قاره سبز هم شهرت دارد از حدود ۵۰ کشور تشکیل شده است. بسیاری از شهرهای اروپایی جزء برترین مقاصد گردشگری هستند و به دلیل وجود جاذبه های تاریخی فراوانی که دارند در بین مسافران محبوبیت زیادی دارند. در این مطلب قصد داریم قدیمی ترین شهرهای اروپا را به شما معرفی کنیم. به نظرتان این شهرها در کدام مناطق اروپا و کدام کشورها قرار گرفته اند؟ با الی گشت همراه باشید.

شهر خالکیس یونان

۱- یونان، شهر آرگوس | Argos

مطالب مرتبط:
۹ مورد از ارزان ترین شهرهای اروپایی برای سفر
بهترین شهرهای اروپایی برای دوچرخه سواری
گران ترین و ارزان ترین شهرهای اروپا به لحاظ هزینه اقامت

اولین مورد از قدیمی ترین شهرهای اروپا در کشور تاریخی یونان قرار دارد. شهر آرگوس از حدود ۵۰۰۰ سال قبل از میلاد محل سکونت و زندگی انسان ها بوده است. آرگوس، در شمال شرقی پلپونز و ۱۲ کیلومتری نافپلیو قرار دارد و انسان ها بیش از ۷۰۰۰ سال است که حداقل به عنوان یک روستا و دهکده در آن زندگی می کرده اند. آرگوس در طول دوره مسنی ها (۱۶۰۰-۱۱۰۰ قبل از میلاد) و مجددا در زمان حکومت شاه مستبد Pheidon یکی از مراکز مهم حکومت به شمار می رفته است. در اسطوره های یونانی، این شهر بر اساس نام پسر زئوس و نیوب نامگذاری شده است و هومر نیز در کتاب ایلیادش از این شهر به عنوان محل پرورش اسب یاد کرده است. امروزه بناها و جاذبه های تاریخی فراوانی در این شهر وجود دارد که یادگاری از تاریخ پر فراز و نشیب این شهر هستند.

شهر آرگوس

۲- یونان، آتن | Athens

وقتی در مورد قدیمی ترین کشورها و شهرهای اروپا صحبت می کنیم کشور قدیمی یونان خودنمایی می کند و به همین دلیل هم ۲ مورد اول در لیست قدیمی ترین شهرهای اروپا در همین کشور قرار دارند. آتن، پایتخت یونان با ویرانه ها و بقایای ساختمان ها و بناهای تاریخی یکی از قدیمی ترین شهرهای اروپایی است و از ۵۰۰۰ سال قبل از میلاد سکونتگاه انسان ها بوده است. طبق افسانه ها و اسطوره های یونانی، آتنا در مقابله با پوسیدون درخت زیتونی کاشته است و به این ترتیب این شهر آتن نامگذاری شده است. آتن در تاریخ تمدن و خرد و فلسفه بشری جایگاه ویژه ای دارد: محل تولد دموکراسی، شهر فلسفه، دانش و خرد. سقراط، بقراط و سوفوکل و بعدها ارسطو و افلاطون از جمله فلاسفه و علمای این شهر هستند که با اندیشه های والا و ارزشمند خود، جهان امروزی را وامدار خود کرده اند. امروزه، شهر آتن یکی از پرجاذبه ترین شهرهای یونان است و بازدیدکنندگان می توانند از بناهای تاریخی متعدد این شهر مثل آکروپولیس، قدیمی ترین محله و … دیدن کنند.

۳- بلغارستان، پلودیو | Plovdiv

پلودیو یکی از شهرهای تاریخی کشور بلغارستان است که اولین نشانه های سکونت بشری در آن به ۴۰۰۰ قبل از میلاد برمی گردد. بقایای یک سکونتگاه نوسنگی که در پلودیو کشف شده است نشان می دهد که تاریخ این شهر به حدود ۶۰۰۰ سال پیش برمی گردد. بعدها یونانی ها به این شهر آمدند و ساختمان ها و سازه های باشکوهی در شهر ساختند که برخی از آن ها هنوز هم به جا مانده اند: تئاتر فیلیپوپولیس در مرکز شهر قرار دارد و یک استادیوم قرن دومی به حساب می آید. پلودیو بعدها و در قرن ۱۴ به تصرف امپراتوری عثمانی در آمد و تنها بعد از نبرد سال ۱۸۷۸ توانست آزادی و استقلالش را دوباره به دست بیاورد.

