لذت سفر به آفریقای جنوبی

دیدنی های آفریقای جنوبی

آفریقای جنوبی که در ادبیات سیاسی با نام جمهوری آفریقای جنوبی شناخته می شود، دارای آثار دیدنی و جاذبه های گردشگری متعددی است که به مانند جواهری در قاره سیاه می درخشند. در این کشور گردشگران می توانند مناظر کلاسیک آفریقایی مانند دشت های طلایی ساوانا، دره های بزرگ و  صحرای های زیبا را مشاهده کرده و همچنین جانوران آفریقایی و محیط زیست و تنوع گونه های جانوری این منطقه را تماشا کنند.  علاوه بر پارک های تفریحی مشهوری مانند کروگر (Kruger) و کالاهاری (Kalahari) که با نام کالاگادی (Kgalagadi) نیز شناخته می شود، در آفریقای جنوبی تعدادی زیادی مراکز اقامتی لوکس و پارک های تفریحی خصوصی دارای استانداردهای جهانی وجود دارد. با الی گشت همراه باشید تا با آفریقای جنوبی بیشتر آشنا شوید:

مطالب مرتبط:
مشارکت در پارک های حیات وحش آفریقای جنوبی
۵ تفریحی که در آفریقای جنوبی نباید از دست داد
پارک ملی کروگر

پارک ملی کروگر

پارک ملی کروگر (Kruger) در استان های امپومالانگا (Mpumalanga) و لیمپوپو (Limpopo) قرار داشته و  یکی از بزرگ ترین و مشهورترین سافاری پارک های دنیا به شمار می رود. این منطقه همچنین یکی از قدیمی ترین پارک های حیات وحش و تفریح گاه های آفریقای جنوبی محسوب شده و در فاصله ۳ و نیم تا ۴ و نیم ساعت رانندگی از ژوهانسبورگ قرار دارد. در این محل گردشگران شانس دیدن پنج جانور مشهور بزرگ آفریقایی یعنی: شیر، بوفالو، پلنگ، کرگدن و فیل را داشته و همچنین گونه های متنوع جانوری دیگری نیز در این محل زندگی می کنند. این منطقه سرزمین اصلی قبیله مشهور بوشمن ها (bushman) بوده و تعداد زیادی نقاشی صخره ای و محوطه های باستانی در آن وجود دارد. بازدیدکنندگان می توانند در مسیر جاده های حفاظت شده پارک کروگر سفر کرده و یا از مسیرهای ویژه و امن پیاده روی آن بازدید کند. در این پارک همچنین امکان بالن سواری و مشاهده مناظر زیبای دشت، جنگل و رودخانه های آفریقایی نیز وجود دارد که بدون شک، تجربه ای فراموش نشدنی خواهد بود. پارک ملی کروگر همچنین دارای طیف وسیعی از مراکز اقامتی در رده های مختلف قیمتی است.

کیپ تاون

کیپ تاون

شهر کیپ تاون (Cape Town) در استان وسترن کیپ (Western Cape) یکی از زیباترین مناطق و شهر های کره زمین محسوب می شود. این شهر همچنین دومین شهر بزرگ و پرجمعیت آفریقای جنوبی به شمار می رود. این شهر زیبا دارای تنوع گسترده فرهنگی بوده و در حد فاصل دریا و کوهستان های زیبای منطقه قرار گرفته است. برای دیدن چشم انداز زیبای این منطقه، توصیه می کنیم یک برنامه پیاده روی در تیبل مونتاین (Table Mountain) داشته یا با استفاده از تله کابین به بالای آن رفته و از چشم انداز استثنائی منطقه لذت ببرید.  منطقه زیبای لاین هد (Lion’s Head) به معنی سر شیر در فاصله یک ساعت پیاده روی از شهر قرار داشته و از بالای آن شما می توانید چشم اندازی ۳۶۰ درجه از شهر و مناطق اطراف آن داشته باشید. باغ های گیاه شناسی کیرستن بوش (Kirstenbosch Botanical Gardens) که در کنار یکی از آثار ثبت شده در فهرست میراث جهانی یونسکو قرار دارند، از دیگر دیدنی های این منطقه محسوب شده و دیدن آن به گردشگران توصیه می شود. در این شهر گردشگران می توانند با قدم زدن روی پل های چوبی رو به بندرگاه، به تماشای حرکت وال ها پرداخته و یا در سواحل طلائی خلیج فالس (False Bay) به تماشای گروه های پر جمعیت پنگوئن های آفریقایی بروند. به طور کلی منطقه جنوبی کیپ تاون دارای طیف وسیعی از گونه های جانوری و گیاهی شگفت انگیز است. اسکله و منطقه ای زیبا که از پیشرفتگی خشکی در آب ایجاد شده با نام ویکتوریا و آلفرد (Victoria and Alfred Waterfront) از دیگر جاذبه های مشهور شهر به شمار رفته و می تواند خاطره ای فراموش نشدنی را برای شما رقم بزند. اسکله یادبود ماهیگیران در سانفرانسیسکو محلی مناسب برای گردش، خرید و صرف غذا محسوب شده و می توان از امکانات تفریحی متعدد آن مانند دو آکواریوم بزرگ اقیانوس شناسی، لذت برد. حاشیه منطقه کمپز بی (Camp’s Bay) دارای سواحل بسیار زیبا و دیدنی است که در آن فروشگاه ها و کافه های فراوانی قرار دارند.

