قبل از سفر به مراکش این نکات را مطالعه کنید!

نکات سفر به مراکش

کشور مراکش را احتمالا در این روزها بیشتر از قبل می شناسید. این کشور در شمال غربی قاره آفریقا قرار دارد و خط ساحلی طولانی با اقیانوس اطلس در آن دیده می شود. صنعت گردشگری آن به سرعت پیشرفت کرده، رنگین کمان رنگ ها، عطر ادویه فروشی ها، جاذبه های بی نظیر و موسیقی خاص این کشور  نظیر خانه های سنتی، دیدنی های طبیعی، دباغ خانه ها و … باعث محبوب شدن زیادش در میان گردشگران گردیده است. (دباغ خانه های مراکش جاذبه ی گردشگری شدند!) به هر حال، از این کشور در هر فصلی که علاقه دارید، بازدید کنید. اما خوب است که قبل از رفتن، نکات سفر به مراکش را که الی گشت برایتان گردهم آورده، مطالعه کنید.

مراکش - فز

۱ – کافه ها، روح زندگی در طنجه هستند.

مطالب مرتبط:
این فعالیت های ماجراجویانه، فقط در مراکش!
در رنگ آبی شفشاون غرق شوید + ویدیو

کافه ها مراکز اصلی ارتباطات اجتماعی (حداقل برای مردان) هستند. آن ها در کنار هم جمع می شوند تا چای نعنایی شیرین بنوشند و در مورد مسائل مختلف با هم صحبت کنند. شهر بندر شمالی طنجه دارای تاریخچه ای از ادبیات بوهمین است که به لطف وضعیت آن به عنوان منطقه‌ای بین المللی از سال ۱۹۲۳ تا ۱۹۵۶ در نظر گرفته شد.

۲- از چند زبانه بودن مردم مراکشی متعجب خواهید شد.

مردم مراکش توانایی تغییر زبان را درست در وسط یک جمله دارند که آن نشانه فرهنگ های مختلفی از قبیل بربر، عرب، فرانسوی و اسپانیا است که در این کشور وجود دارند. با این حال زبان اصلی کشور عربی است که شما آن را با لحجه مراکشی در خیابان ها می شنوید. فرانسوی در خیلی از شهرها برگذار می شود و در طنجه نیز زبان اسپانیایی به وفور شنیده می شود. البته زبان انگلیسی نیز در مناطق توریستی کاربردی است که البته اگر بتوانید به عربی بگویید “لا، شکرا” (نه، متشکرم) در بسیاری از کارها جلو می افتید.

کافه ای در مراکش

۳- فقط به شهر مراکش نروید.

یکی از نکات سفر به مراکش این است که اکثر گردشگران تنها شهر مراکش را بازدید می کنند. با این که این شهر جاذبه های خوبی دارد اما بهتر است از دیگر شهرهایی نظیر فز، که شبیه به یک هزارتو است، مرزوگا، شهر کویری فوق العاده، شفشاون، با رنگ آبی که تمام شهر را پر کرده و … نیز دیدن کنید.

۴- اگر زیره دوست ندارید احتمالا گرسنه خواهید ماند!

زیره یکی از اصلی ترین طعم دهنده های غذای مراکشی است. این پودر نسبتا تند در همه نوع پخت و پزی استفاده می شود. روی میزهای رستوران ها زیره را همیشه در کنار نمک و فلفل می بینید.

“زیره دارای خواص ضد انگلی است، بنابراین اگر شما معده شدما درد داشته باشد، یک قاشق غذا خوری از زیره همراه با آب به شما کمک می کند.

غذای مراکشی

۵- قطار ارزان، راحت و قابل اعتماد است.

