یک بار برای همیشه! معرفی کامل شهرهای شمالی ایران

معرفی کامل شهرهای شمالی ایران

حرف برنامه ریزی برای تعطیلات که به میان می آید، همیشه سفر به شهرهای شمالی ایران یک گزینه عالی به نظر می رسد (البته این مطلب مسلما شامل ساکنان شهرهای شمالی نمی شود). اما انتخاب از میان شهرهای مقصد کاری دشوار است، از کدام جاده سفر کنیم؟ به کدام استان برویم؟ و کدام شهر را برای اقامت انتخاب کنیم؟ سوالی است که قبل از سفر با آن مواجه هستیم. این منطقه خوش آب و هوا که به دلیل قرار گرفتن در کنار بازمانده دریای تتیس (دریای مازندران) بسیار مرطوب و سرسبز است از سه استان گیلان، مازندران و گلستان تشکیل شده است. استان های گیلان و مازندران فاصله کم تری با تهران دارند و بیشتر برای سفرهای کوتاه مدت انتخاب می شوند. در ادامه با الی گشت همراه شوید تا معرفی کامل شهرهای شمالی ایران را بخوانید و راحت تر بتوانید مقصد شمالی خود را انتخاب کنید.

استان گیلان- شهرهای شمالی ایران

گیلان

مطالب مرتبط:
وفور جاذبه های دیدنی در قطار گردشگری شمال
درخت سرخدار، میراث کهن جنگل های شمال ایران
خوشمزه ترین غذاهای شمال ایران
راهنمای سفر به گیلان

استان گیلان طبق سرشماری های انجام گرفته در سال ۹۵ بیش از ۲٫۵ میلیون نفر جمعیت دارد. دارای ۱۶ شهرستان و ۵۲ شهر می باشد. که غربی ترین آن ها شهرستان آستارا و شرقی ترین آن ها رودسر است. هریک از شهرهای استان گیلان زیبایی های منحصر به فرد خود را دارند. بسته به این که می خواهید به دیدن جاذبه های تاریخی بروید، از ساحل رویایی دریای خزر لذت ببرید و یا می خواهید در گرمای تابستانی زمانی را در منطقه ای خنک و کوهستانی بگذرانید انتخاب ها متفاوتی را پیش رو دارید. برای سفر به این استان باید جاده تهران قزوین و سپس قزوین رشت را پیش بگیرید. همچنین پرواز به فرودگاه بین المللی رشت نیز گزینه دیگر پیش روی شما است. در ادامه این بخش برای معرفی کامل شهرهای شمالی ایران، شهرهای گیلان را توضیح خواهیم داد.

گیلان

آستارا: آستارا از شهرهای ساحلی استان گیلان به شمار می رود و مردم آن غالبا به زبان ترکی آذربایجانی و عده ای نیز تالشی صحبت می کنند. از جاذبه‌ های طبیعی گردشگری آن می ‌توان به تالاب استیل، آبشار لاتون، تله کابین حیران، گردنه حیران، ساحل صدف و ارتفاعات سرسبز و جنگلی آن که همه ساله مسافران و گردشگران زیادی را به خود جذب می‌کند اشاره کرد. این شهرستان علاوه بر جاذبه های طبیعی همسایه جمهوری آذربایجان است که موجب شده بازارچه ها و پاساژهای ساحلی متعددی داشته باشد که اجناس را با قیمت مناسب برای فروش می گذارند.

مسیر دسترسی از تهران: می توانید اتوبوس های مسافربری به سمت آستارا را سوار شوید یا از جاده کرج-قزوین به سمت جاده رشت و سپسصومعه سرا، تالش و در نهایت آستارا بروید.

تالش یا طوالش: این شهرستان پس از رشت دومین شهر پرجمعیت استان گیلان به شمار می رود و با کوهستان ‌ها و طبیعتی زیبا و دشت ‌های دل ‌انگیز و با واقع شدن در سواحل دریای خزر قطب اکوتوریسم ایران محسوب می‌شود. تالش دومین مرکز خاوایار کشور است و قسمتی از آن کوهستانی و سمت دیگر ساحل دریای خزر قرار گرفته است. مردم آن به زبان تالشی صحبت می کنند.

مسیر دسترسی از تهران: می توانید اتوبوس های مسافربری به سمت آستارا را سوار شوید یا از جاده کرج-قزوین به سمت جاده رشت و سپس صومعه سرا و تالش بروید.

رضوانشهر: شهرستان رضوانشهر نیز بین کوه و دریا واقع شده و جاده رویایی پونل به خلخال از آن عبور می کند از دیگر جاذبه های طبیعی آن  آبشار ویسادار و منطقهٔ توریستی دوران می باشند. همچنین کارخانه تولی کاغذ چوکا که روزگاری ۷۰% کاغذ کشور را تامین می کرد در آن قرار دارد. مردم آن مخلوطی  از تالشی و گیلکی صحبت می کنند.

مسیر دسترسی از تهران: برای رفتن به شهرهای شمالی ایران مانند رضوانشهر می توانید اتوبوس های مسافربری به سمت آستارا را سوار شوید و بعد از صومعه سرا در این شهر پیاده شوید یا جاده کرج-قزوین به سمت جاده رشت و سپس صومعه سرا و در نهایت رضوانشهر بروید.

