مرکز فرهنگی فیلیپین، جلوه گاه هنر در مانیل

مرکز فرهنگی فیلیپین | The Cultural Center of the Philippines

پایتخت فیلیپین، مانیل، جاذبه های فراوانی دارد. در میان آن ها، یک جاذبه فرهنگی-هنری وجود دارد که به مرکز فرهنگی فیلیپین یا CCP معروف است. این مرکز به این منظور ساخته شد تا هنر و فرهنگ فیلیپین را حفاظت و ارتقاء دهد و بتواند نقش مهمی برای پیشرفت تمام زمینه های هنری از جمله تئاتر، هنرهای تجسمی، ادبیات، طراحی و … داشته باشد. مرکز فرهنگی فیلیپین دارای چندین مجموعه است که گردشگران و مردم بومی فیلیپین را به خود جذب کرده و تحت تاثیر قرار می دهد. الی گشت در ادامه این متن به معرفی این مجموعه و شرح تاریخچه آن می پردازد. با ما همراه باشید.

مرکز فرهنگی فیلیپین

تاریخچه و مروری کلی بر مرکز فرهنگی فیلیپین

مطالب مرتبط:
معرفی کلیسای سن آگوستین در فیلیپین
۷ غذای فیلیپینی که تا به حال چیزی از آن ها نشنیده اید!

قبل از اینکه وارد قرن ۲۰ شویم، اجرای برنامه های هنری در کشور فیلپین، بیشتر در مکان های عمومی و میدان ها صورت می گرفت. در مانیل، خانه اپرای بزرگ مانیل، ساخته شده در اواسط قرن نوزدهم، به عنوان محل اصلی برای بسیاری از نمایشنامه ها، اپرا و دیگر اجراهای قابل توجه به کار گرفته شد. شرایط با ایجاد تئاتر متروپولیتن در سال ۱۹۳۱، جای کوچک اما پیشرفته تر، کمی بهتر شد. به مرور در سال های بعدی، شرکت های مختلفی به ایجاد مکان هایی برای اجراهای هنری روی آوردند.

مرکز فرهنگی فیلیپین در حال حاضر، برجسته ترین نمایشگاهی است که می تواند هنر مردم فیلیپین را نشان دهد. CCP، که در سال ۱۹۶۹ تأسیس شد، بیش از چهل سال است که هنرهایی نظیر موسیقی، تئاتر، هنرهای تجسمی، ادبیات، سینما و طراحی را از فیلیپین و سراسر جهان ارائه می دهد. ۹ شرکت مرتبط به آن، مانند  تئاتر فیلپین، گروه رامون آبوسان فولکوریک و ارکستر فیلارمونیک فیلیپین یک چرخه منظم از نمایشگاه ها، کارگاه ها و برنامه های تبلیغاتی را در اینجا به نمایش می گذارند.

CCP مرکز فرهنگی فیلیپین

بخش آموزش هنر این مرکز، برای تعلیم هنرمندان بسیار خوب عمل کرده است و با برگزاری کارگاه ها و کلاس های گوناگون حضوری و اینترنتی، افراد زیادی را به هنر علاقمند کرده است. بخش توسعه و مبادله نیز از پیشرفت خوبی در شهرهای انتخابی در سراسر کشور حمایت می کند. بحش تولید و نمایشگاه در زمینه تئاتر فنی و مهندسی فعالیت می کند و رهبری حرفه ای در زمینه مدیریت استراتژیک هنرهای صحنه ای و محل برگزاری اجراها در کشور را بر عهده دارد.

بخش محتوای فرهنگی پورتال های تعاملی را طراحی می کند تا امکاناتی را برای دانش آموزان، معلمان و علاقه مندان در شبکه جهانی وب فراهم کند. با برنامه توسعه دارایی، مرکز فرهنگی فیلیپین برای بازسازی این ملک شصت هکتاری به عنوان یک مرکز مهم فرهنگی و زیست محیطی در منطقه آسیا-اقیانوسیه آماده می شود.

این مرکز همچنین به سازمان های بین المللی زیادی مانند مرکز هنرهای نمایشی آسیا-اقیانوسیه (AAPAC) و سازمان تئاتر جهانی (ITI) متعقل است. در بین این شبکه های جهانی و برنامه های تبادلی، هنرمندان فیلیپینی همیشه نقش مهمی در برگزاری نمایشگاه ها برای گردشگران و همچنین مردم محلی داشته اند و باعث شده اند که هنر آن ها بسیار مهم و ارزشمندتر از گذشته جلوه کند.