شهر پلودیو

۴- جزیره کرت، چانیا | Chania

جزیره کرت بزرگ ترین جزیره و یکی از پرجمعیت ترین جزایر کشور یونان است. شهر چانیا در این جزیره قرار دارد و یکی از قدیمی ترین شهرهای اروپا به شمار می رود. اولین نشانه های حضور انسان ها در این شهر به ۴۰۰۰ سال قبل از میلاد برمی گردد. در این شهر ویرانه ها و بقایای ساختمان های باستانی کشف شده است که به دوره مینوسی ها (۲۱۰۰-۱۱۰۰ قبل از میلاد) بر می گردد. هومر در کتاب هایش می گوید که شهر چانیا روزگاری یکی از مهم ترین شهرها بوده است و صنایع دستی و هنری مثل سفالگری، نقاشی های دیواری و ضرب سکه در این شهر انجام می شده است. امروزه شهر چانیا یکی از پربازدیدترین مناطق در جزیره کرت است و بناها و ویرانه های تاریخی، موزه ها و تفریحات ساحلی و آبی فراوان، مسافران زیادی را به این شهر می کشاند.

۵- یونان، پاتراس | Patras

برای معرفی مورد بعدی قدیمی ترین شهرهای اروپا باید باز هم به یونان برویم. شهر پاتراس در جنوب یونان و در پلوپونز قرار گرفته است و امروزه یکی از بنادر مهم یونان به شمار می رود. این شهر از حدود ۳۵۰۰ سال قبل از میلاد سکونتگاه انسان ها بوده است. کشفیان باستان شناسی که در پاتراس انجام شده نشان می دهند که این منطقه از اوایل دوره هلادیک در اواسط هزاره سوم قبل از میلاد محل زندگی بوده است. پاتراس نیز مثل سایر شهرهای یونان بعدها توسط ترک های عثمانی تصرف شد و در سال ۱۷۷۹ هم توسط مسلمانان آلبانی به آتش کشیده شد. در حال حاضر، شهر مدرن پاتراس که یکی از قدیمی ترین شهرهای اروپا است در ساحل غربی یونان قرار گرفته و حدود ۲۰۰۰۰۰ نفر جمعیت دارد.

شهر پاتراس

۶- یونان، تریکالا | Trikala

بله، باز هم یونان! همان طور که می بینید بسیاری از قدیمی ترین شهرهای اروپا در این کشور قرار دارند و بی دلیل نیست که یونان را مهد تمدن و فرهنگ اروپا می دانند. شهر تریکالا در شمال غربی تسالی قرار دارد و تاریخ تاسیس آن را به هزاره سوم قبل از میلاد نسبت می دهند. این شهر نیز در طول تاریخ توسط قدرت های بزرگ مورد حمله و تصرف قرار گرفته است و آثار تاریخی زیادی در این شهر به جا مانده اند. نیایشگاه آسکلپیون و مسجد کورسوم قرن هفدهمی از جمله جاذبه های گردشگری و تاریخی این شهر هستند.

۷- یونان، تِبِس | Thebes

شهر تبس یا تبای در بویوتا و یونان مرکزی قرار دارد و نقش بسیار مهمی در اسطوره ها و افسانه های یونانی ایفا می کند. این شهر محل تولد هرکول بوده و افسانه های مشهور یونانی مثل اودیپ، دیونیسوس و کادموس در همین شهر اتفاق افتاده اند. این شهر که یکی از قدیمی ترین شهرهای اروپا است روزگاری رقیب سرسخت آتن بود و در سال ۴۸۰ قبل از میلاد هنگامی که خشایار شاه به یونان حمله کرد با او متحد شد و به لشکر ایرانیان پیوست. ساختمان ها و بناهای تاریخی که در این شهر به جا مانده اند نشان می دهند که تبس از حداقل ۵۰۰۰ سال پیش محل زندگی و سکونت انسان ها بوده است.