استان گیلان یکی از استان های شمالی

بندر انزلی: بندرانزلی که امروز تبدیل به منطقه آزاد تجاری شده برای خرید بسیار مناسب است. ماهی گیری زیادی در آن انجام می شود و اسکله تجاری آن بسیاردیدنی است. انزلی شهری کاملا جلگه ای و ساحلی است که تابستان های گرم و مرطوب و زمستان های ملایمی دارد و عنوان پرباران ترین را از آن خود کرده است. تالاب دیدنی انزلی نیز از جاذبه های طبیعی آن است.

مسیر دسترسی از تهران: می توانید اتوبوس های مسافربری بندر انزلی را سوار شوید یا از جاده کرج-قزوین به سمت جاده رشت و در نهایت بندر انزلی بروید.

صومعه سرا: در ادامه معرفی کامل شهرهای شمالی ایران از غرب به شرق به شهر صومعه سرا می رسیم که در زبان محلی مردم سوماسرا خوانده می شود.

مسیر دسترسی از تهران: می توانید اتوبوس های مسافربری به سمت صومعه سرا را سوار شوید یا از جاده کرج-قزوین به سمت جاده رشت و سپس صومعه سرا بروید.

فومن: فومن طبیعی فوق العاده دیدنی دارد و جزو شهرهای کوهستانی به حساب می آید، مردم ساکنان مناطق کوهستانی آن تالشی و اغلب جلگه نشینان گیلک هستند. شهرستان فومن یکی از قطب‌ های گردشگری ایران است. از جاذبه‌ های دیدنی این شهرستان می ‌توان به شهر تاریخی ماسوله، دژ قلعه رودخان و همچنین شهر تاریخی فومن اشاره کرد. همچنین چشم ‌اندازها، دشت ‌ها، رودخانه ‌ها و کوهستان ‌های بسیار زیبایی نیز در این شهرستان قرار دارند. کلوچه فومن نیز شهرت بسیاری دارد و جاده های آن نیز بی نظیر است.

مسیر دسترسی از تهران: می توانید اتوبوس های مسافربری به سمت فومن را سوار شوید یا از جاده کرج-قزوین به سمت جاده رشت  حرکت کنید که بعد از منجیل به سمت جاده آستارا به فومن می رسید.

قلعه رودخان

رشت: شهر رشت که مرکز استان نیز می باشد دارای ۲۲ کیلومتر نوار ساحلی است که در آن ها ۱۴ طرح سالم سازی شنا احداث شده اند. گشت و گذار در خیابان های قدیمی و بازار میدان شهرداری رشت از دیگر جاذبه های این شهر می باشد که مردم مهمان نواز آن مانند دیگر شهرهای کشور به گرمی از شما استقبال می کنند.

مسیر دسترسی از تهران: می توانید اتوبوس های مسافربری یا راه آهن به سمت رشت را سوار شوید یا از جاده کرج-قزوین به سمت رشت بروید.

شفت: در ادامه معرفی کامل شهرهای شمالی ایران شفت قرار دارد که از جاذبه های دیدنی آن می توان به منطقه سیاحتی، زیارتی سیاهمزگی و آبشار دودوزن، پارک جنگلی چنار رودخان، بقاع متبرک امام زاده ابراهیم و امام زاده اسحاق، منطقه سیاحتی کلوان و چماچاء اشاره کرد.

مسیر دسترسی از تهران: می توانید اتوبوس های مسافربری به سمت آستارا را سوار شوید که بعد از منجیل و قبل از صومعه سرا به شقت می رسید. از جاده کرج-قزوین به سمت جاده رشت و سپس صومعه سرا بروید و قبل از شهر صومعه سرا مسیر بین راهی شفت را پیش بگیرید.

آستانه اشرفیه: این شهر نیز از سال ۱۳۹۲ جزو منطقه آزاد انزلی شد. از دیدنی های آن می توان به سواحل زیبا و پول چوبی بندر کیاشهر، پل خشتی نیاکو، پارگ جنگلی بوجاق و پارک جنگلی بندر کیاشهر اشاره کرد. در ادامه معرفی کامل شهرهای شمالی ایران و شهر آستانه لازم است بگوییم که اگر برای دیدن آن رفتید امتحان کردن بادام آستانه را فراموش نکنید.

مسیر دسترسی از تهران: می توانید از جاده کرج-قزوین به سمت لاهیجان رفته که بعد از سیاهکل و لاهیجان باید به سمت آستانه اشرفیه تغییر جهت بدهید.

صنایع دستی گیلان

لاهیجان: لاهیجان که به عروس شهرهای گیلان شهرت دارد آب و هوایی نسبتا خنک تر دارد و کوه های زیبای پوشیده شده از جنگل در آن قرار گرفته اند. از جمله دیدنی های آن می توان به بقعه شیخ زاهد گیلانی، تالاب سوستان، استخر لاهیجان و شیطان کوه اشاره کرد که بسیار دیدنی هستند. شهر لاهیجان پر است از مزارع زیبای چای و از خوراکی های خوشمزه آن می توان کلوچه را نام برد.

مسیر دسترسی از تهران: از جاده کرج-قزوین به سمت لاهیجان رانندگی کنید یا اتوبوس سوار شوید، بعد از منجیل چندراهی لاهیجان-رشت-آستارا را به سمت لاهیجان بروید. که بعد از سیاهکل و لاهیجان باید به سمت آستانه اشرفیه تغییر جهت بدهید.

