آشنایی با قدیمی ترین کفش چرمی در جهان

قدیمی ترین کفش چرمی در جهان

مردم نوادا در ۱۰ هزار سال گذشته کفش هایی را استفاده می کرده اند که شبیه به ساندویچ های بافته شده بود است. از طرفی بسیاری از مردم نیز بر اساس آنچه در تاریخ آمده تمایل داشتند که با پای برهنه رفت و آمد کنند اما در هر صورت تمامی گروه های انسانی برای حفاظت پاهای خود از شرایط سخت همانند رطوبت، گرما و سنگلاخ ها نیاز داشتند تا به وسیله ای از پاهای خود مراقبت کنند. بهترین نوع این صندل های تاریخی از غرب نوادا نشئات می گیرد. قدیمی ترین کفش ها از نوع صندل ها بوده و مربوط به صندل های فورت راک در جنوب غربی اورگون و کویر بلک راک می باشد. جنس آن ها از پوست خرچنگ بوده و قدمت ان ها بیش از ۱۰ هزار سال است. انواع دیگری از کفش های قدیمی که شناخته می شود شامل کفش های چندگانه وارپ بوده که از پوست مرجان ها ساخته شده اند که آن ها نیز در حدود ۹ هزار سال قدمت دارند و پس از آن ها هم کفش های اسپیرال وفت که از جنس پوست یا چوب می باشند. هرچند قدمت صندل های بافته شده در دو قسمت تقسیم بندی می شوند، برخی از ان ها بین ۷ تا ۹ هزار سال و برخی دیگر کمتر از ۲ هزار سال قدمت را با خود به همراه دارند. اغلب این کفش ها در داخل غارها یافت شده که نمایشگر این است که انسان ها در زمان هایی بین ۵ تا ۱۰ هزار سال پیش یا به صورت دائم و یا به طور موقت و تحت شرایط در غارها زندگی می کرده اند. در این مطلب با الی گشت همراه باشید تا در مورد قدیمی ترین کفش چرمی جهان که عجایبی در نوع خود است بیشتر بدانیم.

قدیمی ترین کفش چرمی

معرفی قدیمی ترین کفش چرمی

مطالب مرتبط:
کشف قدیمی ترین کشتی جهان در دریای سیاه
قدیمی ترین فسیل جانوری جهان با ۵۵۸ میلیون سال قدمت، کشف شد!
قدیمی ترین ملت ها و کشورهای جهان کدامند؟

آرنی یک (Areni-1) به عنوان قدیمی ترین کفش چرمی در جهان است که قدمت آن به ۵۵۰۰ سال پیش باز می گردد و در سال ۲۰۰۸ کشف گردید. پیدا کردن یک جفت کفش شیک و راحت امروزه یک چالش جدی به حساب می آید اما یافتن کفشی که هم شیک بوده و هم مناسب باشد، مدت طولانی زمان برده و حتی بیشتر از به چالش کشیدن است. هنگامی که شما یک کفش مناسب را پیدا می کنید سخت به نظر می رسد که بتوانید با آن کنار بیایید اما همانطور که همه ما می دانیم همه چیز در این دنیا عمری مشخص دارد و البته می توان گفت که تقریبا همه چیز. اگر شما از کفش خود مراقبت های لازم را انجام دهید و جنس آن نیز از چرم اصل باشد امکان دارد طول عمر مفید آن افزایش پیدا کند. اما سوالی که اینجا پیش می آید این است که این میزان چقدر افزایش می یابد؟ حدود ۵۰ سال؟ یک قرن؟ هزار سال؟ نظرتون راجع به ۵۵۰۰ سال چیه؟ کاملا درست خواندید، قدیمی ترین کفش چرمی جهان ۵۵۰۰ سال قدمت دارد.

محل اکتشاف کفش چرمی

باستان شناسی قدیمی ترین کفش چرمی

تاریخ این کفش به قبل از دوره استون هنج باز می گردد، حتی قبل از اهرام مصر و حتی قدیمی تر از کفشی که در Ötzi the Iceman وجود دارد. گفته می شود که این کفش به خوبی نگهداری شده است اما شاید این توصیف مناسبی برای وضعیت این کفش نباشد زیرا آن به صورت شگفت آوری سالم است. در حقیقت این کفش عجیب در شرایط خوبی قرار داشته و زمانی که باستان شناسان آن را یافته اند فکر نمی کردند بیش از ۷۰۰ سال عمر داشته باشد. باستان شناسان ابتدا فکر می کردند که این کفش به تمدن قبلی مربوط بوده و به احتمال زیاد مربوط به دوره مغول ها و در حدود قرن ۱۴ میلادی زمانی که در غار زندگی می کرده اند بر می گردد. با این اوصاف بررسی های مواد در آزمایشگاه های رادیو کربن در آکسفورد و کالیفرنیا نتایج شگفت آوری را ارائه کرد. این نتایج ثابت کرد که پیش بینی های باستان شناسان حتی نزدیک به نتایج قطعی نیز نبوده است. گفته می شود که این کفش عجیب بین ۵۳۸۷ تا ۵۶۳۷ سال قدمت دارد و باستان شناسانی که در سایت ارمنستان در حال فعالیت بودند نمی توانستند باور کنند که یک کفش چرمی می تواند به این اندازه قدیمی باشد. تا زمانی که آزمایشگاه ها نتایج حیرت انگیز خود را ارائه نکرده بودند قدیمی ترین کفش های جلو بسته کشف شده یکی در Ötzi the Iceman بود که توسط دو گردشگر در نورمبرگ و در Ötztal Alps در تاریخ سپتامبر ۱۹۹۱ پیدا شده بود.

