مقبره اکبر کبیر در آگرا + تصویر

معرفی مقبره اکبر کبیر در آگرا، اوتار پرادش

تاریخ امپراتوری مغول همواره مورخان را از سراسر جهان مجذوب خود کرده است. سلطنت طولانی و قدرتمندی که در شبه قاره هند می تواند به عنوان یکی از مهم ترین دوران ها در تاریخ این کشور محسوب شود.

مغولان تنها جنگجو نبودند بلکه به همان اندازه در هنر و فرهنگ نیز ماهر بودند. موسیقی کلاسیک هند، که در اعصار قدیم ریشه دارد، نیز در طول سلطنت مغول عمدتا شکل گرفت زمانی که تانسن، آهنگساز معروف بارگاه امپراتور مغول «اکبر» بود. در ادامه با الی گشت همراه باشید.

مقبره اکبر کبیر
مطالب مرتبط:
قلعه آگرا، شاهکار دیدنی دیگری از هند
تعطیلاتی فراموش‌نشدنی در آگرا

تاج محل بنای خیره کننده در آگرا که یکی از عجایب هفتگانه جهان است به خاطر ساخت و ساز پیچیده آن برای چندین دهه بسیاری از معماران را مبهوت خود کرده و هنوز هم میلیونها نفر از مردم را از سراسر جهان جلب می کند.

از میان تمام حکمرانانی که بر امپراتوری مغول حکومت کردند، حکومت امپراتور اکبر (۱۵۴۲ – ۱۶۰۵) می تواند به عنوان نقطه عطفی در زمان سلطنت مغول در نظر گرفته شود. اکبر در زمان مشکلات، پس از مرگ پدرش، امپراتور همایون سابق، تاج و تخت را از آن خود کرد. او وقتی که این مسئولیت را به عهده گرفت، فقط ۱۴ ساله بود و تلاش و چشم انداز او امپراتوری مغول را مظهر فرهنگ و توسعه یک جامعه سازمان یافته ساخت.

مقبره اکبر کبیر در آگرا

تاریخ

در سال ۱۶۰۵، اکبر به بیماری اسهال خونی مبتلا گشت، بیماری که علت مرگ نابهنگام او شد. احتمالا او به این واقعیت پی برد که آفتاب عمرش رو به غروب است و باعث شد مقبره خود را در مکانی به نام سیکندرا در نزدیکی آگرا بسازد. متاسفانه، اکبر نتوانست کل کار را تمام کند و پسرش، امپراتور بعدی تاج و تخت مغول کامل «امپراتور جهانگیر» کار او را به اتمام رساند تا محل استراحت بزرگترین امپراتور حکومت مغول باشد.

مقبره اکبر کبیر در آگرا

معماری

در مقایسه با برتری معماری که مغولان در تعداد ساختمان های ساخته شده در طول حکومت خود نشان دادند، مقبره اکبر فاقد انسجام است. دلیل اصلی این است که معماران درگیر در ساخت این بنا آگاهانه سعی کردند تا از شکل متعارف سبک معماری مغول منحرف شده و چیزی جدید را امتحان کنند. با این حال، به علت عدم برنامه ریزی، ساختمان با کیفیت آنچه که مغول ها بخاطرش معروف بودند، مطابقت نداشت. علاوه بر این، با توجه به تاریخ ساخت که توسط اکبر ساخته شده بود، بنا تا حدودی توسط جهانگیر تخریب شد چرا که او بنا را بر اساس ایده خود ساخت و تضاد شدید فرم های معماری به وضوح در ساختار این مکان تاریخی قابل مشاهده است.
اگر عازم سفر به هند هستید پیشنهاد می کنیم حتما دیدن این مقبره را در برنامه هایتان بگنجانید، در اینجا می توانید عکس های زیبایی بگیرید و کمی با تاریخ هندی ها آشنا شوید.

آگرا

این آرامگاه ماسه سنگ قرمز رنگ به نام اکبر در میان باغ های سرسبزی قرار دارد که در بین دیوارهای بلند محصور هستند. ساختار آرامگاه از نظر استراتژیک در وسط محوطه قرار گرفته است. اطراف مقبره چهار دروازه قرار دارد که هر یک بطور استراتژیک در مرکز دیوار در چهار انتهای مقبره قرار می گیرد. از هر چهار دروازه، سه مورد از آنها ورودی نادرست است چرا که تنها به خاطر تقارن کلی ساختمان اضافه شده است.

ساختمان آرامگاه سه طبقه دارد و به ساختمان هرم مشابهت دارد. بخش همکف ساختمان از یک تراس وسیع تشکیل شده است. با توجه به سنت مغولان، آرامگاه واقعی اکبر در زیر زمین عمیق قرار داده شده و آنچه که در بالا دیده می شود آرامگاه کاذبی است که ۹۹ نام خدا بر روی سطح آن حک شده است.

سفرنامه دهلی، آگرا و جیپور از زبان الی گشت
 هتل کلارک شیراز هند + تصویر
سفر چند دقیقه ای به هند
فاتح پور سیکری، عمارتی با شکوه در آگرا

نظر خودتان را ارسال کنید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد

code