سیاهکل: در زبان گیلکی به معنی آبادی کنار کوه است و این شهر نیز آب و هوایی خنک دارد به خصوص منطقه ییلاقی آن دیلمان که از دیرباز منطقه ای برای سپری کردن تابستان ها بوده است. از دیدنی های این شهرستان می توان به جاده رویایی سیاهکل به دیلمان، آبشار لونک، روستای پیرکوه، حمان تاریخی دیلمان، چشمه آب معدنی لاریخانی و قلعه گرماور اشاره کرد. این شهر در واقع از ترکیب ۳ شهر کلسر، کدوبنک و برفجان تشکیل شده و به جز این جاذبه ها جنگل و منطقه آبرفت و جلگه ای این شهر هم زیبایی خاصی دارد.

مسیر دسترسی از تهران: از جاده کرج-قزوین به سمت لاهیجان رانندگی کنید یا با اتوبوس لاهیجان تا سیاهکل بروید.

رودبار: اگر از سمت تهران و قزوین راهی استان گیلان شوید اولین شهری که میزبان شما خواهند بود شهرستان رودبار است که همه آن را با باغ های زیتونش می شناسند.

مسیر دسترسی از تهران: از جاده کرج-قزوین به سمت رودبار رانندگی کنید یا با اتوبوس رودبار را سوار شوید.

سیاهکل

لنگرود: از دیدنی های این شهرستان جلگه ای می توان به ساحل زیبای چمخاله، پل خشتی، روستای پرشوه، اسخر شابیجارسل، پارک فجرریال روستای لیلاکوه و استخر کومله اشاراه کرد. در ضمن بازار ماهی فروشان لنگرد یکی از مقاصد مسافران استان های شمالی برای خرید ماهی تازه است.

مسیر دسترسی از تهران: از جاده کرج-قزوین به سمت لاهیجان رانندگی کنید یا اتوبوس سوار شوید، بعد از منجیل چندراهی لاهیجان-رشت-آستارا را به سمت لاهیجان بروید. بعد از لاهیجان باید به سمت لنگرود تغییر مسیر بدهید.

املش: شهرستان املش، در شرق گیلان واقع شده است و۶۵ کیلومتر ازمرکز استان فاصله دارد، شمال املش جلگه ای و جنوب آن کوهستانی می باشد. از دیدنی های آن می توان به روستای کجید، روستای تابستان نشین، روستای رانکوه، خانه گوهر تاج خانم، عمارت عبدالعلی خان صوفی، آبشار سیاه تاش و غار تلاین اشاره کرد.

مسیر دسترسی از تهران: بعد از لنگرود به املش می رسید.

رودسر: در تقسیمات امروز کشوری رودسر شرقی ترین شهرستان استان گیلان است و همسایه آن رامسر متعلق به استان مازندران است. مردم آن گیلک هستند و به همین زبان صحبت می کنند البته لهجه آن ها مقداری متفاوت است. از جمله نقاط دیدنی در این شهرستان، ساحلی به طول ۳۰ کیلومتر است که به دلیل نزدیکی کوه با دریا، در این منطقه، چشم‌ انداز زیبایی را شکل داده است. همین عامل، این شهرستان را به مهمترین مرکز والیبال ساحلی در ایران تبدیل کرده ‌است. از دیگر دیدنی های آن پل تاریخی تمیجان، بندبن و گنبد پیرمحله می باشد.

مسیر دسترسی از تهران: مسیر همانند مسیر املش و لنگرود است با این تفاوت که بعد از لنگرود، به جای جاده املش جاده رامسر را پیش می گیرید.

ماهی دودی

جواهردشت: این روستای ییلاقی در ارتفاعات بالای ۲۰۰۰ در استان گیلان، پر از دامنه های سرسبز و جنگل های زیبایی است که در ماه های فروردین تا شهریور گردشگران زیادی را به خود جذب می کند. این روستا از توابع شهرستان رودسر است و به دلیل قرارگیری در ارتفاعات در ماه های پاییز و زمستان کاملا خالی از سکنه می شود. چرا که بارش شدید برف به کسی اجازه زندگی در آن را نمی دهد.

مسیر دسترسی از تهران: می توانید از جاده کرج-قزوین به سمت لنگرود و سپس جواهر دشت بروید اما بهتر است از سمت مازندران و جاده چالوس، به سمت رامسر، چابکسر و سپس جواهردشت بروید.

قاسم آباد رودسر: این روستا در بخش چابکسر شهرستان رودسر قرار گرفته و جاذبه باستانی قلعه بندبن دارد. به جز این لباس های محلی این روستا به دلیل رنگ های شادی که در آن ها به کار رفته است، طرفداران فراوانی را در بین گردشگرانی که به این منطقه سفر می کنند دارند.رقص های محلی با موسیقی خاص این مردم در جشنواره ها، تکمیل کننده زیبایی این لباس ها هستند. کشتی گیله مردی یکی از مراسمات پر طرفدار برگزار شده در این روستا است.

مسیر دسترسی از تهران: می توانید از سمت مازندران و جاده چالوس، به سمت رامسر و سپس قاسم آباد بروید.

کلاچای: یکی دیگر از شهرهای شمالی کشورمان در استان گیلان شهر کلاچای است. این شهر با نزدیکی به دریا و جنگل و دارا بودن سوغاتی های فراوان یکی از پر طرفدارترین شهرهای شمالی برای گردشگران ایرانی ست.مزارع سرسبز برنج و چای و باغات مرکبات نیز به مناظر زیبای طبیعی آن، جلوه دیگری بخشیده است.