۸- گرجستان، کوتایسی | Kutaisi

گرجستان شهری اروپایی در نزدیکی ایران است که شهرهای مختلف آن مثل تفلیس و باتومی گردشگران زیادی را به سمت خود جذب می کنند. جالب است بدانید که یکی از شهرهای گرجستان، یعنی شهر کوتایسی در حقیقت جزء قدیمی ترین شهرهای اروپا است و از دوره پارینه سنگی و عصر مفرغ انسان ها در این منطقه زندگی می کرده اند. کوتایسی از هزاره دوم قبل از میلاد پایتخت پادشاهی کولخیس بوده است و در طول تاریخ مرکز درگیری ها و کشمش ها بین شاهان گرجی، روس و عثمانی بوده است. این شهر در دوره حکومت اتحاد شوروی یک مرکز صنعتی محسوب می شده است. موزه های این شهر به خوبی تاریخ پر فراز و نشیب این شهر را به نمایش می گذارند.

شهر کوتایسی گرجستان

۹-  قبرس، لارناکا | Larnaca

شهر ساحلی لارناکا در جنوب شرقی قبرس قرار دارد و امروزه به خاطر سواحل زیبا و نقره فامش یکی از شهرهای توریستی و پرطرفدار قبرس است. اما جالب است بدانید که این شهر یکی از قدیمی ترین شهرهای اروپا هم محسوب می شود. شهر امروزی لارناکا در حقیقت بر روی شهر باستانی کیتیون ساخته شده است که در دوره های مختلف تحت تسلط یونانی ها و فنیقی ها و بعدها امپراتوری پارس قرار داشته است. شهر لارناکا به دلیل قرارگیری در کناره دریای مدیترانه از اهمیت استراتژیک بالایی برخوردار بوده است و نقش مهمی در تبادلات تجاری و بازرگانی دریایی ایفا می کرده است. امروزه لارناکا به عنوان یک شهر ساحلی ارزان قیمت شهرت پیدا کرده است، با این حال بازدید از جاذبه های تاریخی و ویرانه های باستانی که از دوره های مختلف به جا مانده اند هم دلیل خوبی برای سفر به لارناکا قبرس است.

شهر لارناکا

۱۰- یونان، خالکیس | Chalcis

آخرین مورد از قدیمی ترین شهرهای اروپا که به شما معرفی می کنیم باز هم در یونان قرار گرفته است. شهر خالکیس که کالسیس هم نامیده می شود از ۱۳۰۰ سال پیش از میلاد محل زندگی و سکونت بشری بوده است. هومر در حماسه ایلیاد که حدود سال ۷۶۲ قبل از میلاد نوشته شده به شهر خالکیس اشاره کرده است. در واقع، اسناد و مدارک نشان می دهد که این شهر قبل از جنگ تروا بنا شده است. خالکیس در زمان امپراتوری رم باستان از اهمیت بالایی برخوردار بوده است، با این حال چیز زیادی از آن شهر قدیمی به جا نمانده است. امروزه خالکیس بیش از همه یک شهر ساحلی و تفریحی در یونان به حساب می آید و مسافران زیادی از نقاط دور و نزدیک برای استراحت به این شهر سفر می کنند.

منبع: telegraph.co.uk

با این ۷ روش موقتا اروپایی شوید
با این ۷ روش موقتا اروپایی شوید
نمونه های باورنکردنی از معماری گوتیک در اروپا
نمونه های باورنکردنی از معماری گوتیک در اروپا
برای اسکی در اروپا به این پیست ها بروید
برای اسکی در اروپا به این پیست ها بروید
چطور از فرودگاه ویلنیوس لیتوانی به مرکز شهر برویم؟
چطور از فرودگاه ویلنیوس لیتوانی به مرکز شهر برویم؟