معرفی موزه گرمابه پهنه سمنان + تصویر

موزه گرمابه پهنه سمنان

اگر تاریخ دوست باشید و بخواهید سفری به تاریخ داشته باشید، موزه ها می توانند راه گشای شما باشند. بازدید از موزه ها اطلاعات زیادی از گذشته ها در اختیارمان قرار می دهد و موزه ها در واقع جایی هستند که بصورت عملی می توانید اطلاعات تاریخی تان را با مشاهده زیاد کنید و از وسایلی که شاید هر کسی نشناسد و حتی از وجود آن ها با خبر نباشد، با خبر شوید. می خواهیم به استان سمنان سفر کنیم و به یکی از موزه های آن به نام موزه گرمابه پهنه سمنان سر بزنیم و ببینیم در این موزه چه می گذرد. با الی گشت همراه شوید:

موزه گرمابه پهنه سمنان
مطالب مرتبط:
مکان های مرموز و ناشناخته ایران! + تصویر
جنگل ابر، جنگلی که در میان اقیانوسی از ابر است+تصویر

این موزه در واقع اول حمام و گرمابه بوده است  به همین دلیل هم به نام موزه گرمابه  شناخته می شود. روی سر در این حمام کتیبه ای وجود دارد که یکی از تاریخ نویسان دوران قاجار هم آن را در کتابی آورده است و تاریخ ساخت آن را به دوارن تیموریان نسبت داده اند. این بنا، در دوران صفویان و حتی تا نیمه دوران پادشاهی قاجاریان هم استفاده می شده است تا اینکه در زمان سلطنت مظفرالدین شاه، بازسازی می شود.

موزه گرمابه پهنه سمنان در سال ۱۳۵۳ به عنوان یکی از آثار با ارزش تاریخی ایران در فهرست آثار ملی ثبت شد و در سال های ۱۳۶۵ تا ۱۳۷۳ به موزه مردم شناسی، تغییر کاربری داد.

عکس موزه گرمابه پهنه سمنان

موزه گرمابه پهنه سمنان وسعتی معادل ۱۰۰۰ متر مربع دارد، در این موزه می توان قسمت ای مختلفی مانند هشتی ورودی، رختکن، گرمخانه و خزانه های آب گرم و خزانه های آب سرد را دید. هشتی ورودی این موزه امروزه به محلی برای فروش بلیط ورود و دادن بروشورهای اطلاعاتی تبدیل شده است. بعد از عبور از چند قسمت به راهروی باریکی می رسید و بعد از گذر از آن راهرو وارد صحن گرمابه می شوید که دارای غرفه های است. در یکی از این غرفه ها، اسکلت ۴۰۰۰ ساله ای به چشمی می خورد که در یکی از مناطق دامغان به نام تپه حصار پیدا شده است.

اشیا موزه گرمابه پهنه سمنان

در یکی دیگر از غرفه های شیشه ای این موزه می توان اشیا و لوازمی سفالی را دید که قدمت آن ها به هزاره دوم قبل از میلاد مسیح برمی گردد. در غرفه های بعدی هم می توان اشیا و لوازی مربوط به دوران اسلامی از انواع ظرف های لعابدار گرفته تا کاسه های مختلف را دید.

موزه گرمابه پهنه در سمنان

غرفه های بعدی موزه گرمابه پهنه سمنان شامل جواهرات و زینت آلات زنان عشایر سمنانی است.

آشنایی با مناره آجری خرم آباد
بازار وکیل، معروف ترین بازار سنتی ایران
لارک، یکی از جزایر دیدنی خلیج فارس
تنها قنات ایران که توسط جن ها و دیوها حفر شده!

نظر خودتان را ارسال کنید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد

code