مسیر دسترسی از تهران: می توانید از سمت مازندران و جاده چالوس، به سمت رامسر، چابکسر و سپس کلاچای بروید.

جواهر ده

ماسوله: شهر ماسوله یکی از شهرهای شمالی ایران در شهرستان فومن است که به خاطر معماری پلکانی که دارد گردشگران زیادی را به خود مجذوب کرده و هر ساله در ماه های بهار، تابستان و پاییز بسیار شلوغ می شود. در اطراف این شهر می توانید از آبشار ها و جنگل های زیبایی بازدید کنید.

مسیر دسترسی از تهران: می توانید از سمت جاده کرج-قزوین به سمت منجیل و سپس فومن رفته و از آنجا، جاده ماسوله را پیش بگیرید.

مازندران


در ادامه معرفی کامل شهرهای شمالی ایران وارد استان مازندران می شویم. که دارای ۲۲ شهرستان و ۵۱ شهر است. برای رسیدن به شهرهای غربی این استان می توانید از جاده پر پیچ و خم چالوس (کندوان) راهی سفر شوید، اما اگر قصد سفر به بخش های شرقی را دارید باید جاده فیروزکوه (که به قائم شهر ختم می شود) یا جاده هراز (که به آمل می رسد) را انتخاب کنید. راه دیگر انتخاب قطار است که از مسیری فوق العاده زیبا از دل طبیعت عبور می کند و شما را تا شهر گرگان هم می برد. اگر بخواهید می توانید با استفاده از هواپیما به شهرهای ساری در شرق، نوشهر در مرکز و رامسر در غرب استان سفر کنید.

مازندران

رامسر: معرفی کامل شهرهای شمالی ایران را در استان مازندران ادامه می دهیم و از سمت غرب کم کم به شرق استان پیش می رویم، رامسر غربی ترین شهر استان است و از مکانر‌های دیدنی این شهر می ‌توان به هتل رامسر، آبگرم رامسر، کاخ محمدرضا شاه سابق و خیابان کازینو اشاره کرد.

مسیر دسترسی از تهران: می توانید از سمت مازندران و جاده چالوس، به سمت تنکابن و سپس رامسر بروید.

تنکابن: وارد شهر تنکابن که می شویم کم کم تفاوت مردم فرهنگ و گویش های مردم گیلان و مازندران برایمان آشکارتر می شود. مردم آن به زبان مازندرانی و گیلکی صحبت می کنند. شهر تنکابن دارای باغ های کیوی، پرتقال و چای است و جالب است بدانید تنکابن یا شهسوار معروف به پایتخت مرکبات کشور مرکز شهرستان تنکابن بوده و بزرگترین شهر غرب استان مازندران محسوب می‌ گردد.تنکابن نیز دارای مناطقی ساحلی و کوهستانی است از دیدنی های آن می توان به ییلاقات دوهزار و سه هزار، دشت دریاسر، ییلاق دینارسرا، اثر طبیعی خشکه داران، آب گرم معدنی فلک ده لیره سر، آبشار فرهاد جوی، غار دانیال، پارک جنگلی چال دره و مزارع پرورش ماهیان سردابی اشاره کرد.

مسیر دسترسی از تهران: می توانید از سمت مازندران و جاده چالوس، به سمت تنکابن بروید.

تنکابن

عباس ‌آباد: یکی دیگر از مواردی که باید در معرفی کامل شهرهای شمالی ایران به آن بپردازیم عباس آباد است، از دیدنی های آن پارک جنگلی خشکه داران، روستای ولیکستان و ساحل زیبا می باشند. البته جاده عباس آباد به کلاردشت نیز یکی از زیباترین جاده های جنگلی ایران است. این جاده با طبیعتی بکر و بی نظیر به ویژه در فصل بهار صحنه هایی زیبا و ماندگار را برایتان رقم می زند. در طول جاده انواع رستوران ها با غذاهای محلی موجود است.

مسیر دسترسی از تهران: می توانید از سمت کرج و جاده چالوس، به سمت عباس آباد بروید.

چالوس: از دیگر شهرهای ساحلی که به خاطر نزدیکی به انتهای جاده چالوس مقاصد بسیاری از مسافران می باشد از دیدنی های آن می توان به تپه باستانی کلاردشت، سواحل چپکرود، پارک جنگلی فین، تله کابین نمک آبرود، ییلاقات کلاردشت، دریاچه ولشت، دره رودبارک، علم کوه، غار یخ مراد، پارک ورگاویج و یخچال طبیعی حصار چال اشاره کرد.

مسیر دسترسی از تهران: می توانید از سمت جاده کرج، جاده چالوس را رفته تا به این شهر برسید.

نوشهر: در ادامه معرفی کامل شهرهای شمالی ایران به نوشهر می رسیم . شهری که دارای ساحل زیبا و ارتفاعات خوش آب و هوا و ییلاقی می باشد. از دیدنی های آن می توان به پارک جنگلی سیسنگان، موزه کندلوس، غار قندیلی خاچک، بندر نوشهر، قلعه تاریخی اسپیروز، پلاژ نوشهر، چشمه گردو، دیو چشمه و دریاچه ارواح اشاره کرد. مردم آن به زبان مازندرانی با لهجه کجوری صحبت می کنند.

