بلیط هواپیما

ابن یوسف بزرگترین مدرسه اسلامی در مراکش

مدرسه ابن یوسف در مراکش

شاید یکی از دلایل علاقه گردشگران به قاره آفریقا یه غیر از حیات وحش بی نظیرش، کشور مراکش در شمال غربی این قاره باشد. با گردش در شهرهای تاریخی این کشور چنان درگیر ساختمان هایی با معماری های باشکوه و سنت های جالب مردمش می شوید، که باز هم فکر سفر به این کشور را خواهید کرد. در این پست می خواهیم درباره  مدرسه ابن یوسف یکی از جاذبه های گردشگری در کشور مراکش صحبت کنیم. الی گشت را در این سفر همراهی کنید.

مدرسه ابن یوسف در مراکش
مطالب مرتبط:
قبل از سفر به مراکش این نکات را مطالعه کنید!
گردشگاه های اطراف شهر مراکش

مراکش کشوری در شمال غربی آفریقا می باشد که منزلگاه جالب ترین و زیباترین مکان های دیدنی در دنیاست.  بزرگترین مدرسه تاریخی جهان اسلام علی بن یوسف در کشور مراکش قرار دارد، نام مکان تدریس به روش اسلامی است که در قرن چهاردهم میلادی و در زمان شکوفایی حکومت اسلامی ایجاد شده که هم اکنون یکی از مکان های مهم تاریخی این کشور محسوب می شود.ابن مراکشی در سال  ۷۲۱–۶۵۴ هـجری دانشمند مسلمان دوران طلایی اسلام بوده است که در شهر مراکش متولد شد، او در علوم مختلفی تخصص یافت، و دانشمندی در زمینه های  ریاضیات، ستاره‌شناسی، ستاره‌بینی، علوم دینی و طب بود.

مراکش

 معماری مدرسه ابن یوسف مراکشی

این مدرسه قرآنی مربوط به قرن ۱۶ هجری می شود و به حدی زیباست که خیلی راحت می تواند عنوان زیباترین مدرسه اسلامی را به خود بگیرد. معماری جالب این مدرسه به این گونه است که زمانی از در جلویی وارد بنا می شوید، هوای خنک و تازه را بر روی صورتتان حس می کنید.  بر روی کتیبه ورودی نوشته شده «ای کسی که از در من وارد می‌شوی، به امید آنکه از بالاترین انتظاراتت نیز فراتر بروی.» که نکته جالبی برای گردشگرانی که به این مکان زیبا میروند باشد چرا که از اعتقادات و تفکرات آن زمان که چقدر مثبت بوده است آشنا می شوند.

ابن یوسف مراکشی

این مدرسه که یکی از بزرگترین مدرسه های اسلامی شمال آفریقا بوده و در زمان اوج فعالیت های خود بیش از ۹۰۰ دانش آموز تعلیم و تربیت کرده است. نکته قابل توجه این است که مدرسه ابن یوسف علاوه بر محلی برای تحصیل دانش آموزان خوابگاه های کوچکی هم دور حیاط مرکزی جهت زندگی آنها داشته است. در پشت حیاط مرکزی، نمازخانه بزرگی وجود دارد که با عناصری پیچیده تزئین شده است. در فضای داخلی مخروط‌های کاج و نقش‌هایی از نخل دور محراب بسیار به چشم خورده و فضایی سه بعدی را القا می‌کنند.

مدرسه ابن یوسف مراکشی

بیشتر اتاق‌های مطالعه از نور طبیعی بهره نمیبرند و شاگردان در کنار  دیوار اتاق می‌نشستند و معلم در انتها قرار می‌گرفت. اگر چه در طبقات بالایی با استفاده هوشمندانه از نور خورشید و پنجره‌های داخلی، فضا روشن‌تر شده است. معلمین در این طبقات زندگی می‌کردند. در بالاترین طبقات این مدرسه می‌توان به پایین و حیاط مرکزی بنا نگاه کرد که در واقع زیباترین بخش مدرسه ابن یوسف به حساب می‌آید.

مدرسه ابن یوسف

بیشترین جلوه در این مدرسه مربوط به حیاط مرکزی میشود که میتوان به طور کامل رنگ ها و سبک هنر اسلامی سده های گذشته را مشاهده کرد. کاشی های کوچیکی که با دقت کنار هم قرار گرفته اند و همچنین کچ کاری و حکاکی های روی دیوار که متون عربی را شامل میشوند همگی حس سرزندگی و زیبایی را در گردشگران زنده میکند. ستون‌ها، در‌هایی با اندازه‌های گوناگون و استخر مرکزی همگی در هماهنگی خاصی هستند. مکتب بن یوسف تا سال ۱۹۶۰ برای آموزش استفاده می‌شد، ولی امروزه تنها به عنوان یک محوطه تاریخی مورد استفاده قرار می‌گیرد.

