مرداب هسل کجاست؟

مرداب هسل

شمال ایران پر از جاذبه های طبیعی و تماشایی ست، جایی که با قدم زدن در میان طبیعتش لحظه به لحظه جاذبه هایی تازه کشف می کنید و در گوشه گوشه اش چشمه سارها، رودخانه ها و دریاچه هایی را می بینید که  به طبیعت گردی تان معنایی تازه می بخشند. امروز می خواهیم از مراب هسل بگوییم جاذبه ای با رنگ و بویی متفاوت که با طبیعت زیبای اطرافش گردشگران زیادی دارد، الی گشت را همراهی کنید تا با مرداب هسل بیشتر آشنا شوید.

مرداب زیبای هسل در چالوس
مطالب مرتبط:
نمک آبرود، شهرک توریستی شمال
اسرارآمیزترین غارهای ایران را بشناسید

برای دیدن مرداب هسل باید راهی چالوس شوید و دل به عمق جنگل های انبوهش بزنید. جایی در ۱۰ کیلومتری جنوب غربی چالوس و ۱۵ کیلومتری شمال غربی مرزن آباد جنگل سرسبز و باطراوت مشل موزی قرار گرفته که در دل خود مردابی را جای داده، مردابی که در هر فصلی طبیعت و ظاهری متفاوت دارد و دیدنش هیچ وقت تکراری نمی شود. این فقط خود مرداب نیست که زیبا و دل فریب است مسیر رسیدن به آن هم داستان دیگری دارد و پر است از جاذبه های رویایی، خیال انگیز و جادویی. همین که پا به محوطه اطراف مرداب می گذارید صدای جانوران اطراف یکصدا و هماهنگ به گوش می رسد صدایی که لحظه ای خاموش نمی شود و فضای جنگل و مرداب را دلنشین تر و شیرین تر کرده است.

مرداب هسل

بر روی مرداب جلبک هایی هست که در بهار و تابستان به رنگ سبز دیده می شوند و مرداب را به شکل زمردی درخشان و گرانبها در می آورند، به محض تمام شدن تابستان کم کم به رنگ قرمز و نارنجی تغییر رنگ می دهد و ظاهر مرداب را گرم و آتشین می کنند، رنگی که در هماهنگی کامل با درختان اطراف است و مناظری سحرانگیز و جادویی را رقم می زند. پاییز یکی از بهترین زمان ها برای دیدن این مرداب است، در کنار مرداب ابهت عجیبی در انتظار شماست انگار طبیعت دست به کار شده و برای خلق این همه زیبایی قدرتی جادویی را به کار بره است، در این فصل رنگین کمان رنگ ها مناظری شاعرانه و سحرانگیزی را به وجود آورده اند که مدت ها شما را غرق تماشا می کنند. می توانید در گوشه ای دنج  بنشینید، به صدای موجودات اطراف گوش بسپارید و تا می توانید تابلوی نقاشی طبیعت را نگاه کنید، طبیعت اینجا آنقدر متنوع است که هر چه ببینید سیر نمی شوید.

طبیعت مرداب هسل

هسل به معنی آب راکد است و در کنار روستای طلاجو شهرستان چالوس قرار دارد، جاده ای که در مجاورت این مرداب درست شده کمی از تعداد جانورانی مثل لاک پشت ها و وزغ های آن کم کرده است. در گذشته حجم آب این مرداب بیشتر بود و در بعضی از قسمت ها حتی از ۱۵ متر هم بیشتر بود. حدود ۵۰ سال قبل چندین و چند خانواده دامدار در کنار این مرداب زندگی می کردند اما آن ها محل زندگی خود را تغییر دادند تا اطراف این مرداب بکر تر از گذشته شود. در تهران تورهای یک روزه زیادی هست که می توانید با آن ها خودتان را به طبیعت زیبای اطراف این مرداب برسانید و روزی خاطره انگیز را برای خود رقم بزنید.

خاورمیانه در رشد صنعت گردشگری بین المللی در سال ۲۰۱۸ پیشتاز شد
خاورمیانه در رشد صنعت گردشگری بین المللی در سال ۲۰۱۸ پیشتاز شد
همه چیز درباره ی دربند تهران
همه چیز درباره ی دربند تهران
سیزدهمین جشنواره ملی آش ایرانی در حال برگزاری
سیزدهمین جشنواره ملی آش ایرانی در حال برگزاری
روستای رنسانس در همدان!
روستای رنسانس در همدان!
 1. Avatar
  امیدی

  سلام و با تشکر از اطلاعات مفید شما
  میخوام بپرسم از جاده اصلی تا مرداب چقدر پیاده روی داره سربالایی داره؟
  مثلا یرای خانم باردار مشکلی پیش میاد؟

 2. Avatar
  Hadi

  آبان ۹۷ من به اتفاق همسرم با ماشین رفتیم با بیشتر ماشین ها میشه رفت البته شاسی بلند بهتره . مسیر بسیار زیبا و انبوه از درختان . بهتره وسایل مورد نیاز را حتما با خودتون ببرید چون اونجا هیچ چیزی وجود نداره . مناسب جهت یک روز خوب و آروم . برای دیدن زیبای بیشتر صبح حرکت کنید خیلی بهتره
  [email protected]

 3. Avatar
  کتی

  فروردین ۹۸ به هسل سفرکردم متاسفانه پل ابتدای راه ریزش کرده و با وسیله نقلیه نشد تا دم مرداب بریم . درنتیجه ، مسیر ماشین رو را پیاده تا دم مرداب رفتیم, مدت ۴۰ دقیقه .
  مکان بسیار زیبا و دیدنی بود که ارزش دیدن رو داشت و هر ماه زیبا تر از ماه قبل میشه . صدای قورباغه و پرنده ها و گاهی سکوت ، ان فضا رو برای بیننده جذاب تر می کنه .از لحاظ نظافت خیلی خوب بود سرویس بهداشتی تمیز هم داره . لطفا لطفا تا اونجا که میشه از ریختن اشغال خودداری کنیم .

نظر خودتان را ارسال کنید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد

code