مسیر دسترسی از تهران: می توانید از سمت کرج و جاده چالوس، به سمت نوشهر بروید.

رودخانه

نور: یکی از قدیمی ترین شهرهای مازندران است که زمانی نام آن رستمدار بوده است. این شهر دارای دو منطقه سردسیری و گرمسیری با بلوکات بسیار است که مهمترین آنها بالاده نامیده می شود . از جاذبه های گردشگری آن می توان به کاخ تمیشان، دریاچه الیمالات، فیل سنگی، پارک جنگلی کشپل، خانه نیما یوشییج و پارک جنگلی نور اشاره کرد.

مسیر دسترسی از تهران: از سمت جاده رودهن و سپس هراز می توانید به شهر نور بروید.

محمودآباد: این شهرستان نزدیک ‌ترین شهرستان ساحلی به پایتخت کشور است.

مسیر دسترسی از تهران: از سمت جاده رودهن و سپس هراز و بعد زا آمل می توانید به شهر محمد آباد بروید.

آمل: جاذبه های این شهر تمام نشدنی است و مشهورترین آنان قله دماوند مرتفع ترین قله در کشور و خاورمیانه است. از دیدگر دیدنی های آن می توان به پارک جنگلی میرزا کوچک خان، پارک دهکده طلایی، سیاه کوه؛ کوه کلکچال، روز هراز، آبشار یخی، آتشکده آمل، بازار قدیم شهر، امام زاده هاشم، برج هشتل و پل معلق اشاره کرد.

مسیر دسترسی از تهران: از سمت جاده رودهن و سپس هراز اولین شهر بزرگ در مسیرتان شهر آمل خواهد بود.

فریدونکنار: از دیگر شهرهای دیدنی که در معرفی کامل شهرهای شمالی ایران به آن می رسیم فریدونکنار است که در زمستان سال ۱۳۸۶ از سوی هیات دولت رسما از بخش فریدونکنار به شهرستان فریدونکنار ارتقا یافت. از جاذب ه‌های گردشگری شهرستان م یتوان به تالاب بین‌ المللی که سالیانه میزبان میلیون‌ های پرنده مهاجر از سیبری برای زمستان گذرانی است تا ساحل بکر دریای زیبای خزر و جنگل‌ های جزین و سوته و آب ‌بندان ‌های روستاهای شهرستان، باغ پرندگان واقع در شهر فریدون و مسجد جامع بهرامی اشاره کرد. شهرک ‌های خزرشهر دریاسر و خزرکنار و فرزادشهر از شهرک های بزرگ، قدیمی، زیبا و همچنین، توریستی شهرک‌ های معروف مازندران  وکشور به حساب می ‌آیند.

مسیر دسترسی از تهران: از سمت جاده رودهن و سپس هراز به سمت آمل و بعد محمود آباد بروید و از آنجا بهسمت شرق و فریدونکنار بروید.

دماوند

بابل: پرجمعیت ترین شهر در استان مازندران که برای آن عنوان شهر بهارنارنج را انتخاب کرده اند. این شهر جاذبه های فراوانی دارد و از جمله آن ها می توان به دریاچه سد شیاده، جنگل نانرنجلو، آبشار حاجی شیخ موسی، آبشار تیرکن، چشمه آب گرم ازرو، ییلاق فیلبند، ییلاق ورزنه، بقعه امام زاده قسم و کاروانسراهای بسیار اشاره کرد.

مسیر دسترسی از تهران: از سمت جاده رودهن، هراز و بعد از آمل به این شهر خواهید رسید.

بابلسر: منطقه ‌ای بسیار سرسبز و باطراوت که طبیعت بکر و چشم ‌اندازهای زیبا و خارق ‌العاده‌ی آن بسیار دیدنی است. امام زاده ابراهیم، پل معلق بابلسر، پارک وحش، رود بابلرود و اسکله های قایقرانی آن، منطقه ساحلی میرود از دیدنی های آن هستند.

مسیر دسترسی از تهران: از سمت جاده رودهن، هراز یا فیروزکوه به سمت بابل و در نهایت بابلسر بروید.

جویبار: در ادامه معرفی کامل شهرهای شمالی ایران لازم است متذکر شویم که شهرستان جویبار در حال حاضر به عنوان پایتخت کشتی جهان شناخته می ‌شود. در شهرستان جویبار تاکنون ۲۰ اثر تاریخی در فهرست آثار ملی کشور به ثبت رسیده‌است. ۱۱ تپه تاریخی با قدمت هزاره اول پیش از میلاد، محوطه باستانی انبارسر، تکایای چهل‌ تن، بیزکی، کردکلا، امام ‌زاده حبیب‌الله، سقاتالار بیزکی، پل جمعه بازار و سیکاپل از جمله این آثار باستانی ثبت شده می ‌باشند. ساحل چپکرود نیز مکانی مناسب برای آبتنی است.

مسیر دسترسی از تهران: از سمت جاده رودهن، فیروزکوه به سمت قائم شهر و سپس جویبار بروید.

ارتفاعات شمال

قائم‌ شهر: قائم‌ شهر یکی از شهرهای مهم استان مازندران است که میان کوه و دریا جای گرفته است و سابقه تاریخی آن به پیش از قرن ششم می ‌رسد. از دیدنی های آن می توان به منطقه حفاظت شده جنگلی خیبوس، سد زمزم، تپه باستانی گردکوه، جنگل کوتنا، مقبره سید ابوصالح، پارک جنگلی تلارو دریاچه گل پل اشاره کرد.