باستان شناسی کفش چرمی

درباره قدیمی ترین کفش چرمی جهان

قدیمی ترین کفش چرمی جهان در سال ۲۰۰۸ در مجموعه مجتمع  آرنی ۱ در نزدیکی روستای آریانی در ارمنستان یافت شد. این کفش تنها چیزی نبود که در این سایت باستان شناسی کشف شد. علاوه بر این مصنوعات با ارزش و تاریخی ارزشمند دیگری از جمله قدیمی ترین مغز انسان ذخیره شده، دانه های ۴۰ نوع میوه، پارچه، چاقوی فلزی، انگور خشک شده و همچنین قدیمی ترین کارخانه نوشیدنی سازی در جهان نیز کشف گردید. با توجه به اینکه سایز این کفش چرمی به اندازه یک زن است (سایز ۳۸ اروپایی، ۵ بریتانیایی و ۷ آمرکایی) احتمالا یک زن از آن استفاده می کرده است اما نمی توان با صحت صد درصد این ادعا را تایید کرد. این کفش چرمی در ناحیه پنجه و پاشنه خود فشرده شده است، این بدان معنی است که قبل از اینکه در داخل غار باقی بماند چندین کیلومتر با آن راه رفته شده است. گرگوری آرشیان که به عنوان نویسنده در مجموعه نشنال جئوگرافیک فعالیت دارد گفته است این افراد معمولا مسیرهای طولانی را به راهپیمایی می پرداخته اند و ما مابقی وسایل را حدود ۱۲۰ کیلومتر دورتر از نقطه ای که کفش یافت شده است پیدا کرده ایم. اگرچه که معمولا چرم به سرعت خراب می شود اما این موضوع در مورد آرنی ۱ صحت ندارد زیرا این کفش در کف غار و در یک شرایط خشک که چندین لایه گوسفند آن را پوشانده است قرار داشته و محیطی بسیار مناسب را برای حفظ و نگهداری کفش ایجاد کرده است. امروزه قدیمی ترین کفش چرمی جهان در موزه تاریخ ارمنستان قرار داده شده و یکی از مصنوعات هیجان انگیز این موزه به شمار می رود که بدون شک وقتی قدیمی ترین کفش چرمی جهان در یک موزه ای واقع شده باشد می تواند در جهت جذب گردشگران و بازدیدکنندگان و علاقه مندان به آثار تاریخی بسیار موثر واقع شود.

درباره قدیمی ترین کفش چرمی

میزان قدمت کفش چرمی

با این وجود این قدیمی ترین کفش در جهان به شمار نمی آید. اکتشافاتی که در غار تحقیقاتی آرنولد در ایالت میسوری آمریکا انجام شده است باعث اکتشاف کفش هایی شده است که از الیاف گیاهان ساخته شده اند، گیاهانی که بسیار قبل تر از پیدا کردن چرم وجود داشته اند و قدمت آن ها حداقل به ۲ هزار سال قبل از کفش چرمی که در ارمنستان پیدا شده بر می گردد. از طرف دیگر غار صخره ای فورت قبل از حفاری های غارهای پیزلی شواهدی برای محل زندگی انسان های نخستین بوده است. این غار اعجاب انگیز نیز محلی است که بسیاری از صندل های حفظ شده و سالم مانده از ۹ هزار تا ۱۳ هزار سال پیش در آن کشف شده است. این غار در حدود ۲٫۴ کیلومتر فاصله از صخره های فورت در ایالت نتورال در شهرستان لیک واقع شده است. این غار همچنین در سال ۱۹۶۱ به عنوان نشانه ملی شناخته شده و علاوه بر آن در سال ۱۹۶۶ به مجله ملی مکان های تاریخی اضافه گردید. این غار بر روی یک مزرعه ای یافت شد که قبلا به نام غار گاو شناخته می شده است.

کاوش هایی که در سال ۱۹۳۸ توسط باستان شناسان دانشگاه اورگان در صخره های فورت صورت گرفت نشان داد که اقامت انسان های اولیه از ۱۳ هزار و ۲۰۰ سال پیش در این منطقه وجود داشته است. این تیم تحقیقاتی همچنین نمونه های متعددی از صندل هایی را که از پوسته سجره ای کشف کرده بودند بازیابی کردند. آزمایشات رادیو کربنی که از این صندل ها صورت گرفته است نشان از این دارد که برخی از آن ها بیش از ۱۰ هزار سال قدمت دارند و اکنون نیز به عنوان یکی از جاذبه های تاریخی در موزه  تاریخ طبیعی و فرهنگی اورگان در یوجین و شهر فورت راک واقع شده اند. این سبک از صندل تاریخی به نام فورت راک شناخته می شود زیرا برای اولین بار نمونه های ان در این منطقه کشف شده است و این مدل از سبک های دیگر نیز متفاوت می باشد. چندین آثار تاریخی دیگر نیز در غار فورت راک پیدا شده که از جمله آن ها می توان به سبدها و ابزارهای سنگی اشاره کرد. در سال ۱۹۷۰ استفان بدوئل نیز از این غار بازدید کرده و بخش های دیگری از ان را که کشف نشده بود مورد اکتشاف قرار داده و مصنوعات جدیدی بدست آورد.

مرگ اسرار آمیز قدیمی ترین درخت، دانشمندان را شوکه کرد!
اهرام ثلاثه ی واقعی پیدا شدند!
خانه وحشتناک ۱ دلاری!
کابوس دیدن این مکان ها رهایتان نخواهد کرد

نظر خودتان را ارسال کنید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد

code