معرفی قطار ۴ ستاره و ارزان قیمت پلور سبز یا امید رجا!

خطوط ریلی راه آهن ایران از دوران قاجاریه شکل گرفت و تا به امروز پیشرفت کرده است. در این میان قطار پلور سبز یکی از قطارهای رجاست که در مسیرهای مشخصی در ایران حرکت می کند. قطاری که به تازگی نام آن به قطار امید رجا تغییر یافته است. اما این قطار چگونه قطاری است؟ چه ویژگی هایی دارد و چه امکاناتی را در اختیار مسافران قرار می دهد؟ حتی سوال هایی راجع به قیمت بلیط های پلور سبز پیش می آید؟

بسیاری از مسافرانی که برای زیارت قصد سفر به مشهد را دارند، در میان نام قطارهای این مسیر، به قطار پلور سبز رجا خواهند رسید. قطاری که هر چند لوکس نیست اما تصور شما را از قطارهای معمولی بالا می برد و در حد قطارهای لوکس می رساند. بنابراین هنگام خرید بلیط قطار حتما به این نوع قطار هم توجه داشته باشید.

شناخت شما را از سیستم راه آهن و ریلی کشور بیشتر می کنیم. کسانی که اطلاعات زیادی از پلور سبز ندارند، با خواندن این مقاله الی گشت اطلاعات کاملی خواهند یافت. با اطمینان بیشتری بلیط قطار پلور را خریداری می کنند. در ادامه این مطلب قصد داریم تا درباره قطار امید رجا یا قطار پلور سبز اطلاعات لازم را خدمتتان ارائه دهیم.

قطار پلور سبز با قطار امید رجا

معرفی تاریخ قطارها و جایگاه امید یا همان پلور سبز

اولین خط راه آهن ایران بین تهران و شاه عبدالعظیم حسنی در شهر ری سال ۱۲۶۱ احداث شد. استفاده از این سیستم حمل و نقل ایمن، رفته رفته پیشرفت خودش را تا به اکنون داشته است. یکی از شرکت های به نام ریلی ایران شرکت راه آهن جمهوری اسلامی (رجا) است. شرکتی که امروزه بیش از ۱۰۰۰ کارمند اصلی دارد. این سیستم ریلی روزانه جمعیت بیشماری را از نقاط مختلف ایران جابه جا می کند. شرکت رجا، قطارهای متنوعی دارد تا بنابر نیاز و بودجه ای که مسافران دارند، بتواند پاسخگوی نیاز آن ها باشد.

یکی از قطارهای این شرکت، پلور سبز نام دارد. قطاری ۴ ستاره که تجربه سفر با واگن های لوکس رومانیایی را برایتان فراهم می آورد تا سفری دلچسب را داشته باشید. به خاطر داشته باشید که قطارهای لوکس رومانیایی در دوره ای از تاریخ لوکس بوده اند و امروزه بیشتر قطارهای متوسط رو به بالا محسوب می شوند. به همین خاطر به آن ها قطار ۴ ستاره می گویند و همانند قطارهای ۵ ستاره سیمرغ یا فدک نیستند. مطمئن باشید که این قطار از قطارهای درجه ۳ هم بسیار بهتر و بالاتر خواهد بود. وجود واگن های ۴ نفره و امکاناتی که در ادامه معرفی می کنیم، این موضوع را تصدیق می کند.

اغلب افرادی که قصد سفر با قطار را دارند، دو قطار سبز و پلور سبز را یکی می دانند؛ اما این را بدانید که این دو نوع قطارها، تنها تشابه اسمی دارند و از نظر امکانات و شرایط کاملا متفاوت هستند. به همین دلیل در تابستان ۹۸ نام آن را به قطار امید رجا تغییر دادند. برای آشنایی بیشتر با این ناوگان ریلی، انواع قطارهای رجا را بخوانید.

از قدیم ترین انواع قطارهای رجا در موزه راه آهن

معرفی قطار پلور سبز اما آبی رنگ

برخلاف نامی که دارد، رنگ واگن های پلور سبز در نگاه اول آبی رنگ است. هنگامی که وارد قطارها می شوید، با نگاهی به درون کوپه ها، پارچه های سبز صندلی ها را می بینید. شرکت ریلی رجا دارای تنوع بالایی در انواع قطارها دارد و با افزودن قطارهای مختلف به ناوگان ریلی کشور، سبب ارتقا سیستم ریلی شده است. وجود قطارهای لوکس با امکانات بالا نظیر قطار امید رجا در شرکت راه آهن جمهوری اسلامی نشان دهنده این موضوع است. سیستم ریلی که توانسته یکی از امن ترین و عالی ترین وسایل برای حمل و نقل عمومی در کشور به شمار بیایند.