مسیر دسترسی از تهران: از سمت جاده رودهن، فیروزکوه به سمت قائم شهر بروید.

سوادکوه: همان طور که از نامش مشخص است این جا دریا ندارد اما دیدنی های فوق العاده ای را در دل کوه های خود جای داده است. جاده فیروزکوه و قطار شمال و پل ورسک از آن می گذرند و از دیدنی های آن می توان به ارتفاعات دودانگه، کرداباد، محله قدیم آلاشت، قلعه کنگلو، قلعه اساس، برج لاجیم، پل شاهپور و آرامگاه اخوت اشاره کرد.

مسیر دسترسی از تهران: از سمت جاده رودهن، فیروزکوه به سمت سوادکوه بروید.

ساری: در ادامه معرفی کامل شهرهای شمالی ایران به سمت شرق به شهر ساری مرکز استان مازندران می رسیم. از دیدنی های آن می توان به میدان ساعت، مسجمد جامع حاج مصطفی خان، امام زاده یحیی، پارک جنگلی شهید زارع، سد سلیمان تنگه، شیرین رود، پارک نیلوفر آبی، ساحل، دریاچه باداب سورت، دریاچه چورت، مجموعه تاریخی فره آباد، شاطر گنبد و خانه کلبادی اشاره کرد.

مسیر دسترسی از تهران: از سمت جاده رودهن، فیروزکوه به سمت قائم شهر و سپس ساری بروید.

باداب سورت

میان ‌دورود: نام آن به دلیل قرار گرفتن بین دو رودخانه شهر نکا و ساری بدین گونه انتخاب شده است. از دیدنی های آن می توان پناهگاه حیات وحش دشت ناز، پناهگاه حیات وحش سمسکنده، روستای زید علیا و روستای ماکران را نام برد.

مسیر دسترسی از تهران: از سمت جاده رودهن، فیروزکوه به سمت قائم شهر، ساری و سپس میان دورود بروید.

نکا: آب معدنی قر مرض، دریاچه استخر پشت، منطقه هزار جریب، غار باستانی کمیشان، برج آرامگاهی امامزاده عبدالله، جنگل ‌های نکا در داخل نکا و امامزاده یحیی نزدیک روستای سیکا از معروف ‌ترین مناطق شهرستان نکا در میان شهرهای شمالی ایران به ‌شمار می ‌آیند.

مسیر دسترسی از تهران: از سمت جاده رودهن، فیروزکوه پس از ساری به نکا خواهید رسید.

بهشهر: بهشهر به دلیل آب ‌وهوای معتدل و بسیار مطبوعش، در طول تاریخ همواره مورد توجه گردشگران، دلباختگان طبیعت و شاهان و خوانین محلی بوده‌ است و وجود کاخ‌ های متعدد گواهی برای این ادعاست. از جمله دیدنی ‌های این شهرستان می ‌توان به موارد زیر اشاره نمود، مجموعه تاریخی سد عباس‌آباد، مجموعه باغ صفوی (یا باغ شاه)، عمارت چهل‌ ستون، بنای تاریخی چشمه‌ عمارت، کاخ صفی‌ آباد، کاخ صاحب‌ الزمان، امام ‌زاده‌عبدالله سفیدچاه، امام‌زاده عبدالله سارو، شبه‌جزیره میانکاله، خانه قدیمی احمدعلی ‌خان هزارجریبی و حسینیه شیخ ‌علی ‌زاده اشاره کرد.

مسیر دسترسی از تهران: از سمت جاده رودهن، فیروزکوه بعد از نکا شهر بهشهر قرار دارد.

کلاردشت- شهرهای شمالی ایران

گلوگاه: اما در انتهای معرفی کامل شهرهای شمالی ایران به شرفی ترین شهرستان استان مازندران، گلوگاه می رسیم که به زبان مازنی صحبت می کنند. جاذبه های تاریخی این منطقه با حمله مغول ها از بین رفته اند. از دیدنی های آن می توان به توسکا چشمه، روستای آغوز دره، روستای نیالا و تپه تاریخی گراودین اشاره کرد.

مسیر دسترسی از تهران: از سمت جاده رودهن، فیروزکوه به سمت قائم شهر، ساری، نکا، میان دورود و سپس گلوگاه بروید.

کلاردشت: در واقع کلاردشت نام یک ناحیه در استان مازندران با روستاها و مناطق مختلف است که در بین مردم تهران به شهر کلاردشت مشهور شده است. مرکزیت این ناحیه با شهر حسن کیف است و اگرچه از دریا دور بوده، اما جاذبه هایی همچون رودخانه سرد آبرود، دریاچه ولشت، روستای مازیچال در ارتفاعات بالادست، کاخ اجابیت، علم کوه، روستای کردیچال، روستاهای هریجان و سیاه بیشه، تپه باستانی کلار و بسیاری دیگر این مکان را در بین تهرانی ها بسیار محبوب کرده است.

مسیر دسترسی از تهران: جاده کرج و چالوس را به سمت مرزن آباد رفته و سپس وارد جاده کلاردشت شوید.

