مساله گران فروشی گوشی های موبایل در مسیر حل شدن

گران فروشی دیگر در همه محصولات راه پیدا کرده و به معضلی جدی تبدیل شده است. این موضوع درخصوص گوشی های تلفن همراه هم صادق است.برای اطلاعات بیشتر با الی گشت همراه شوید:

مطالب مرتبط:
گوشی های هوشمند جدید ایسوس
ایرانی ها به چه نوع گوشی هایی علاقه دارند
phone

در همین راستا، رییس سازمان حمایت مصرف ‌کنندگان و تولیدکنندگان اعلام کرد که ۲۲ شرکت مجاز به ثبت سفارش واردات و ارائه خدمات پس از فروش گوشی ‌های تلفن همراه آیفون در ایران هستند که اجرای طرح رجیستری تلفن همراه از سوی وزارت ارتباطات و فناوری اطلاعات می ‌تواند ضمن تامین حقوق دولت و مصرف ‌کنندگان مشکل گرانی و سودجویی در بازار آیفون را حل کند.

سید محمود نوابی در این باره افزود: درباره گوشی‌ های آیفون هم ‌اکنون ۲۲ شرکت مجاز به ثبت سفارش واردات و ارائه‌ خدمات پس از فروش این گوشی تلفن همراه بوده که اسامی آنها در سایت سازمان توسعه تجارت و سازمان حمایت مصرف‌ کنندگان و تولیدکنندگان وجود دارد، اما در این زمینه بین بد و بدتر، بد را انتخاب کردیم؛ به‌گونه ‌ای که کالا پیش از این به کشور وارد می‌شد، اما هیچ‌ کسی در این زمینه پاسخگو نبود و شرکت اپل (APPLE)  نیز نمایندگی به ایران نمی‌داد. در آن موقع برخی از شرکت‌ های ارائه‌کننده خدمات پس از فروش گوشی‌ های آیفون را مورد شناسایی قرار داده تا در صورت داشتن شرایط و احراز صلاحیت از نظر ارائه خدمات پس از فروش مناسب، به آنها مجوز واردات و عرضه بدهیم.

وی در خصوص تفاوت قیمت و عرضه گوشی ‌های تلفن همراه آیفون در بازار، اضافه کرد: وزارت ارتباطات و فناوری اطلاعات باید هرچه سریع ‌تر طرح شناسه دار کردن گوشی ‌های تلفن همراه یا همان رجیستری را اجرایی سازد، چرا که از نظر سازمان حمایت مصرف‌کنندگان و تولیدکنندگان و ستاد مبارزه با قاچاق کالا و ارز، اجرای این طرح می ‌تواند ضمن به حداقل رساندن قاچاق گوشی ‌های تلفن همراه، قیمت آنها را نیز تحت کنترل درآورد.

رییس سازمان حمایت مصرف ‌کنندگان و تولیدکنندگان با بیان این‌که وزیر صنعت، معدن و تجارت معتقد است که اجرای این طرح می ‌تواند ضمن تامین منافع مصرف‌کنندگان، منافع و حقوق دولت را نیز احصاء سازد، ادامه داد: وزارت صنعت، معدن و تجارت در این زمینه وظیفه ‌ای نداشته و اجرای فنی این طرح برعهده وزارت ارتباطات و فناوری اطلاعات است و بهتر است هرچه سریع ‌تر آن را عملی سازد چرا که در بیشتر کشورهای دنیا نیز اجرایی شده است.

نوابی اعلام کرد: این‌که به چه دلیل گوشی‌ های تلفن همراه قاچاق قیمت پایین‌تری در بازار دارند و اساسا قاچاق آنها چه صرفه اقتصادی دارد، این است که قاچاق هر کالایی مانند گوشی از پرداخت مالیات، عوارض و حقوق گمرکی دولتی معافیت داشته و واردکننده آن هیچ تعهدی به مصرف‌کننده ندارد، بنابراین اگر طرح رجیستری تلفن همراه اجرایی نشود، نمی‌توان در دیگر طرح ‌های نظارت و تنظیم در بازار عملکرد موفقی داشت، چرا که گوشی ‌های قاچاق ارزان ‌تر از گوشی ‌های رسمی و قانونی وارد می ‌شوند.

وی تصریح کرد: با اجرای طرح شناسه ‌دار کردن یا رجیستری گوشی‌ های تلفن همراه هم دولت به حق خودش رسیده و هم مصرف‌ کنندگان می ‌توانند از حقوق به حق خود برخوردار شوند و از سوی دیگری هزینه ‌ها و قیمت‌ ها تحت کنترل در می آید.

به گفته رییس سازمان حمایت مصرف‌ کنندگان و تولیدکنندگان، گرچه قیمت در بازار  گوشی‌ های تلفن همراه ثابت نیست و به صورت رقابتی تعیین می‌ شود، اما آزادسازی در این حوزه ‌ها به معنای رهاسازی نبوده و کسی نمی ‌تواند دراین زمینه با سودجویی حقوق مصرف‌کنندگان را ضایع سازد، اما با اجرای طرح رجیستری تلفن همراه حداقل و حداکثر سود منطقی در بازار قابلیت کنترل بیشتری پیدا کرده و مشکل قیمت ‌های غیرمنطقی و گران فروشی در این بازار نیز حل خواهد شد.

نوابی اظهار کرد: با شرکت ‌های مجاز به واردات گوشی ‌های آیفون عهد اخوتی نبسته ‌ایم و اگر سازمان حمایت مصرف‌کنندگان و تولیدکنندگان به این نتیجه برسد که برخی این شرکت ‌ها از شرایط استانداردهای متعهد شده عدول کرده‌اند، صلاحیت واردات را از آنها سلب خواهیم کرد. بنابراین تداوم واردات گوشی ‌های آیفون برای شرکت ‌های مجاز بستگی به عملکرد مناسب و صحیح آنها خواهد داشت.

برای آنهایی که از گوشی موبایل فرار می کنند!
قارچ خور کودکی هایمان اینترنتی شد!
آشنایی با تعدادی از کاربردی ترین سرویس های وب
ویروس ها چه بر سر دستگاه های ما می آورند؟

نظر خودتان را ارسال کنید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد

code