شرکت رجا بعد از نوشتن قرارداد با شرکت واگن سازی پلور سبز، توانست حدود ۲۵۰ واگن را خریداری نماید. در پی آن، ناوگان ریلی کشور توانست با واگن های آبی رنگ پلور سبز بهتر از قبل نماید.

واگن های قطار پلور سبز رجا هر کدام دارای ۱۰ کوپه ی ۴ تخته هستند که در مجموع ۴۰ نفر ظرفیت دارند. با داشتن ظاهری کاملا تمیز و محیطی آرام امکانات ویژه ای را در کوپه ها به مسافران ارائه می دهند. می توانید راجع به ویژگی های قطار و مخصوصا قطارهای رجا، در مطلب مزایای سفر با قطار بخوانید.

قیمت بلیط قطار امید رجا از قطارهای 4 ستاره

امکانات و خدمات قطار ارزان قیمت و با کیفیت

همانند دیگر قطارهای ناوگان ریلی کشور، با خرید بلیط قطار پلور سبز رجا امکاناتی به شما داده می شود. امکاناتی که به صورت لیست وار در ادامه می آوریم. اگر چه بسیاری از این امکانات در عنوان با قطارهای ۳ ستاره یکی است اما در ظاهر و کیفیت، تفاوتی بهتر دارد.

 • سیستم تهویه مطبوع هوا با امکان تنظیم درجه توسط مسافر
 • ۲ دستگاه LCD با امکانات صوتی و تصویری
 • سرویس بهداشتی فرنگی و ایرانی و مجهز به سپتیک (درب های سرویس بهداشتی بخاطر داشتن سپتیک در هنگام توقف در ایستگاه قفل نمی شوند)
 • یک وعده پذیرایی رایگان
 • شیشه های دوجداره و عایق با بدنه ی دو لایه کوپه ها
 • پریز برق ۲۲۰ ولت در هر یک از کوپه ها
 • فروش تنقلات و غذا در رستوران
 • توزیع نشریات در روزهای غیر تعطیل
 • ویلچر
 • کتابخانه
 • یک بطری رایگان آب معدنی برای هر مسافر

امکانات قطارهای 4 تخته رجا مانند قطار امید رجا

مسیر حرکت قطار رجا پلور سبز (امید)

قطار پلور سبز همانند دیگر قطارهای فوق العاده ناوگان ریلی کشور در مسیرهای منتهی به مشهد حرکت دارد. بنابراین شرایط ایده آلی را برای زائران امام رضا (ع) فراهم می آورند. مسیر حرکت قطار رجا پلور سبز تنها به تهران-مشهد خلاصه نمی شود. در سایر مسیرهای ریلی کشور هم شما می توانید قطار پلور سبز را برای رسیدن به مقصدتان انتخاب کنید. از جمله ی این مسیرها می توان به مسیرهای زیر اشاره کرد:

خرید بلیط قطار تهران – مشهد خرید بلیط قطار کرج – مشهد
خرید بلیط قطار تهران – شیراز خرید بلیط قطار ملایر – اراک – مشهد
خرید بلیط قطار شیراز – مشهد

خرید بلیط قطار پلور سبز به شیوه های مختلف

با روش های مختلفی امکان خرید بلیط قطار دارید. اولین روش این است که به سراغ یکی از شرکت ها و آژانس های گردشگری بروید که گزینه فروش بلیط را دارند. با حضور در دفاتر این شرکت ها و صحبت با اپراتورهای آن ها می توانید بلیط مورد نظر خود را بخرید. روشی که دیگر به ندرت کسی به سراغش می رود. روش بعدی که بیشتر طرفدار دارد و استفاده می شود، روش خرید آنلاین بلیط قطار است. پیشنهاد می دهیم مطلب «معرفی سریع ترین سایت خرید بلیط قطار رجا» را مطالعه کنید.

خرید آنلاین بلیط قطار پلور سبز رجا

با توجه به توضیحاتی که در خصوص قطار پلور سبز رجا خدمتتان ارائه شد، گزینه خرید آنلاین بهترین گزینه است. در صورتی که تمایل داشتید با این قطار در سفر بعدیتان همسفر شوید، از سایت هایی مانند الی گشت خرید آنلاین انجام دهید. توجه داشته باشید آنچه بسیار حائز اهمیت است این است که قطارهای پلور سبز خیلی زود پر می شوند. پس تا ظرفیت آن ها تمام نشده است، برای خرید بلیط خودتان اقدام نمایید.