معماری مرکز فرهنگی فیلیپین

گسترش مجموعه

طرح جامع برای توسعه این مجموعه در سال ۲۰۰۳ به اجرا گذاشته شد. این طرح مجتمع CCP را به شش گروه تقسیم می کند که هر کدام از آنها شامل یک ساختمان بزرگ است و هر گروه نقش های متفاوتی را در رابطه با این مجموعه ایفا می کنند.

اولین مورد، Promenade یا گردشگاه است که شامل فروشگاه ها و امکانات چند منظوره ای می باشد.

دومین گروه جایگاه هنر (Arts Sanctuary) است که به عنوان هسته فرهنگی مجموعه به کار گرفته خواهد شد. این گروه شامل تئاتر هنرهای نمایشی جدید، مرکز هنرمندان، سالن تئاتر، مرکز طراحی و دیگر مکان های فضای باز است.

سومین گروه که به بخش سبز (The Green Zone) معروف است، ترکیبی از موزه ها، پارک ها و ساختمان های اداری و تجاری است.

چهارمین گروه مرکز فرهنگی فیلیپین را با نام خوشه قطب خلاق (Creative Hub cluster) می شناسند که فضایی برای صنایع خلاق است.

نمای مرکز فرهنگی فیلیپین

پنجمین مورد در این مجموعه اتاق هنرهای زنده (The Arts Living Room) است که شامل منطقه ای است که برای پروژه های سکونتی فعالیت خواهد کرد.

آخرین گروه نیز با نام بریزوی (Breezzeway) شناخته می شوند که در زیر ساخت های تجاری با کمترین تراکم و امکانات تفریحی ساحلی واقع است.

این مجموعه که با میدان های مختلف، مسیرهای دوچرخه سواری و البته پیاده روهایی پوشیده شده، به این صورت برنامه ریزی شد که ساختمان های مختلف این مجموعه را با یک طراحی مرکزی جالب به هم مرتبط کند. طرح اصلی این مجموعه، ۵ سال به طور انجامید و در سال ۲۰۰۵ اولین ۲ گروه را افتتاح کرد.

در سال ۲۰۱۱، معمارانی به نام Leandro V. Locsin Partners برای طراحی دو ساختمان «گردشگاه» و «جایگاه هنر» جایزه مرکز هنرمندان و تئاتر هنرهای نمایشی را کسب کردند. طرح برنده شبیه به یک روستای قدیمی Badjao یا یک جنگل انبه است که اتاق ها و سالن هایی را در خود جای داده است.

سالن نمایش در مرکز فرهنگی فیلیپین

مرکز فرهنگی فیلیپین در حال حاضر

در حال حاضر CCP، یک مؤسسه مهم ملی فرهنگی فیلیپین است. این مجموعه شبکه خوبی با هنرمندان منطقه ای و کارکنان فرهنگی در کشور را به وجود آورده است. مرکز فرهنگی فیلیپین همچنین هنرهای نمایشی، فیلم و هنرهای رسانه ای را همراه با هنرهای تجسمی و ادبیات در خود جای داده است و هنرمندان الهام بخش زیادی در اینجا، کارگاه، سمینار، منتخبات ادبی، جلسات نقل و همچنین مسابقات گوناگونی برگزار می کنند. از زمان افتتاح این مرکز، آثاری از سراسر جهان مانند فرانسه، آلمان، آمریکا و … در آن قابل مشاهده است.

مرکز فرهنگی فیلیپین در مانیل

این مرکز همچنین برنامه های تبادلی فرهنگی را اجرا می کند تا بتواند هنرهای جهانی را به مردم فیلیپین و البته هنرهای فیلیپینی را به تمام مردم جهان نشان دهد. همواره، نمایش ها و اجراهای هنری متفاوتی در مرکز فرهنگی فیلیپین برگزار می شوند. شما می توانید از آدرس اینترنتی culturalcenter.gov.ph رویدادها و نمایشگاه های در حال برگزاری را مشاهده کنید و همچنین اطلاعات متفاوتی در مورد هنرمندانی که در این مرکز اجرای نمایشی یا یک اثر تجسمی دارند، کسب کنید.

آدرس:

مترو مانیلا ۱۳۰۰، پاسای، مالاته، مگدالنا جالاندونی، بلوار روکساس، مرکز فرهنگی فیلیپین (The Cultural Center of the Philippines)

CP Complex, Roxas Boulevard, Magdalena Jalandoni, Malate, Pasay, 1300 Metro Manila, Philippines

منبع: culturalcenter.gov

نظر خودتان را ارسال کنید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد