مجوز کانال های تلگرام به کجا رسید

سرانجام مجوز کانال ها و گروه های مجازی

چندی پیش بود که خبر مجوز به کانال های تلگرامی که بالای ۵۰۰۰ نفر عضو دارند، دهان به دهان چرخید و شائبات و ابهامات زیادی را برای چگونگی پیاده سازی این مجوزها به وجود آورد.

حال به تازگی رئیس مرکز فناوری اطلاعات و رسانه ‌های دیجیتال وزارت ارشاد از آماده شدن زیرساخت لازم برای اجرای مصوبه شورایعالی فضای مجازی در احراز هویت دارندگان کانال‌های تلگرامی خبر داد.

سیدمرتضی موسویان رئیس مرکز فناوری اطلاعات و رسانه‌های دیجیتال وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی در درباره اقدامات صورت گرفته برای اجرای مصوبه شورای عالی فضای مجازی در مورد بررسی صلاحیت ادمین‌های کانال‌های تلگرامی با بیش از ۵۰۰۰ عضو، گفت: ما از قبل بستری را به نام samandehi.ir داشتیم که تا ۱۰ روز دیگر برای ثبت اعتبار ادمین این کانال ها فعالیت خود را آغاز می کند. البته در حال حاضر این سامانه برای شبکه اجتماعی اینستاگرام آماده شده است. با  الی گشت همراه باشید:

مطالب مرتبط:
ناامن‌ترین ابزار ارتباطی دنیای مجازی را بشناسید
اینترنت با کودکان چه می کند؟
Telegram channels

 

وی افزود: برای شبکه اجتماعی تلگرام هم، یک «ربات» در حال نوشتن است تا فردی که اظهار می‌کند کانالی متعلق به اوست، ما اعتبار او را مورد سنجش قرار دهیم. ما اصرار داریم کسی به جایی به صورت فیزیکی مراجعه نکند و همه کارها از طریق سامانه انجام شود. تاکید می‌کنم که این کار، به معنای ثبت اعتبار است نه صدور مجوز؛ در واقع ما هویت دارنده کانال را ثبت می‌کنیم و از او، زمینه فعالیت کانالش را پرس و جو می کنیم که بعد بتوانیم آن را معرفی کنیم.

موسویان گفت: ما در این خصوص، بحث ‌های تشویقی را هم دنبال کرده و دستگاه‌های ذی‌ربط همه متفق ‌القول هستند که کانال ‌های برتر را تشویق و حمایت کنیم. به عقیده شخص من، مصوبه شورای عالی فضای مجازی، یک مصوبه بسیار خوب است اما در اجرای آن همه باید یاری رسانده و مهمتر از همه، این خود مردم هستند که باید به ما کمک کنند. ما کدی به نام «شامد» (شناسه الکترونیکی محتوای دیجیتال) به کانال تلگرامی ثبت شده می‌دهیم.

رئیس مرکز فناوری اطلاعات و رسانه‌های دیجیتال وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی با بیان اینکه شامدی که به هر کانال اختصاص می‌یابد، در واقع یک کد یونیک است که کار اعتبارسنجی کانال را انجام خواهد داد، ادامه داد: «با این کد، وقتی شما روی پروفایل کانال کلیک می‌کنید، به سامانه‌ای که ما تهیه کرده‌، راهنمایی می‌شوید و آنجا مشخصات دارنده کانال را می‌بینید. در این صورت حقوق مالکیت معنوی‌ و مادی فردی که زحمتی را در آن کانال می‌کشد، حفظ می شود.»

وی با بیان اینکه این انتظار می رود که از این طرح استقبال شود چرا که ما بدون نیاز به مراجعه افراد، کار ثبت کانال‌های آنها را انجام می‌دهیم و این کار به صورت خوداظهاری انجام می‌شود، در عین حال تاکید کرد: اما مطابقی مصوبه شورای عالی فضای مجازی، هویت کسانی که ۵۰۰۰ فالوئر در کانال‌ شان دارند، الزاماً باید به ثبت برسد. اما کانال‌هایی هم که کمتر از این تعداد فالوئر دارند، می‌توانند کانالشان را ثبت کرده و هیچ گونه مانعی برای این کار نیست.

این مقام مسوول در وزارت ارشاد یادآور شد: چنانچه ادمین‌های آن دسته از کانال‌ های تلگرامی که ۵۰۰۰ فالوئر و بیشتر، عضو دارند، کانالشان را ثبت نکرده و کد شامد نگیرند، غیرقانونی تلقی می شوند. البته بحث‌های سلبی در این باره و احیاناً برخورد با آنها، بر عهده وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی‌ نیست اما به هر حال وقتی غیرقانونی تلقی شوند، به معنای این است که ضابطین قضایی این حق را دارند که جلوی فعالیت آنها را بگیرند.

موسویان در پاسخ به این سوال که آیا برای این به گفته شما «احراز هویت دارنده کانال» نیازی به استعلام از دستگاه یا ارگان خاصی وجود دارد؟، گفت: استعلام خاصی انجام نگرفته و این کار، فقط یک احراز هویت است و برای این کار هم، ما مشخصات فرد را از سازان ثبت احوال گرفته و نیز می‌بایست شماره تلفنی را هم که متعلق به خودش است، به ما بدهد تا ما با استعلامی که از اپراتور مربوطه و از طریق دیتابیس آن می‌گیریم، برایمان مشخص شود که شماره تلفنی که کانال را با آن رجیستر کرده، متعلق به خود آن فرد است. همین کافی است.

رئیس مرکز فناوری اطلاعات و رسانه‌های دیجیتال وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی همچنین در پاسخ به این سوال که با توجه به اینکه در همین روزهای اخیر و بعد از اعلام مصوبه مربوطه از طریق شورای عالی فضای مجازی برخی کانال‌های تلگرامی در مطالبی که بارگذاری می‌کنند، براین ادعا هستند که مجوز فعالیتشان را از وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی دریافت کرده‌اند، تا این لحظه چه تعداد کانال تلگرامی به ثبت رسیده‌اند؟، گفت: در مورد کانال‌های تلگرامی، ما هنوز فرایند مربوطه را آغاز نکرده و همانطور که پیشتر هم گفتم، حدود ۱۰ روز دیگر این پروسه آغاز می شود.

تعداد آنلاین ها؛ هر روز بیشتر از دیروز!
تعداد آنلاین ها؛ هر روز بیشتر از دیروز!
آیا گوگل، رقبا را زمین می زند؟!
آیا گوگل، رقبا را زمین می زند؟!
چگونه در سفر از اطلاعاتمان محافظت کنیم؟
چگونه در سفر از اطلاعاتمان محافظت کنیم؟
آیا فرازمینی ها واقعا وجود دارند؟
آیا فرازمینی ها واقعا وجود دارند؟

نظر خودتان را ارسال کنید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد

code