برای تماشای منظره دیدنی غروب آفتاب نیز می توانید به (sundowners) در قله چپمن (Chapman) رفته و از تماشای ناپدید شدن خورشید در پس اقیانوس لذت ببرید.

پارک کالاهاری

پارک کالاهاری

این پارک در بخش (Northern Cape) قرار داشته و پارک ملی طبیعی دو کشور آفریقای جنوبی و بوتسوانا با نام (Gemsbok National Park) در آن قرار دارد. پارک کالاهاری یکی از بزرگ ترین زیستگاه های طبیعی جهان محسوب شده و در سال ۲۰۰۰ تاسیس شد. این پارک به عنوان نخستین منطقه ای در آفریقای جنوبی محسوب می شود که با عنوان (transfrontier park) شناخته شده و در آن اجازه هیچ دخل و تصرفی توسط انسان وجود نداشته و حیات وحش و احیانا قبایل و بومیان به حالت بدوی و بکر خود زندگی می کنند. در این منطقه درختان خار شتر، ماسه های سرخ، چمنزارهای طلایی و آسمان صاف آبی، چشم اندازی بی نظیر را در برابر هر بیننده ای ایجاد می کند که علاوه بر عاشقان طبیعت، مقصدی ایده آل برای هنرمندان و فعالان حوزه عکاسی محسوب می شود. این پارک همچنین زیستگاه طبیعی شیرهای یال سیاه کالاهاری ، آهوی بزرگ آفریقای جنوبی(gemsbok) با شاخ های مشهور V شکل، لانه گروه زیادی از پرندگان، میرکت (meerkat) یا پستانداران جونده دم عصائی و ….. است.  در این منطقه همچنین گونه های مختلف دیگر شکارچیان مانند چیتا، پلنگ و کفتار نیز زندگی می کنند. در این پارک حیات وحش، مسیرهای خاکی و ناهمواری وجود دارد که با کمک جیپ های ویژه می توان در آن ها به ماجراجویی پرداخته و به تماشای حیات وحش رفت.

ژوهانسبورگ و پریتوریا- گائوتنگ

ژوهانسبورگ و پریتوریا- گائوتنگ (Johannesburg and Pretoria, Gauteng)

شهر ژوهانسبورگ به اختصار ژوبورگ نامیده می شود، بزرگترین و پرجمعیت ترین شهر آفریقای جنوبی بوده و معمولا بیشتر گردشگران از طریق این شهر وارد آفریقای جنوبی می شوند. این شهر با عنوان شهر طلا (City of Gold) نیز شهرت دارد که دلیل آن وجود معادن غنی این فلز گرانبها است. ژوهانسبورگ همچنین قلب اقتصادی کشور به شمار می رود. مهم ترین جاذبه های توریستی این شهر عبارتند از: موزه آپارتاید که در آن به تاریخ مبارزات منجر به استقرار دموکراسی در این کشور پرداخته شده، کانستیوتیشن هیل به معنی تپه قانون اساسی (Constitution Hill) و تپه های مرجانی موسوم به (Gold Reef City) که در طول تاریخ معادن طلای بسیاری در آن احداث شده است.

اگر ژوهانسبورگ را قلب آفریقای جنوبی در نظر بگیریم، شهرک سووتو (Soweto) را باید روح این کشور نامید. این شهرک واقع شده در جنوب غربی ژوهانسبورگ، مکانی است که جنبش آزادی خواهی آفریقای جنوبی از آن شروع شده و به سایر مناطق گسترش یافت. خانه نلسون ماندلا که امروزه به عنوان یک میراث ملی شناخته می شود، در این شهرک قرار دارد.

بخش پریتوریا به عنوان مرکز اداری کشور شناخته شده و در آن تعداد زیادی پارک، باغ های زیبا و خانه های تاریخی مانند بنای (Voortrekker) قرار دارد. پارک آزادی یا Freedom Park نیز از دیگر جاذبه های پریتوریا به شمار می رود.

باغ وحش ملی آفریقای جنوبی، جایگزینی برای سافاری های حیات وحش
باغ وحش ملی آفریقای جنوبی، جایگزینی برای سافاری های حیات وحش
اگر می خواهید پنگوئن آفریقایی را از نزدیک ببینید به این ساحل بروید!
اگر می خواهید پنگوئن آفریقایی را از نزدیک ببینید به این ساحل بروید!
موزه گردی در کیپ تاون
موزه گردی در کیپ تاون
ماجرای عجیب مردمی که دندان های جلویشان را می کشند!
ماجرای عجیب مردمی که دندان های جلویشان را می کشند!

نظر خودتان را ارسال کنید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد

code