قلعه پراگ، بزرگ ترین قلعه دنیا

قلعه پراگ

فکر می کنید بزرگ ترین قلعه دنیا در کجاست؟ همان قلعه ای که در شهر دوست داشتنی پراگ قرار دارد و ظاهر شهر را از این رو به آن رو کرده است! در قلعه پراگ (Prague Castle) تمام روز را در میان حیاط ها، قصرها، موزه ها و باغ  ها قدم می زنید و این محوطه جذاب را که بیش از هزار سال محل حکومت پادشاهان و رئیس جمهورهای مختلف بوده تحسین می کنید. مطمئنا خواندن داستان نماد جمهوری چک و جایی که پراگ را تبدیل به یکی از جذاب ترین شهرهای دنیا کرده برایتان جذاب است پس در ادامه الی گشت را همراهی کنید تا درباره قلعه پراگ بیشتر حرف بزنیم.

قلعه باشکوه پراگ
مطالب مرتبط:
در پراگ چه کارهایی انجام دهیم؟
در باغ وحش پراگ حیوانات کمیاب ببینید

پراگ از شهرهایی است که امکان ندارد عکس هایش را ببینید و عاشقش نشوید، شهری تماشایی که ساعت ها هم در آن قدم بزنید و تماشا کنید باز هم جاذبه ای دلفریب را رو می کند.  قلعه پراگ بزرگ ترین قلعه قرون وسطایی دنیاست و از سه حیاط و تعدادی بنای باشکوه تشکیل شده که روی هم ۷ هکتار را پوشش می دهند پس خودتان را آماده کنید تا در این قلعه چیزهای زیادی ببینید و ساعت ها پیاده روی کنید. اینکه از کدام یکی از قسمت های این قلعه دیدن کنید بستگی به مقدار وقتتان و علاقه مندی هایتان دارد. اگر می خواهید درک درستی از تاریخ و اهمیت این قلعه در زمان های مختلف داشته باشید بهتان پیشنهاد می کنیم تا به همراه تورهای گردشگری به بازدید از این قلعه تاریخی و زیبا بروید البته خواندن تاریخچه زیر هم روزگاری که این قلعه از سر گذرانده را برایتان روشن می کند .

جاذبه های پراگ

تاریخچه قلعه پراگ

قلعه پراگ در حدود سال ۸۸۰ میلادی توسط «پرینس بوریووج» ساخته شد، هر کدام از بناهایی که امروز در این قلعه باشکوه می بینید در دوره های مختلف ساخته و بارها بازسازی شدند. اولین بنای سنگی محوطه داخلی قلعه، کلیسای مریم مقدس بود که امروز فقط بقایایی از آن به جای مانده است. دو قرن بعد، یعنی در قرن ۱۰، کلیسای جورج مقدس ساخته شد و اولین مکان مقدس کشور چک در آن درست شد که امروز تبدیل به گالری و موزه شده است. «کلیسای ویتوس روتوندای مقدس» در قرن ۱۰ درست شد اما در قرن ۱۱ جای خودش را به کلیسای «سنت ویتوس» داد. با شروع قرن ۱۰ این قلعه مرکز حکومت پرنسس های چک و بعدها پادشاهان و اسقف های اعظم شد. قلعه پراگ یکی از باشکوهترین دوره های خود را در زمان پادشاهی چارلز چهارم (۱۳۴۶-۱۳۷۸) گذراند در آن زمان این قلعه مرکز حکومت امپراتورهای رومی بود پس جای تعجب نیست که در این دوره قصر پادشاهی دوباره ساخته شد، قلعه ها مستحکم تر شدند و ساخت کلیسای جامع سنت ویتوس شروع شد.