مدرسه اسلامی

مراکش در دورترین قسمت شمال غربی قاره آفریقا واقع شده‌است. از شمال به دریای مدیترانه و جبل الطارق (۴۶۸ کیلومتر) و از غرب به اقیانوس اطلس (۲۷۰۰ کیلومتر) منتهی می‌شود. مراکش دارای آب و هوایی معتدل و بارانی است. این کشور در مناطق شمالی تحت تأثیر آب و هوای مدیترانه‌ای و در مناطق غربی و شمال غرب متأثر از آب و هوای اقیانوس اطلس است. در مناطق داخلی، مراکش دارای آب و هوای قاره‌ای بوده و در رشته کوههای اطلس بارش برف و باران بیشتر می‌شود. مناطق جنوبی دارای آب و هوای گرم و بیابانی است.

مدرسه اسلامی مراکش

دیگر جاذبه های گردشگری مراکش که نباید در این  سفر  از  دست بدهید :

باغ ماژورل در مراکش

باغ ماژورِل

قطعاً یکی از زیباترین مکان ها در مراکش، باغ ماژورل است. این باغ توسط یک هنرمند فرانسوزی به نام ژاک ماژورل طراحی شده است.که آرامش دلپذیری به دور از شلوغی و همهمه شهر فراهم می کند و برای عکاسی نیز بسیار مناسب است. طراحی این باغ ها با آبنماهای مختلف و بیش از ۳۰۰ گونه گیاهی از جمله کاکتوس ها هوشمندانه بوده است.

مسجدالکتیبه در مراکش

مسجد کتبیه

مسجد کتیبه یکی از بزرگترین مسجدها در مراکش میباشد که حدود سال ۱۱۵۰ ساخته شده است. زیبایی آن استثنائی است و مناره بلند آن که بر شهر اشراف دارد ۶۵ متر ارتفاع دارد. با آنکه این مسجد مکانی برای پرستش است ولی یکی از بهترین مکان های مراکش برای بازدید گردشگران است که اگر پوشش مناسبی به تن داشته باشند با روی باز پذیرفته می شوند.

مسجدالکتیبه در مراکش

قصر باهیه

این قصر به شما نشان می دهد که در قرن نوزدهم زندگی مردم مراکش چه سبکی داشته است. می گویند این قصر را برای اقامت حرم احمد بن موسی ساخته بودند. برخلاف بدنامی او، این قصر نمونه ای عالی از معماری شرقی است. در این قصر فضاهای داخلی تزئینات بسیاری دارند و سقف ها نقاشی شده هستند. حیاط آن کاشیکاری شده است و حدود ۸ هکتار باغ زیبا و خرم دارد.

مقبره سعدیان در مراکش

مقبره های سعدیان

مقبره هایی در مراکشی به تازگی کشف شده است که در واقع به قرن شانزدهم برمی گردنند. این قبرها به زیبایی با چوب سرو، کاشیکاری پلی کرومیک و گچبری تزئین شده اند. این مکان کوچک شامل سه اتاق می شود، ولی اجساد حدود ۶۰ عضو سلسله سعدیان در این مکان مدفون هستند. خارج از ساختمان باغی وجود دارد که قبرهای سربازان و خدمتکاران در آن باغ است. از آنجائیکه این مکان یکی از محبوب ترین مقاصد گردشگران است، سعی کنید صبح زود به آنجا بروید یا اواخر روز بروید تا در شلوغی گیر نیفتید.

باغ مناره ها در مراکش

  باغ های مناره

باغ های مناره ای در قرن ۱۲ جهت پرورش زیتون، نخل و میوه تشکیل شدند. اکنون یکی از جاذبه های گردشگری در کشور مراکش محسوب میشوند. یک حوض بزرگ در کنار عمارت آن وجود دارد و این عمارت محل اقامت تابستانی سلطان و خانواده اش بوده است.

توریسم مسئولانه و تاثیرات اجتماعی و فرهنگی آن
توریسم مسئولانه و تاثیرات اجتماعی و فرهنگی آن
کوروکودیل های این روستا با آدم ها کاری ندارند!
کوروکودیل های این روستا با آدم ها کاری ندارند!
پارک ملی پیلانسبرگ در افریقای جنوبی
پارک ملی پیلانسبرگ در افریقای جنوبی
راهنمای سفر به نایروبی در کنیا
راهنمای سفر به نایروبی در کنیا