بلیط هواپیما

قصر سینترا، کاخی سفید در پرتغال

قصر سینترا | Palace of Sintra در پرتغال

با سفر به پرتغال به آسانی درک می کنید که چرا به این کشور مقصد متنوع می گویند. پرتغال با بیش از ۸۰۰ کیلومتر خط ساحلی با اقیانوس اطلس دیدنی های زیادی را در خود جای داده و لیسبون، پایتخت پرتغال که در دهانه ی رودخانه تاگوس قرار گرفته جذابیت دلفریبی دارد. در سینترا قصر باشکوهی هست که سال ها اقامتگاه پادشاهان پرتغال بوده و یکی از مهمترین جاذبه های پرتغال است. در ادامه الی گشت را همراهی کنید تا درباره قصر سینترا بیشتر بدانید.

قصر محبوب پرتغال
مطالب مرتبط:
سینترا، شهری شگفت انگیز در نزدیکی لیسبون
موزه ملی هنر باستانی، یکی از بزرگ ترین جاذبه های فرهنگی لیسبون

سینترا که بر روی رشته کوه های جنگلی قرار دارد با موقعیت جذابش خیلی ها را به بازدید از خود می کشاند. حتی یونسکو هم جذابیت و شکوه مجموعه آثار این شهر را تایید می کند و اسم آن را در لیست میراث فرهنگی جهانی قرار داده است. سینترا که تفریحگاه تابستانی محبوب پادشاهان و شاهزاده های پرتغال بود نویسندگان و شاعران زیادی را هم برای گذراندن تعطیلات به این محل جذب می کرد. در این شهر قدیمی خیابان های سنگ فرش شده ای را می بینید که به احاطه ی خانه هایی با رنگ های صورتی، بنفش و خردلی در آمده اند. در میان این خیابان های باریک و در اطراف میدان مرکزی چیزی بیشتر از همه جلب توجه می کند : قصر ملی سینترا (Palace of Sintra).

جاذبه های مخصوص پرتغال

درباره قصر سینترا

قصر سینترا که به قصر شهر معروف است در شهر سینترا، در قسمت جنوب غربی لیسبون قرار دارد و امروز تبدیل به خانه موزه ی تاریخی شده است. در مدتی که در سینترا هستید بازدید از این قصر از بایدهای سفرتان است، قصری که با دودکش های بزرگ مخروطی اش به آسانی قابل تشخیص است و قدمتش به اواخر قرن ۱۴ برمی گردد به طوری که قدیمی ترین قصری است که توانسته تا به امروز پابرجا باند. این قصر شاهانه چندین طبقه دارد که هر کدام از آن ها با دکوراسیون خاصی چیدمان شده اند و برجسته ترین بخش آن تالار گنبد دار به اسم Sala dos Brasões است.

قصر سینترا بهترین قصر قرون وسطایی به جای مانده در پرتغال است و از قصرهای معروف نجیب زادگان پرتغالی به شمار می می رود. تاریخ طولانی این قصر با زندگی مرفه پادشاهان پرتغال گرده خورده است، کسانی که از اوایل قرن ۱۵ تا اواخر قرن ۱۹ در این قصر زندگی می کردند و آن را تبدیل به مسکونی ترین قصر پرتغال کرده اند. این قصر درست در قلب سینترا قرار دارد و  برجسته ترین ویژگی ظاهری اش دو دودکش بزرگ و سفید رنگ است که از آشپزخانه ی قصر بیرون زده و تبدیل به نماد سینترا شده است. این دو دودکش در همان مرحله ی اولیه ی ساخت این قصر ساخته شده اند و نمای گوتیک و مینیمالی دیگر قسمت های نما شگفتی طراحی داخلی اتاق های سلطنتی را پنهان کرده است.