قلعه پراگ

در زمان حکومت پسر چارلز هم  قلعه روز به روز گسترش پیدا می کرد اما در زمان جنگ های هوسی (۱۴۱۹-۱۴۳۷) و در دهه های بعدی به خاطر ویرانی هایی که در آن رخ داد شکل و شمایلی متروک به خود رفت. اما سال ها بعد و در سال ۱۴۸۳ پادشاه «ولادیسلاو یاگیلون» به قلعه برگشت و بعد از مدت ها دوباره به آن جانی تازه داد. در این سال ها قلعه ها و برج های نگهبانی زیادی ساخته شد، بعدها طراحی قصر پادشاهی تغییر کرد و تا تالار باشکوه «ولادیسلا» گسترش پیدا کرد، تالاری که یکی از اولین بناهای سبک رنوسانس کشور جمهوری چک است. در سال ۱۵۲۶، امپراتوری هابسبورگ بر تخت کشور نشست، در آن سال ها بیشتر بناهای مهم اروپا به سبک رنوسانس ساخته می شد. اما چند سال بعد مرکز اداره حکومت به وین منتقل شد و قلعه پراگ تبدیل به مکان تفریحی شد. برای اینکه این قلعه کم کم از یک مکان حکومتی به مکان تفریحی تبدیل شود در قرن ۱۶ در آن یک باغ سلطنتی و سالن هایی مخصوص بازی ساخته شد. کلیسای جامع و قصر پادشاهی تغییراتی کردند و در قسمت غربی کاخ سلطنتی چندین ساختمان سلطنتی ساخته شد. در قسمت شمالی قلعه، کوچه ای هست که در آنجا ردیفی از خانه های کوچک مخصوص کیمیاگران سلطنتی و خدمتکاران قلعه قرار دارد، دو برج مدور که در قرن ۱۵ به عنوان زندان درست شدند هم در کنارهای این کوچه هستند.

جاذبه های پراگ

بازسازی این قلعه در دوره حکومت «رودلف دوم» که در سال ۱۵۷۵ پادشاه چک شد به اوج رسید. او خیال داشت تا این قلعه را به مرکز باشکوه قدرت تبدیل کند و هنرمندان، دانشمندان و دیپلمات های خارجی را به اینجا بکشاند. در همین سال ها  ضلع شمالی قلعه و تالار اسپانیایی تبدیل به مجموعه هایی گسترده از هنر و علوم شدند. جنگ هایی که در پراگ در سال ۱۶۱۸ برای تغییر حکومت اتفاق افتاد خرابی های زیادی را برای این قلعه به بار آورد. آخرین بازسازی های وسیع این قلعه در نیمه دوم قرن ۱۸ انجام شد اما باز هم مرکز حکومت در وین بود  برای همین استفاده های مهمی از قلعه نمی شد. در سال ۱۸۴۸، پادشاه «فردیناند پنجم» به این قلعه رفت و کلیسا، تالار اسپانیایی و گالری رودولف را بازسازی و دوباره طراحی کرد.

قلعه دیدنی پراگ

با سقوط امپراتوری اتریش – مجارستان در سال ۱۹۱۸، قلعه پراگ به اولین رئیس جمهورش خوش آمد گفت و یک معمار از کشور اسلوونی مامور شد تا طراحی قسمت هایی از قلعه را تغییر دهد. بعد از سال ۱۹۸۹ برای اولین بار در تاریخ، قسمت های زیادی از این قلعه مثل باغ امپراتوری، سالن بازی، باغ های جنوبی و … به روی مردم باز شد. امرزو این قلعه مرکز حکومت رئیس جمهور است و تعدادی از مدارک مهم تاریخی و آثار هنری ارزشمند در آن نگهداری می شوند.

در دو تا از ساختمان های قدیمی این قلعه کنسرت های کلاسیک زیادی برگزار می شود که شرکت در آن ها می توانند بازدید از این قلعه را لذت بخش تر کند. صبح ها گردشگران زیادی به دیدن این قلعه می روند و صف های طولانی ای در مقابل ورودی قلعه تشکیل می شود پس خودتان را برای ۱۰ تا ۵۰ دقیقه منتظر بودن آماده کنید.

منبع: myczechrepublic.com

بازدید از موزه سلطنتی انتاریو در تورنتو
بازدید از موزه سلطنتی انتاریو در تورنتو
باورتان می شود این سازه مدرن و عجیب در فنلاند یک کلیسای کوچک باشد؟!
باورتان می شود این سازه مدرن و عجیب در فنلاند یک کلیسای کوچک باشد؟!
گشت و گذار در تاریخ ترکیه
گشت و گذار در تاریخ ترکیه
چطور ۲ هفته را در مالزی بگذرانیم؟
چطور ۲ هفته را در مالزی بگذرانیم؟

نظر خودتان را ارسال کنید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد

code