ابرها

مرزن آباد: یکی از شهرهای شهرستان چالوس است که کوه کلاک، آبشار بارینگنون و اقامتگاه بوم گردی بای پید آواز مازندران از دیدنی ها و اقامتگاه های خوب آن بوده و در محل تلاقی دو رودخانه چالوس و براررود واقع شده است.

مسیر دسترسی از تهران: جاده کرج و چالوس را به سمت مرزن آباد بروید.

نمک آبرود: نمک آبرود یک منطقه ییلاقی با تله کابین است که بین راه چالوس به تنکابن قرار دارد. شهرک نمک آبرود مجموعه تفریحی بسیار بزرگی شامل دو خط تله کابین، زیپ لاین، سورتمه، پینت بال، پیست کارتینگ و موتور ۴ چرخ و غیره دارد که نه تنها در تعطیلات تابستانی بلکه در زمستان نیز برای ورزش های زمستانی پذیرای گردشگران فراوانی است.

مسیر دسترسی از تهران: از جاده کرج و چالوس حرکت کرده و سپس جاده به سمت تنکابن را پیش بگیرید و در نهایت وارد جاده نمک آبرود شوید.

گلستان


بعد از دو استان گیلان و مازندران، به استان گلستان می رسیم. استان گلستان، شرقی ترین استان شمالی کشور است که در کنار دریای خزر قرار گرفته و مرکز آن، گرگان است. دیگر شهرهای این استان گنبد کاووس، بندر ترکمن و … هستند که همگی پر از جاذبه های گردشگری بوده و هر ساله خانواده های فراوانی را از کل کشور به خود جذب می کند. در کل استان گلستان دارای  ۱۴ شهرستان به نام‌های آزاد شهر، آق قلا، گرگان، گنبد کاووس، بندر ترکمن، گمیش تپه، رامیان، کردکوی، بندر گز، علی آباد کتول، گالیکش، کلاله، مراوه تپه و مینودشت است. در تمام این شهرستان ها شاهد شهرهای شمالی ایران و نزدیک به هم بسیاری با جذابیت های منحصر به فرد خواهید بود.

استان گلستان- گنبد قابوس

گرگان: این شهر یکی از قدیمی ترین شهرهای شمالی ایران و البته تمام ایران، با نام های استرآباد و جرجان در طول تاریخ است که به دلیل قرارگیری در کنار دریا و جنگل ناهارخوران یکی از بهترین مقاصد گردشگری شمال کشور محسوب می شود. در جنگل ناهارخوران بیشتر گردشگران اوقات خود را در کنار رستوران ها و مراکز تفریحی که در نزدیکی جاده احداث شده ساخته شده است می گذرانند. مناطقی همانند تپه باباطاهر ، محوطه و میدان ناهارخوران ، جنگل دست کاشت و کاج و ناحیه معروف به پارادایز در تعطیلات میزبان مهمانان هستند. با این حال رفتن به اعماق این جنگل بدون آشنایی با آن و با وجود حیوانات وحشی به هیچ عنوان توصیه نمی شود.

مسیر دسترسی از تهران: اگر از سمت جاده رودهن، فیروزکوه به سمت قائم شهر، ساری، نکا، میان دورود، گلوگاه بروید، در نهایت به گرگان خواهید رسید.

بندر ترکمن: بندر ترکمن نام جدید این شهر بندری دارای راه آهن است. از جاذبه های آن می توان به جزیره آشوراده که بزرگترین جزیره ایرانی دریای خزر است و اسکله و بازارچه آن، دیوار دفاعی گرگان که بعد از دیوار چین طویل ترین دیوار دفاعی دنیا است از این شهر می گذرد، دوشنبه بازار و پارک گلستان اشاره کرد.

مسیر دسترسی از تهران: اگر از سمت جاده رودهن، فیروزکوه به سمت قائم شهر، ساری، نکا، میان دورود، کردکوی بروید، در نهایت به بندرترکمن تغییر مسیر بدهید.

گنبد کاووس: از جاذبه های دیدنی این شهر باید به گنبد قابوس، گورستان و زیارتگاه خالد نبی، امامزاده یحیی بن زید، سه تالاب سه تالاب آلماگل، آجی گل و آلاگل و بسیاری از دیگر نم برد. این شهر بزرگترین شهر استان گلستان است که در قدیم مرکز ترکمن صحرا هم محسوب می شده.

مسیر دسترسی از تهران: اگر از سمت جاده رودهن، فیروزکوه به سمت قائم شهر، ساری، گرگان بروید، در نهایت به گنبد کاووس خواهید رسید.

استان گلستان

رامیان: در کنار شهرهای شمالی ایران به نام های دلند، قلعه میران و فندرسک در شهرستان رامیان، شهر رامیان مرکز این شهرستان انتخاب شده و جاذبه های متنوع و نابی را برای گردشگران دارد. در این میان می توان به گل رامیان اشاره کرد که هرساله افراد زیادی را به خود جذب می کند. قلعه موران یا قلعه میران با تنوعی از درختان و جنگل های اطرافش بسیار دیدنی است. در این شهرستان ۲ ذخیره گاه به نام های ذخیره گاه زربین و ذخیره گاه سرخدار در نظر گرفته شده و تحت حفاظت می باشند. ارتفاعات زیبای اولنگ این منطقه را نیز نباید از دست بدهید. می دانستید که قدمت جنگل های این منطقه از جنگل های بزرگ دنیا مانند آمازون بیشتر است.