شرکت راه آهن ONCF یکی از بهترین شبکه های ریلی در آفریقا است که ارتباط میان شهرها را بسیار راحت کرده است. اگر می خواهید سوار این قطار شوید، یک بلیط درجه یک که همراه با صندلی رزور شده و کول است، بسیار ارزش خرید دارد. واگن های درجه یک معمولا شش صندلی دارن اما گاهی شبیه به قطارهای اتوبوسی هستند. می توانید در قطار یک میان وعده تهیه کنید و در جایتان میل کنید. اگر می خواهید به شهرهای کوچک تر و روستاها سفر کنید، اتوبوس ها و تاکسی ها بهترین روش حمل و نقل هستند.

۶- بلغور عربی (Couscous)، جمعه ها سرو می‌شود.

شما این غذا را در منوی رستوران ها خواهید دید اما به طور سنتی، بلغور عربی روز جمعه ها بعد از آن که خانواده ها به نماز پرداختند، خورده می شود. این به خاطر این است که مواد اولیه این غذا زمانی زیادی را برای پخته شدن نیاز دارد. سمولینا درشت دانه به گرانوله های کوچک تبدیل می شوند  تا سه بار بخار و نرم پز شود. رنگ آن روشن است، خامه ای است و با سبزیجات، گوشت یا ماهی سرو می شود. نان که در مراکش در کنار همه ی غذاها سرو می شود در کنار این غذا، آن را نمی بیند.

بلغور عربی (Couscous)

۷- خانه های سنتی ریاد!

خانه‌های سنتی مراکش (ریاد) در اطراف یک حیاط مرکزی با پنجره های رو به داخل به منظور نگه داشتن حریم خصوصی ساخته می شوند. آنها با استفاده از کاشی کاری، گچ‌کاری و نقاشی درست می شوند و یکی از سنتی ترین و جالب ترین مکان هایی هستند که می توانید در آنجا اقامت کنید.  در حالی که مراکش ها تمایل دارند سقف از خانه هایشان برای پهن کردن لباس استفاده کنند، سقف خانه های ریاد برای دیدن غروب به کار می رود.

خانه های سنتی ریاد

۸- وقتی شنیدید “بلک” (Balak) ، مراقب باشید!

بازارهای مراکش کمی پیچیده هستند. خیابان های باریکی که پر از مغازه، دست فروش و واگن های باربری و موتور است می تواند گاهی خطرناک باشد.

  • قانون شماره ۱ این است که وقتی چنین واژه ای شنیدید از سر راه کنار روید. این بدان معناست که وسیله نقیله، موتور و یا چیز دیگری در حال گذر است که شما راه او را سر کرده اید.
  • قانون شماره ۲ به خاطر سپردن راهی است که آمده اید. احتمالا گم شدن شما زیاد است زیرا نقشه ها معمولا کوچه پس کوچه هایی که شما در آن هستید را نشان نمی دهند.

شما می توانید برای اینکه راهتان را گم نکنید نشانه هایی از مسیر برای خودتان در نظر بگیرید و همیشه آدرس هتل تان را به همراه داشته باشید.

کوچه پس کوچه های مراکش

۹- می توانید در مراکش به حمام های سنتی بروید.

یکی دیگر از نکات سفر به مراکش استفاده از حمام های سنتی و عمومی آن جاست. بیشتر ورودیه حمام ها به زبان عربی است، پس قبل از رفتن به آنجا از شخصی در مورد آن جا سوال و جواب کنید. می توانید در مغازه ها وسایل حمام مانند لیف و صابون را خریداری کنید. یادتان نرود که یکی از صابون های معروف مراکش که صابون مشکی روغن زیتون است را امتحان کنید. همچنین می توانید با خود دمپایی حوله و دیگر وسایل شخصی را به این حمام ها بروید تا احساس راحت تری داشته باشید.

۱۰- موسیقی گوش دهید.

موسیقی یکی از نکات سفر به مراکش است که با آن فرهنگ مراکشی را بیشتر درک خواهید کرد. در کافه ها، رستوران ها و اماکن دیگر موسیقی مراکشی پخش می شود که می توانید بسیار از آن لذت ببرید.

نظر خودتان را ارسال کنید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد