بلیط هواپیما

معمای کاج های عجیبی که به سمت استوا کج شده اند!

درختان کاج کوک

بیشتر درختان بصورت عمودی و کاملا مستقیم رشد می کنند ولی تحت شرایط خاصی که بخواهند برای گرفتن نور بیشتر با هم رقابت کنند و یا حتی در صورتی که تحت فشار باشند، ممکن است با زاویه رشد کنند. اما نظرتان در مورد درختانی که به سمت خط استوا کج شده اند چیست؟ آیا کمی عجیب نیست که یک گونه ی خاص از درختان به سمت یک جا آن هم خط استوا کج شده باشند؟ به نظر شما این موضوع آگاهانه است یا بصورت اتفاقی رخ داده است؟ جواب همه ی این سوال ها را در این مطلب از الی گشت خواهید گرفت.

کاج کوک
مطالب مرتبط:
زندانی عجیب از درختان بائوباب در استرالیا
پدیده ای شگفت، درخت اکالیپتوس رنگین کمانی! + تصویر

به این درختان عجیب، Araucaria columnaris و یا کاج کوک می گویند و نام آنها از کاپیتان جمیز کوک گرفته شده است که در دومین سفر دریایی ای که به دور دنیا داشت، اولین بذر و دانه از گیاهان را به همراه خود آورد. در این درختان، زمانی که در محلی به غیر از محل اصلی خود رشد می کنند، نوعی خم شدگی به وجود می آید و حالت مایل به خود می گیرند که در واقع ویژگی اصلی این گیاهان است و می توان با این خاصیت آنها را شناخت. اما تا همین چند سال پیش هم کسی خیلی به این موضوع که آنها به چه سمتی مایل شده اند، توجهی نداشت.

یکی از محققان دانشگاه ایالتی سن لوییس به نام مت ریتر (Matt Ritter) به همراه تیمش در مورد کاج کوک، تحقیقاتی انجام داده است و می خواهد نتایج تحقیقات خود را به طور کامل در کتابی در آینده منتشر کند. او متوجه شد که کاج ها همیشه به سمت جنوب مایل هستند. مت ریتر برای اینکه از این نتیجه مطمئن شود، از همکارش در استرالیا کمک خواست و از شنیدن اینکه درختان به سمت شمال متمایل هستند، شگفت زده شد.

درختان کاج کوک

مت ریتر و تیمش، تحقیقاتشان در این مورد را گسترده تر کردند و ۲۵۶ گونه از کاج کوک را در ۵ قاره ی مختلف درعرض های جغرافیایی ۷ درجه و ۳۵ درجه شمالی و ۱۲ و ۴۲ درجه ی جنوبی مورد بررسی قرار دادند و متوجه شدند که درختان همیشه به سمت خط استوا متمایل هستند و به طور تقریبی، درختان در شیب ۸٫۵۰ درجه هستند.

درخت کاج کوک

هنوز مشخص نیست که چرا درختان کاج کوک این رفتار عجیب را از خود نشان می دهند اما محققان بر این باورند که این رفتار آنها به دلیل خاصیت نورگرایی آنها است چراکه پدیده ای مشابه، باعث متمایل شدن گیاهان خانگی به سمت آفتاب می شود و این رفتار درختان کاج کوک برای گرفتن اشعه های خورشید، چیز دور از ذهنی هم نیست. در بیشتر درختان، تمایل به کج شدن به سمت خورشید با حساسیت آنها به جاذبه ی زمین، به تعادل می رسد و به همین دلیل است که به طور کامل خم نمی شوند و هنوز هم حالت نیمه عمود شان را حفظ می کنند. محققان حدس می زنند که این پدیده که به آن «گرانشی» گفته می شود، در درختان کاج کوک کمتر است.

این دریاچه در آستارا جا به جا می شود! +تصویر
این دریاچه در آستارا جا به جا می شود! +تصویر
جاذبه های کی‌یف اوکراین از آسمان + ویدئو
جاذبه های کی‌یف اوکراین از آسمان + ویدئو
زیباترین مجسمه ‌ها در اوزاکا، ژاپن
زیباترین مجسمه ‌ها در اوزاکا، ژاپن
بهترین مسیر برای «تور پیاده روی در تفلیس»، گرجستان!
بهترین مسیر برای «تور پیاده روی در تفلیس»، گرجستان!