قصر سینترا

تاریخچه قصر سینترا

تاریخ هزار ساله این قصر از زمان تصرف اشغال شبه جزیره ایبری توسط موروها شروع شد. قبلا در محل فعلی این قصر قلعه ای متعلق به موروها قرار داست که برای ساخت قصر به طول کامل توسط پادشاه جان اول خراب شد. بعد از اینکه در سال ۱۱۴۷ اولین پادشاه پرتغال شهر لیسبون را فتح کرد ساخت این قصر هم شروع شد. این قصر یک پروژه ی وسیع بود که ساختش چندین سال به طول کشید. طرح اولیه ی این قصر شامل نمای سفید، ورودی اصلی و حیاط مرکزی که به «الا جوآنیا» معروفه بود و با ترکیبی از معماری موروها و گوتیک پرتغالی درست شد. قصر سینترا کاخ مورد علاقه پسر جان بود چون بیشتر حکومتش را در این قصر گذراند. یا اینکه در قرن ۱۵ قصرهای پادشاهی زیادی در کشور درست شد اما محبوبیت این قصر همچنان ادامه پیدا کرد.

این قصر در قرن های بعد هم بارها سکونتگاه پادشاهان مختلف بود که با نقاشی ها و وسایل جدید طراحی متفاوتی را برای آن رقم می زدند.  پادشاه آفونسو پنجم در این قصر به دنیا آمد و در همین قصر هم از دنیا رفت، برادرش او را از حکومت عزل و مجبور کرد که از سال های ۱۶۷۶ تا زمان مرگش در سال ۱۶۸۳ در این قصر بماند. قصر سینترا در زلزله سال ۱۷۵۵ خسارت زیادی دید اما باز هم به همان سبک قدیمی مورد مرمت قرار گرفت. بیشترین میزان خسارت زمین لرزه به برج روی اتاق عربی وارد شد که کاملا سقوط کرد.

بهترین جاذبه های پرتغال

در قرن ۱۹ سینترا دوباره محل مورد علاقه ی پادشاهان شد و قصر سینترا گاهگاهی به اقامتگاه آن ها تبدیل می شد. به خصوص کارلوس یکم، به شدت به این قصر علاقه داشت و نقاشی های زیادی در آن کشید. با تاسیس جمهوری در سال ۱۹۱۰، قصر تبدیل به بنای ملی شد و در دهه ۱۹۴۰، رائول لینو آن را کامل مورد مرمت قرار داد و سعی کرد تا با آوردن وسایل قدیمی از دیگر قصرها دوباره شکوه سابق را به قصر برگرداند. از آن زمان تا به حال این قصر تبدیل به جاذبه ی مهم گردشگری شده است.

کی و گونه به قصر سینترا برویم؟

قصر سینترا هر روز از ساعت ۹:۳۰ صبح تا ۷ شب باز است و آخرین ورود به آن در ساعت ۶:۳۰ عصر انجام می شود. هزینه ورودی ۹ یورو (حدود ۵۰ هزار تومان) برای بزرگسالان است و یک بازدید معمولی  حدود ۳۰ تا ۶۰ دقیقه طول می کشد.

از ایستگاه قطار Rossio در لیسبون تا سینترا ۴۵ دقیقه راه است و هزینه بلیط قطار هم حدود ۴٫۵ یورو می شود. اگر بخواهید از ایستگاه قطار تا منطقه تاریخی سینترا پیاده راه بروید ۲۰ دقیقه طول می کشد. از اینجا تا قصر ملی سینترا حدود ۴۵ دقیقه راه است. می توانید در بازدید از سینترا از جاذبه های دیگری مثل قصر پنا و قلعه ی موروها هم دیدن کنید و روزی خاطره انگیز را برای خود رقم بزنید.

منبع: sintra-portugal.com

کلیسای جامع سنت پیتر در مجارستان، کلیسایی با قدمت بیش از ۱۰۰۰ سال
کلیسای جامع سنت پیتر در مجارستان، کلیسایی با قدمت بیش از ۱۰۰۰ سال
اسرار دخمه زرتشتیان در یزد
اسرار دخمه زرتشتیان در یزد
بازارچه صنایع دستی عودلاجان
بازارچه صنایع دستی عودلاجان
این مکان های باستانی اروپا در خطر نابودی اند
این مکان های باستانی اروپا در خطر نابودی اند