مسیر حرکت قطار امید رجا یا قطار پلور سبز

مقایسه بلیط قطار پلور سبز با قطار سیمرغ و خلیج فارس

حتما تا به حال متوجه شده اید که این قطار، یکی از درجه یک ها در سیستم ریلی کشور به شمار می آید. برای آشنایی بیشتر پلور سبز را با دیگر قطارهای شرکت ریلی راه آهن رجا مقایسه کنیم. به سراغ قطارهای ۵ ستاره و ۳ ستاره ای همانند سیمرغ و خلیج فارس می رویم. شاید نتوان قطار مورد نظر ما را همانند قطار سیمرغ دانست اما شباهت بسیاری دارند. حداقل بسیاری از امکانات آن قطار را دارد. قطار پلور سبز راحتی بیشتری به نسبت قطار خلیج فارس برای مسیرهای طولانی دارند. بنابراین کمی بیشتر پول خرج کنید و چنین قطار واگنی پلور سبز را برای سفرتان انتخاب کنید. عکس زیر یکی از واگن های قطار سیمرغ را نشان می دهد.

قطار سیمرغ، قطار 5 ستاره

زمان حرکت قطار امید یا پلور سبز

بسته به مسیری که قطار ۴ ستاره امید روی ریل آن حرکت می کند، زمان های حرکت متفاوتی داریم. جدول زیر زمان های حرکت قطار ۴ ستاره امید یا همان قطار پلور سبز رجا را نشان می دهد. در بعضی از مسیرها، حرکت قطار امید هر روز انجام می شود و بعضی دیگر، یک روز در میان است. اگر می خواهید بلیط قطار امید را در مسیرهای ملایر به مشهد یا شیراز به مشهد دقیق تر پیدا کنید، در هر هفته باید به سایت خرید بلیط قطار الی گشت مراجعه کنید.

مبدا حرکت قطار مقصد حرکت قطار زمان حرکت حرکت از مبدا رسیدن قطار امید به مقصد
مشهد تهران هر روزه ۱۵:۳۵ ۰۷:۲۵
مشهد کرمانشاه روزهای فرد هفته ۰۹:۱۰ ۰۸:۵۵
مشهد همدان روزهای زوج هفته ۱۵:۳۵ ۰۷:۲۵
کرج مشهد هر روزه ۱۵:۴۵ ۰۴:۰۰
تهران مشهد هر روزه ۱۷:۰۰ ۰۴:۰۰
تهران شیراز شنبه ها و چهارشنبه ها ۱۶:۱۰ ۰۷:۴۵
شیراز مشهد یک روز در میان ۱۴:۵۰ ۱۵:۱۵
ملایر مشهد یک روز در میان ۱۱:۱۵ ۱۰:۳۰

 

شرکت ریلی راه آهن برای اینکه مسافران قطار پلور سبز رجا را با قطار سبز اشتباه نگیرند، نام آن را به امید تغییر دارد. قطار امید همان قطار ۴ تخته ای و واگنی است که در تمام این مقاله به شما معرفی کردیم. اگر از شهرهایی مانند مشهد، تهران، شیراز یا کرمانشاه قصد سفر به دیگر شهرها دارید، قطار امید یا ۴ ستاره پلور را پیشنهاد می کنیم. سعی کنید یک الی دو هفته قبل از سفرتان اقدام به خرید بلیط قطار بنمایید تا مشکلی برایتان به وجود نیاید. مسافرینی که تجربه سوار شدن در این نوع قطار رجا را دارند، برای ما کامنت گذاشته و نظرات خود را بنویسند. آیا به نظر شما، قطار امید قیمتی مناسب با امکاناتی که ارائه می دهد دارد؟

قطار مرده ها در لندن + تصاویر
قطار مرده ها در لندن + تصاویر
معرفی انواع قطار در اروپا
معرفی انواع قطار در اروپا
آشنایی با ۷ مورد از لوکس ترین قطارهای دنیا
آشنایی با ۷ مورد از لوکس ترین قطارهای دنیا
با چه قطاری مسیر تهران مشهد را سفر کنیم؟
با چه قطاری مسیر تهران مشهد را سفر کنیم؟

نظر خودتان را ارسال کنید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد

code