مسیر دسترسی از تهران: اگر از سمت جاده گرمسار به سمت دامغان و سپس شاهرود بروید. پس از آن مسیر خود را به سمت شمال و رامیان عوض کنید.

آق قلا: این شهر که در شمال شهر گرگان قرار گرفته است، در میان شهرهای بندرترکمن، گنبد قابوس، گمیشان و کتول احاطه شده و توسط ترکمن ها نام آق قلا به معنی قلعه سفید برای آن انتخاب شده است. از شهرهای شمالی ایران که صنایع دستی و قالی های ترکمن زیبایی دارد می توان به شهر آق قلا اشاره کرد. جاذبه های این شهر شامل پل آق‌قلا، سد وشمگیر،تالاب اینچه، گلفشان های قارنی،اینچه، نفتیجه، یاریق و دیوار تاریخی گرگان و بسیاری دیگر است که هر ساله شاهد گردشگران فراوانی است.

مسیر دسترسی از تهران: اگر از سمت جاده رودهن، فیروزکوه به سمت قائم شهر، ساری و گرگان بروید و جاده آق قلا را پیش بگیرید.

کردکوی: کردکوی یکی از شهرهای غربی استان گلستان و با جاذبه های متنوع است که به استان تهران نیز نزدیک تر بوده و می تواند با جنگل های اطراف و جاذبه های طبیعی اش جاذب گردشگران تهرانی باشد. در اطراف آن، روستاهای ییلاقی، آبشارهای متعدد مانند آبشار هفت طبقه و … را پیدا خواهید کرد .

مسیر دسترسی از تهران: اگر از سمت جاده رودهن، فیروزکوه به سمت قائم شهر، ساری، نکا، میان دورود، گلوگاه بروید، در نهایت به کردکوی خواهید رسید.

گل رامیان- شهرهای شمالی ایران

بندر گز: یکی از شهرهای شمالی ایران بندر گز است. این شهرستان با سابقه طولانی و قدمتی که در منطقه استرآباد دارد با جمعیتی از ترکمن ها و دیگر اقوامی مانند سیستانی ها تشکیل یافته و تپه های باستانی فراوانی دارد. همچنین قلعه های فراوانی را در این شهر خواهید دید.

مسیر دسترسی از تهران: از جاده فیروزکوه به سمت قائم شهر و ساری، بعد از گلوگاه به بندر گز خواهید رسید.

گالیکش: اگر از جاده شمال قصد رفتن به مشهد را داشته باشید از این شهر گذر خواهید کرد. دیدنی های این شهر، پارک ملی گلستان در نزدیکی شهر و غار کیارام، آبشار آق سو، آبشار لوه و آبشار گل است.

مسیر دسترسی از تهران: هم می توانید از جاده فیروزکوه و گرگان بروید و هم از سمت گرمسار و شاهرود جاده گالیکش را در پیش بگیرید. در نهایت باید به آزادشهر و سپس گالیکش برسید.

مراوه تپه: شهر مراوه تپه یا مراوه از دیگر شهرهای شمالی ایران در استان گلستان است که از درون آن رود اترک می گذرد. این شهر در نزدیکی مرز ترکمنستان نیز قرار گرفته است.

مسیر دسترسی از تهران: هم می توانید از جاده فیروزکوه و گرگان بروید و هم از سمت گرمسار و شاهرود جاده گالیکش را در پیش بگیرید. در نهایت باید به آزادشهر و سپس مراوه تپه برسید.

خالد نبی- معرفی کامل شهرهای شمالی ایران

کلاله: این شهر در قسمت شرقی استان گلستان قرار گرفته است و جمعیتی ترکیبی از مردم فارس، ترکمن، کاشمری-خراسانی، کرمانج، سیستانی، بلوچ و شاهرودی در آن زندگی می کنند. جاذبه های مختلفی مانند خالد نبی، چشمه زاو، چشمه آق سو، دیوار تاریخی گرگان و بسیاری دیگر در نزدیکی این بنا وجود دارد.

مسیر دسترسی از تهران: هم می توانید از جاده فیروزکوه و گرگان بروید و هم از سمت گرمسار و شاهرود جاده گالیکش را در پیش بگیرید. در نهایت باید به آزادشهر، مینو دشت و سپس کلاله برسید.

مینودشت: از قدیمی ترین شهرهای استان گلستان است که در قدیم به نام کبود جامه معروف بوده و به دلایل تاریخی شهری بسیار مهم تلقی می شود. از مکان های جذاب این شهر، می توان به چراغ تپه اشاره کرد.

مسیر دسترسی از تهران: در مسیر حرکت به سمت کلاله قبل از آن به مینودشت خواهید رسید.

آزادشهر: یکی از زیباترین و سرسبز ترین شهرهای شمالی است و دیدنی هایی مانند بقعهٔ امامزاده محمد بن زید (آق امام)، پارک جنگلی و پارک زیتون تپه را در این شهر و نزدیکی آن می توان نام برد.

مسیر دسترسی از تهران: هم می توانید از جاده فیروزکوه و گرگان بروید و هم از سمت گرمسار و شاهرود جاده گالیکش را در پیش بگیرید. در نهایت باید به آزادشهر برسید.

در آخر امیدواریم اطلاعات خوبی درباره شهرهای شمالی ایران بدست آورده باشید و اگر قصد سفر دارید با خاطراتی خوب آن را به پایان برسانید.

نظر خودتان را ارسال کنید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد